MüzikSinema ve TV

Unutulmaz Film Müzikleri ve Filmleri

instagram takipçi hilesi

Herkesin geçmişinde izleyip de unutamadığı bir film vardır. O unutamadığımız filmleri farklı kılan peki ne? Neden o filmin  veya o filmlerin yerini şu an izlediğimiz filmler tutmuyor. Bunun üstüne sinema sektöründe birçok senarist ve yapımcı yönetmen sorguluyor. Kesinleştirdikleri birçok unsur var. İşte filmin kurgusu bakımdan ele alındığında, “senaryoyu film yönetmeni iyi bir kurgulama yapıyor mu?” gibi sorularla günümüzdeki sinema sektöründen sanatçılar araştırmalar yapıyorlar elbette.

unutulmaz-film-muzikleri

Kesinleştirdikleri önemli bir unsur daha vardı. O da filmin akılda kalmasını sağlan faktörler.Filmin herhangi bir sahnesi veya filmin müziği. Eski unutulmaz filmleri unutulmaz kılan sadece ,oyuncuları,senaryosu,sahneleri,yönetmen becerisi vs bir yana filmin müziği bir filmi kurtarabiliyor. O filmi hatta efsane yapabiliyor.

İşte size Unutulmaz filmlerin müzikleri ve filmleri yaptığımız listeyi sunarım;

1.The Last of the Mohicans (Son Mohikan)

son-mohikan-film-muzik

Sizleri bilmem ama benim için her zaman unutulmaz filmler ve müzikleri konusunda en başta gelecek olan film ve müzik son mohikan’dır. Yönetmenliğini,Michael Mann’in yaptığı ve başrollerinde usta oyuncular ;Daniel Day-Lewis,Madeleine Stowe,Russell Means,Pete Postlethwaite gibi isimler yer alıyor. Film , 1757’deki Fransız-Yerli Savaşı’nı konu alır.filmin senaryosu James Fenimore Cooper’ın aynı adlı romanından ve George B. Seitz’ın 1936 yapımı filminden uyarlanmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=Mu4AoCC_6Uo

2.Rocky

rocky-iv-izle

Bu müziği çok yakından tanıyoruz aslında. Duyguğunuzda “Acı yok Rocky, acı yok!” repliğini zihnimizin derinliklerinden fırlıyor, hatta yakınımızdakiler espri niyetine söylüyor bile. Hatta ilgilendiğiniz spor dalı boks ya da daha çok ağırlık kaldırma odaklı ise “Eye of the Tiger” ile motive olmayı denemişsinizdir… İlki 1976 yılında vizyona giren ve toplamda 6 filmlik bir seri haline gelen Rocky, dinamiklerine ek motivasyon kaynağı müziğiyle ön plana çıkmıştı.

3.Endless Love

2-endless-love-muzik

Martin Hewitt ve Brook Shields’ın başrollerini paylaştıkları 1981 yapımı romantik film, oyunculukları ve konusuyla döneme damgasını vurmuştu. Birbirine kavuşamayan iki aşığın hikayesini anlatan film adını Lionel Richie ve Diana Ross’un düetiyle de duyurmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi düet olarak bilinen müzik, birçok alanda dahi zirvede yer almaktadır.

4.Ghostbusters

ghostbusters-muzik

Şu sıralar daha çok kadın Hayalet Avcıları’nın yer aldığı film olarak dikkat çekse de, 1984 yılında vizyona giren ilk film her yönüyle hafızalara kazınmıştı. Ghostbusters, devasa bütçesi, özgün konusu, adından söz ettirmiş oyuncu kadrosunun yanı sıra müziği ile hafızalarda yer eden en iyi filmlerden biri oldu.

5.Pirates of the Caribbean

pirates-of-caribbean-muzik

İlk filmi 2003 senesinde izleyici karşısına çıkan ve 2017 yılında beşinci filmine kavuşacak olan Karayip Korsanları serisi, korsancılığı farklı bir dille ele almasıyla gündeme gelmişti. Gösterimde olduğu yıllarda sinemaseverlerin sempatisini kazanan film serisi toplamda 3.7 milyar dolar hasılat elde etmişti. İzleyiciyle buluşan dört filmin ortak özelliği ise sinemanın efsaneleşen karakteri Jack Sparrow ve her filmde kullanılan müziği olmuştu.

6.Furious 7

furious-7-muzik

İzleyiciyle buluşan her filminde aksiyonuyla, hızlı arabalarıyla, tanınmış oyuncularıyla adından söz ettiren Hızlı ve Öfkeli serisi, yedinci filmde hafızalara kazınan iş çıkardı. Daha önceki filmlerde kullanılan müzikler filmi ateşlese de filmin önüne geçememişti. Hızlı ve Öfkeli 7’de ise hayatını kaybeden Paul Walker’ın anısına yönelik sunulan müzik ve sahne fazla söze gerek bırakmıyor.

https://youtu.be/D2NvoYKf7S0

7.Pulp Fiction (Ucuz Roman)

pulp-fiction-muzik

Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından olan Pulp Fiction, vizyona girdiği dönemde bir çok detayıyla hafızalarda yer etti. Bruce Willis, John Travolta, Uma Thurman, Harvey Keitel ile izleyicilerin gönlünü kazanmış efsanevi yapım ayrıca müziği ile de ön plana çıktı. Kökü 1927’li yıllara dayanan “Misirlou” şarkısı, 1962 yılında Dick Dale ile popülerleştirildi ve 1994 yılında Pulp Fiction filmiyle daha da tanınırlığı arttı. Hatta müzik 1998’de Taxi filminin açılış sahnesinde de kullanıldı. Ayrıca müzik “The Black Eyed Peas” grubunu tarafın “Pump It” ismiyle yeniden yorumlandı.

https://youtu.be/D5OHrQYwRac

8.The Godfather (Baba)

the-godfather-muzik

İtalyan yazar Maria Puzo tarafından yazılan aynı adlı romandan beyaz perdeye adapte edilen film, Francis Ford Coppola tarafından çekildi. Marlon Brando ve Al Paçino’nun başrolünde olduğu 1972 yapımı film II. Dünya Savaşı sonrası 1945 ve sonraki 10 yıllık süreçte New York’ta yaşamını sürdüren İtalyan Mafyası’nı anlatıyor. 3 Oscar Ödülü ile başarısını taçlandıran yapım aynı zamanda müziği ile de adından çok söz ettirdi.

9.Top Gun

top-gun-muzik

90’lı yılların unutulmazları arasında yer alan Tom Cruise ve Kelly McGills’in başrolleri paylaştıkları Top Gun ve kült müziği. Amerikan Donanması’nda görevli bir pilotun “Top Gun Onur Ödülü”nü almak için verdiği mücadeleyi perdeye yansıtan film, vizyona girdiği yıl en çok hasılat yapan film olmuştu. Aşk temalı filmlerden biri olan Top Gun, Berlin adlı grubun “Take My Breath Away” şarkısı ile ne denli doğru seçim yaptığını gösterir nitelikte.

10.Flashdance

flashdance-muzik

1983 yapımı müzikal film tepeden tırnağa müzik dolu. Dönemin en önemli müzik-dans temalı filmi Flashdance, bir çok farklı sahnesinde müzikleriyle ön plana çıkmıştı. Jennifer Beals’ın dans-oyunculuk performansı kendisine hayran bırakmıştı. Müzikle başlayan film müzik ile bitti, bize kalan ise efsane müzik “What a Feeling” oldu.

11.Footloose

footlose-muzik

Aksiyon yapımlarında görmeye alıştığımız Kevin Bacon’un başka yönünü gördüğümüz Footlose, bütünüyle dansa ve müziğe bağlı olarak kurulan temas ile karşımıza çıkıyor. 80’li yılların sonunda, kendini dans etmek zorunda hisseden gençliğin filmi olarak öne çıkan Footlose, unutulmaz dans sahnesi ve müziğiyle hafızalarda yer etmişti.

12.Braveheart (Cesur Yürek)

braveheart-muzik
İskoç halk kahramanı William Wallece’ı beyaz perdeye taşıyan en iyi yapım olarak bilinen Cesur Yürek, 10 dalda Oscar’a aday olmuş en iyi film başta olmak üzere toplamda 5 dalda Oscar kazanmıştı. Mel Gibson’ın yönetmenliği üstlenip başrolde yer aldığı film gerçek hikayesiyle hafızalarda yer etmiş aynı zamanda müziğiyle de beğeni kazanmıştı.

13.Kill Bill

kill-bill-muzik

Quentin Tarantino imzası taşıyan 2003 yapımı film Uma Thurman, Lucy Liu, Vivica A. Fox, Daryl Hannah, David Carradine, Shin’ichi Chiba gibi isimlerle kült mertebesine erişti. Öyle ki filmin bir çok müziği hafızalara kazındı ancak içlerinden biri var ki, o dönemde cep telefonu melodileri dahi çıktı. Hemşire kılığında karşımıza çıkan Daryl Hannah ile şenlenen sahnede ıslıkla çalınan şarkı.

https://youtu.be/E84OWq6z3IQ

14. Selvi Boylum Al Yazmalım

selvi-boylum-al-yazmalim-muzik

Sadece Hollywood filmlerinin mi böyle etki bırakan müzikleri var? Tabii ki hayır, Yeşilçam Sineması ve içerisine girdiğinizde çıkamayacağınız bir şarkı bolluğu var. “Hasretinle Yandı Gönlüm”, “Sevemedim Kara Gözlüm” ve daha niceleri… Ancak içlerinde biri var ki her detayıyla başyapıt. Cengiz Aytmatov’un aynı adlı romanından uyarlanan film ve Cahit Berkay tarafından bestelenen müziği.

https://youtu.be/JMGoi31KskU

….Listemiz yenilecektir.

Kaynak: Sinemajor ve bloglar tabi ki de Youtube

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu