Kişisel GelişimYabancı Erkek Ünlüler

David Copperfield Kimdir?

instagram takipçi hilesi

david copperfield 8
Tam adı: David Copperfield
Yaratılış tarihi: 1849
Yaratıcısı: Charles Dickens
Mesleği: Roman karakteri
imdb-logo

Hakkında

David Copperfield kimdir? David Copperfield, İngiliz yazar Charles Dickens tarafından yaratılan, ilk olarak 1849 yılında yayınlanan en bilinen klasik romanlarından birisidir. Aynı zamanda romanın başrol karakterinin adıdır.

Kitapta, David’in babası doğumundan altı ay önce ölmüştür. Onu annesi ve dadısı Pegotty, büyütmüştür. Şefkatle büyüyen bir çocuk olan David’in annesi, Murdstone adındaki sert mizaçlı bir adamla evlenir. Annesinin evliliği üzerine üvey babasıyla birlikte üvey halasıyla da birlikte yaşamaya başlarlar. Kısa süre içinde evdeki huzur ve şefkat ortamı yerini sert, baskıcı ve zorlu bir ortama bırakır.

İlginizi çekebilir: Tilda Swinton Kimdir?

Kenara itilmiş bir çocuk gibi hisseden Copperfield, derslerinde başarısız olmaya ve kötü bir muamele görmeye başlar. Nihayet yatılı okula gönderilen David, sonradan üvey baba ve halası tarafından Londra’ya şaraphanede işçi olarak çalışmaya gönderilir. Orayı sevmeyen David işten kaçarak, annesinin hep bahsettiği teyzesi Tortwood’u bularak ona sığınır. Yeni bir hayata ve okula başlar.

İyi bir öğrenci olarak okuluna devam eder ve teyzesinin isteği üzerine avukat olmayı hedefler. Kısa süre sonra teyzesi ölür. David, Dora adında bir kızla evlenir. Teyzesinin ölümünün ardından kendisini yazarlığa verir. Roman yazmaya başlayan Copperfield, kısa sürede adını duyurmayı başararak tanınır. Bu esnada eşi hastalanır ve ölür. Bir süre sonra okuldan arkadaşı Agnes ile evlenir.

Charles Dickens’ın David Copperfield’ı, 19. yüzyıl başındaki sanayi devrimi döneminde geçen İngiltere’de yaşayan bir ailede, üvey baba ve halaya sahip çocuğun zor şartlardaki yaşamını anlatmaktadır.

Bu roman günümüze kadar 1935 ve 1999 yıllarında aynı isimle televizyona uyarlanmıştır. 2019 yılında ise David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi ismiyle sinemaya uyarlanmıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu