Motivasyon Koçluğu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Koçluk, bir kişiyi olduğu yerden daha iyi yere götürmektedir. Günümüzün hayat koşullarına bakıldığı zaman, her geçen gün maddi ve manevi yönden sıkışıklığına düşmüş olan bireyler ve hatta firmalar ile bile karşılaşabilmek mümkün.

motivasyon koclugu 2

Daha iyi bir yaşam tarzı, özel hayatında verimlilik ve iş hayatında sürekli başarı hedeflemiş olan bireyler, hedeflerine ulaşabilmek adına çoğu zaman tek başlarına hareket etmeye cesaret edemezler. “Başaramadığım zaman ne olacak” ya da “Başaramazsam?” gibi soruları kendilerine sorarak, sürekli bir geri çekilme pozisyonunda devam ederler.

Motivasyon Koçluğu Nedir?

Motivasyon koçluğu, bu noktalar da bireylerin kendi potansiyelini ortaya çıkarmasına destek sağlayarak, kişinin belirlemiş olduğu amaçlar doğrultusunda hedefine en kısa ve en etkili yollar sayesinde oluşmasına yardımcı olur.

Kişinin belirlemiş olduğu hedefe ulaşması ancak, tam motivasyonunun arttırılması ve performansının yükselmesi ile sağlanır.

motivasyon koclugu 5

İnsan davranışlarına yön vermek isteyen herkesin kullanabilecek olduğu en etkili yöntem olarak kabul edilen motivasyon, arzu edilen sonuçlara ulaşmada oynamış olduğu rol ile motivasyon koçluğunun ana parçasını oluşturur.

Motivasyon koçluğu tek bir bireye uygulanabileceği gibi, örgütsel olarak da çalışanlar ile grup motivasyonu olarak da yapılabilir. Motivasyonun çalışmalar üzerindeki etkisi, kendisini, direk işletmeler ve bu işletmelerin arasında bulunan rekabet düzeyinde de göstermektedir.

Motivasyon ayrıca, çalışanların performans ayrıcalıklarını belirleyen bir unsur olmuş olduğundan; motivasyon koçluğu, özellikle çalışan planlamaları ve şirket yönetimi için uygulanması gerekli olan bir yöntemdir.

motivasyon koclugu 7

Koçluk mesleğinin döneminizde en önemli dalı olan motivasyon koçluğu; amaca dayalı bir süreç içerisinde gerçekleşir. Bu süreci hedef ve bu hedefe ulaşmak adına gerekli olan yardım ve destekleyici unsurlara olan ihtiyaç, süreç başlangıcında gerçekleşecek olan uyarılma, danışanın eylem davranışlarına olan tepki ve etkisi ile zaman sonunda hedefe ulaşmanın vermiş olduğu doyum olarak sıralanabilir.

Bireyler için motivasyon koçluğu almak, kişinin istemiş olduğu hayatı yaşayabilmesi, hayat kalite ve standartlarını yükseltebilmesi, sağlıklı ve kendisine güvenen öz saygısı yüksek bir birey olarak yaşamını sürdürebilmesi açısından önemlidir.

motivasyon koclugu 4

Sorumluluk sahibi, lider vasfına sahip yöneticilerin oluşturulması ve dönemin rekabet ortamında firmaların, çalışanlarından yüksek verim alması, maksimum ve etnik fayda sağlayabilmesi açısından örgütler ve yöneticiler için de motivasyon koçluğundan yardım almak önemli bir detaydır.

https://www.youtube.com/watch?v=XaaaXu0xW3Y

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu