Politika

Cumhurbaşkanı Adayı Adaylıktan Çekilirse Ne Olur?

instagram takipçi hilesi

Cumhurbaşkanı Adayı Adaylıktan Çekilirse Ne Olur? 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulisler oldukça hareketli. Özellikle seçime son 1 hafta kala gelişen olaylar Türk siyaset tarihine geçecek nitelikte.

Cumhurbaşkanı Adayı Adaylıktan Çekilirse

Kaset iddiaları ortalıklarda dolaşırken siyasilerde kendileri ile ilgili kararlar almaya başladı. Bunlardan en büyüğü ve sonuncusu Memleket Partisi Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce oldu. İnce, kendisi hakkında ortaya atılan jip, kaset ve rüşvet iddialarını çok sert bir dil ile yalanladı ve bu iddiaların FETÖ tarafından ortaya atıldığını söyledi.

Bu açıklamanın sonunda ise 100 Bin imza toplayarak aday olduğu Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini söyledi. Hal böyle olunca pek çok insanın aklına da hemen o soru geldi. Cumhurbaşkanı adayı adaylık çekilirse ne olur? Oyları geçersiz mi sayılır? Bizde bu soruyu sizler için araştırdık…

Cumhurbaşkanı Adayı Adaylıktan Çekilirse Ne Olur?

Bildiğiniz üzere 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Recep Tayyip ErdoğanKemal KılıçdaroğluMuharrem İnce ve Sinan Oğan aday olmuştu. 11 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 14:00’da basın açıklaması yapan İnce adaylıktan çekildiğini duyurdu.  Peki Cumhurbaşkanı adayı adaylıktan çekilirse ne olur?

  • 9 Mayıs 20233 itibari ile yurt dışında oy verme işlemi sona ermişti. Adaylıktan çekildiğini açıklayan Muharrem İnce‘ye verilen oylar geçerli sayılacak.
  • 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan oylamada kullanılacak pusulalarda çekilen adayın yani Muharrem İnce’nin fotoğrafı olacak. Yani yeni pusulalar basılmayacak. İlk turda vatandaşlar yine de çekildiği halde o adaya oy verirse aldığı oylarda geçerli sayılacak.
  • Resmi olarak çekilme başvurusunu yaparsa 2. tura kalamayacak. Seçimi kazansa dahi çekilme başvurusu yaptığı için mazbatasını alamayacak.

Muharrem İnce Neden Adaylıktan Çekildi?

13. Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü Manisa ve İzmir‘de  miting yapacaktı. Daha sonra mitinglerin İnce’nin rahatsızlığı sebebi ile ertelendiği duyuruldu.

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Muharrem İnce, FETÖ tarafından piyasaya sürülen sahte kaset ve dekontların birer algı operasyonu olduğunu dile getirdi.

11 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 14:00’da basın açıklaması yapan İnce, ” ‘Saraydan para aldı çekilemez.’ diyenlere sesleniyorum; benim bu kumpaslardan bu sahte dekontlardan, montajlardan korktuğum falan yok. 45 gündür direniyorum zaten. Adaylıktan çekiliyorum, bunu memleketim için yapıyorum.” açıklamasını yaptı.

İnce, eski partisi olan CHP’nin de eğer ki seçimi kaybederlerse kendisini günah keçisi ilan edeceklerini, başka bahanelerinin kalmadığını söyledi.

cumhurbaskanligi seciminde adayliktan

Cumhurbaşkanı Adayı Adaylıktan Çekilirse Ne Olur? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu