Cilt Sağlığı

Dişteki Lekeler Nasıl Giderilir?

instagram takipçi hilesi

Dişteki Lekeler Nasıl Giderilir? Dişler, yiyecek ve içecek tercihleriniz, ağız hijyeni ve ilaç kullanımı da dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü lekelenebilir. Diş lekeleri, diş yüzeyinde ya da diş minesinin altında görülür ve bazı insanlar her iki tipte diş lekesi geliştirir.

disteki lekeler nasil giderilir 1

Dişteki Renk Değişikliği Türleri Nelerdir?

Diş lekeleri, yüzey lekeleriniz, diş yapısındaki gerçek değişiklikler ya da her iki faktörün bir kombinasyonu nedeniyle oluşabilir. Diş hekimleri diş lekelerini üç ana kategoriye ayırmışlardır;

  • Dış Diş Lekeleri: Diş yüzeyinde dış diş lekeleri vardır. Diş minesini kaplayan protein filminde yiyecek ya da içeceklerden pigmentli kalıntı gibi leke parçacıkları biriktiğinde ortaya çıkar. Dış diş lekelerine tipik olarak tütün kullanımı ya da düzenli olarak kahve, çay, alkol ya da asitli içecekler sebep olur. Bu tip diş lekesi, düzenli diş temizliğine ve dişlerin beyazlatıcı diş macunu ile fırçalanmasına iyi yanıt verir.
  • İç Diş Lekeleri: İç diş lekesi diş yüzeyinin altında lekelenir. Leke oluşturan parçacıklar dişin dışından geçip diş minesinde biriktiğinde ortaya çıkar. Aşırı florür kullanımı ve özellikle çocuklarda içsel ile ilişkilendirilmiştir. İçsel bir diş lekesinin çıkarılması daha zordur. Ancak yapılabilir. İçsel bir diş lekesi, profesyonel ya da evde kimyasal diş beyazlatma ürünleri kullanarak beyazlatma gerektirebilir.
  • Yaşa Bağlı Diş Lekeleri: Yaşa bağlı diş lekeleri, hem iç hem de dış diş lekelerinin sonuçlarını birleştirir. Çünkü dişlerinizdeki çekirdek doku, dentin, doğal olarak zamanla sararır. Dişler yaşla renk değiştirir. Yaşlandıkça, dişi kaplayan mine incelir ve dentinin görünmesini sağlar. Bu doğal renk değişikliği nedenleri, bazı yiyeceklerin, içeceklerin ve tütünün etkileri gibi dışsal nedenlerle birleştiğinde, yetişkinlerin dişlerinin çoğunun yaşla birlikte renginin değişmesine neden olacaktır.

disteki lekeler nasil giderilir 3

Diş Lekelenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş lekelerinin birçok nedeni vardır. Bazı yiyecekler ve içecekler diş lekelerine neden olabilir. Dişteki renk değişikliği de diş minesinin şeffaflığı dahil olmak üzere çeşitli biyolojik faktörlerin bir sonucudur.

Bazıları muhtemelen önlenebilecek ve pek çoğu sizin kontrolünüz dışında olan renksiz dişlerin birçok nedeni vardır. Aşağıda yer alan kapsamlı liste, mat ve lekeli dişlerin sebebini belirlemenize yardımcı olabilir. Birçok durumda dişlerinizin daha fazla renk değiştirmesini önlemeye yardımcı olur:

  • Yiyecek ve İçecek: Kahve, çay, asitli içecekler, alkol ve hatta birkaç meyve ve sebze mat ve lekeli dişlerin kanıtlanmış nedenleridir.
  • Tütün: Hem sigara hem de tütün renksiz ve lekeli dişlere katkıda bulunabilir.
  • Ağız Bakımı: Yetersiz diş temizliği ya da diş ipi kullanımı gibi kötü diş hijyeni dişlerde renk değişikliğine yol açabilir.
  • Travma ya da Hastalık: Anne karnında ya da diş gelişirken çocuklarda mine gelişimini etkileyen herhangi bir travma, hastalık lekeli dişlere neden olabilir. Yetişkin dişlerde travma da renksiz dişlere neden olabilir. Ek olarak, renksiz dişlere neden olabilecek birkaç hastalık vardır. Kemoterapi ve radyasyon da sebep olabilir.
  • Tıbbi Tedaviler: Bazen tıbbi tedaviler diş lekesine katkıda bulunabilir. Yüksek tansiyon ilaçları, kemoterapi, antihistaminikler ve bazı antipsikotik ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli ilaç sınıfları diş lekelerine neden olabilir.

Bir diş lekesinin nasıl çıkarılacağını bilmek, ne tür bir lekeyle uğraştığınızı bilmenize yardımcı olur. Uzmanlar, diş lekeleri bilimi üzerine kapsamlı araştırmalar yapmıştır. Yapılan araştırmalar, bazı leke partiküllerinin diş minesinde kaldığını, diğerleri ise zamanla diş minesinden geçerek donukluk ve diş lekesi oluşturan diş yüzeyinin altına yerleştiğini göstermiştir.

Dişteki Lekeler Nasıl Giderilir?

Diş lekeleri için birçok tedavi seçeneği vardır. Günde iki kez diş fırçalama ve günlük diş ipi kullanımı, diş hekiminize yılda iki kez ziyaretler ve diş boyayan içecek tüketiminizi sınırlandırarak tutarlı bir ağız sağlığı rutini koruyarak dişlerinizi sağlıklı ve harika görünmesini sağlayın. Düzenli beyazlatma bakımı, daha beyaz ve daha parlak görünmelerine yardımcı olacaktır.

Diş renginiz ne olursa olsun, lekeli dişlerinizi güzel bir beyaz gülümsemeye dönüştürmenize yardımcı olacak pek çok güvenli, diş beyazlatma ürünü vardır.

disteki lekeler nasil giderilir 2

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz..!

Dişteki Lekeler Nasıl Giderilir ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu