Müzik

Dinleyenleri Derinden Etkileyen 10 Halk Müziği!

instagram takipçi hilesi

Türk halkına özgü değerler içinde türkülerin yeri bambaşkadır. Dinlenirken ağlatan, düşündüren, hislendiren ve özleten hiç şüphesiz ki türkülerdir. Hiç irdelemeden dinlenilmekte olan ve her dinlenildiğinde de aynı duyguları yaratan birçok Türk halk müziği parçası mevcuttur.

halk 1

İnsanı kimi zaman hıçkıra hıçkıra ağlatan, kimi zaman da ağlamaktan çekinip usul usul yutkunduran bu türküler birçoklarını geçmişe götürmesi ile biliniyor. Kimi zaman eskiden yaşanılmış bir olayı anımsatırken, kimi zaman da geçmiş zamanda yaşanılan o anlara sizi götüren türkülerin öyküleri dinledikçe vazgeçilmeyenlerdir.

İşte sizler için bir araya getirdiğimiz insanı derinden etkileyen şarkı ve türküler;

1-) Dilber Ay – Gardaş

Dilber Ay’ın sesinden dinlemiş olduğumuz Kardaş türküsü başlangıç melodisinden itibaren bizleri duygulandırmayı başarıyor. Askerde olan kardeşinin ölüm haberi kardeşi yıkıyor. Acıklı bir öykü ve harika bir ses.

2-) Volkan Konak – Hastane Önünde İncir Ağacı

https://www.youtube.com/watch?v=aCn26Ca6vjE

Hastane önünde incir ağacı, verem hastası olan bir gencin askerde hastaneye yatmış olduğu günleri anlatan, insanı derinden yaralayan oldukça güzel bir türkü. Volkan Konak’ın eşsiz yorumu ile tüyleri ürperten türkü hasta olan gencin ölümü ile sonlanıyor.

3-) Ahmet Kaya – Diyarbakırlıymış Adı Bahtiyar

Ahmet Kaya’nın söylemiş olduğu muhteşem tatlar bırakan türkülerin başında gelmektedir. ağlatan öyküsü, müziği, ses tonu ve sözleri ile Diyarbakırlıymış Adı Bahtiyar mutlak suretle dinlenilmesi gereken bir türkü. Yasaklı dönemin harika ve önemli bir eseri.

4-) Selda Bağcan – Uğurlar Olsun

https://www.youtube.com/watch?v=Bh5wMoBo1nw

Selda Bağcan’ın suikaste uğrayan aydınlıkçı yazar gazeteci Uğur Mumcu adına yazmış olduğu türkü hüznü her an peşinden getiriyor.

5-) Müslüm Gürses – Affet

Son zamanlarda Türkiye’de adından okça söz ettiren isimlerin başında gelen Müslüm Gürses, bu yaşamdan göç etmesine karşın adı daima hafızalarda olacaktır.

6-) Murat Kekilli – Bir Çift Turna Gördüm

https://www.youtube.com/watch?v=5U1BMCmSezg

Sözleri ve melodisi ile yürekleri burkan çok güzel bir türküdür. Dinlemeyenler için şiddetle önerilen bu türkü, derin duyguları da beraberinde yaşattırıyor.

7-) Belkıs Akkale – Sunam

Türk halk müziğinde büyük bir aşk öyküsünü barındıran bu türkü ve Belkıs Akkale türküye yoğun bir duygu katmıştır. İyi ki de katmış oldukça da hoş sözleri mevcut.

😎 Aşık Mahzuni Şerif – İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım

https://www.youtube.com/watch?v=ipCzKtmO7KM

Aşık Mahzuni Şerif’in hem söyleyip hem de çaldığı İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım, pek çok dizi ve filmde kullanılmış olan özel bir Türk Halk Müziği parçasıdır. Derin ve anlamlı öyküsü olan bir türküdür.

9-) İsmail Altunsaray – Var Git Ölüm Bir Baharda Gene Gel

Bu türkü çok fazla bilinmese de yoğun duygu barındıran bir öyküsü vardır. Hıçkırıklara boğan, iç gıcıklatan ve ağlatan eşsiz nitelikte bir türküdür.

10-) Aynur Doğan – Akşam Olur Karanlığa Kalırsın (Oy Gelin)

Sevdiği erkek ile evlenemeyen bir kadının gelin olduktan sonraki acı öyküsünü anlatan türkü, özellikle kadınları ağlatacak sözlere sahiptir. Aynur Doğan’ın etkileyici yorumu ve eşsiz sesi türküyü daha etkileyici bir hale getirmiştir. Dinlendiği zaman ders çıkarılacak metinler ile de karşılaşılmakta.

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu