EkonomiTarih

Cumhuriyet Tarihinin Eğitim Devrimi: Köy Enstitüleri

Amblem1_thumb Cumhuriyet Tarihinin Eğitim Devrimi: Köy Enstitüleri

Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin,o zaferin sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.

K. Atatürk

Oluşumu:

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yıkılan bir  imparatorluğun ardından zor şartlarla kurduğu Cumhuriyette ülke reformları ve devrimler art arda gelmekte, yeni bir ülke kurulmaktaydı. Bütün bunlarla beraber köyle kent arasında okur-yazarlık oranı giderek artmakta, köylere ne reformlar ne de eğitim ulaşmaktaydı.

Tarih 1935: Ulu Önder Atatürk, dönemin Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan ile görüşüp, bu eğitim uçurumuna bir dur denmesi gerektiğini iletir. Saffet Arıkan, elimizde para fakat eleman yok, demesi üzerine Atatürk, “Erlerin eğitiminde kullandığımız çavuşları bu iş için kullanabiliriz” der ve Köy Enstitülerinin temeli atılır.

Projenin başına İsmail Hakkı Tonguç getirilir. Gazi Eğitim Enstitüsü’nde el işi hocası olan Tonguç, köylerde eğitim üzerine araştırma ve çeviriler yapmıştır. O günden sonra ilköğretim genel müdür vekili olarak atanır.
Orduda, çavuş ve onbaşı olarak askerlik yapmış 85 kişi Eskişehir Çifteler’de eğitime alınır. 6 ay sürecek olan kursta sadece okuma yazma değil modern tarım teknikleri de öğretilip, köylerine eğitmen olarak gönderilirler.

images Cumhuriyet Tarihinin Eğitim Devrimi: Köy Enstitüleri

Çifteler eğitmen okulundan mezun olan 85 kişi.
Eğitmen projesinde çavuşlar ile bu işin yürütülemeyeceğinin anlaşılması üzerine 1 yıl sonra köylere öğretmen yetiştirmek üzere özel bir okul açılması kararlaştırılır. Bu iş için de merkez olarak Çifteler seçilir ve 1937 yılında 40 öğrencisi ile Köy Muallim Mektepleri açılır.
1938 yılında Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel, kendini eğitime adamış bir felsefe hocasıdır. Hasan Ali Yücel, ülkeyi adım adım gezip iklim ve tarım koşullarına göre 21 bölgeye ayırır. Her biri 3-4 ili kapsayan bu bölgelerde birer köy enstitüsü kurulmasını kararlaştırırlar.
3 yıllık Köy Muallim Mektepleri denemesi sonunda alınan olumlu sonuçlarla 17 Nisan 1940 MEB Hasan Ali Yücel döneminde 3803 sayılı kanunla “Köy Enstitüsü” açılır.
Kapatılışı:
Şubat 1954 de yayınlanan 6234 sayılı kanunla Köy Enstitüleri tümüyle kapatılıp, geleneksel İlköğretmen okullarıyla birleştirilmiştir
Kaynakça:

http://blog.milliyet.com.tr/koy-enstituleri-neden-kapatildi-/Blog/?BlogNo=104412

İLGİLİ BİLGİ:
Şişli Belediyesinden,Duygularımızı Kabartan Cumhuriyet Filmi

http://www.youtube.com/watch?v=zP7X36MscBo


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı