Yaşam

Yükseklik Korkusu Olanların Uzak Durması Gereken Yerler

instagram takipçi hilesi

Bir insanın heyecan aldığı bir yer, başkasının korkulu rüyası haline gelebilir, özellikle yükseklik korkusu için bu kural çoğu zaman geçerli oluyor.

Bazı insanlar spesifik olarak “en yüksek”, “en uzun” ve “en az güvenli” yolculuk noktalarını rotalarına ekleseler de, herkes bu bölgelere gitmek istemez, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar ile başa çıkamazlar. Yükseklik korkunuz varsa bu mekanlardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Langkawi Teleferiği, Malezya

langgkawi teleferigi

Manzara ne kadar muhteşem görünse de körfezin üstünde yüksekte asılı duran bir metal kutuya hapsolduğunuzu düşündüğünüzde ve yükseklik korkusu ile başa çıkamadığınızda ölmemek için dua etmeye başlasanız iyi olur. Körfezden Gunung Machinchang zirvesine ulaşan hattın toplam uzunluğu 2,2 km ve deniz seviyesinden yaklaşık 708 metre yükseklikte. Etrafa bakmaya cesaret edebilenler Langkawi teleferiği olarak bilinen Kedah’ın Mücevheri’nin muhteşem panoramasının tadını çıkarabilirler.

Aiguille du Midi, Mont Blanc Massif, Fransa

aiguille du midi

Mont Blanc’e tırmanmadan en yakın olan fotoğraf bu şekilde görülüyor. Ancak buraya giderken hangi rotanın kötü olduğunu söylemek gerçekten zor. Aiguille du Midi teleferiği,1.035 m yükseklikteki Chamonixat’tan kalkıyor ve yaklaşık 2800 metre yükseğe çıkararak 3,777 metre seviyesine ulaşıyor ve dünyanın en yüksek dikey yükselen teleferiği olduğunu kanıtlıyor.

Grand Canyon Skywalk, Arizona, USA

grand candyon skywalk

Skywalk, Colorado Nehri Vadisi’nde yaklaşık 1097 metre yükseklikteki bir uçurumun üzerinde asılı duruyor. Bu özelliği ile dünyanın en yüksek gökdelenlerinden daha yüksek bir seviyede olduğunu gösteriyor. Cam tabanlı, at nalı şeklindeki platform, Büyük Kanyon’un Batı Bölgesi üzerinde yaklaşık 21 metre uzanıyor. Cam tabanı ile insanların kristal berraklığıyla boşluğun içine bakmasına da izin veriyor.

Meteora, Yunanistan

meterora

Gerçekleşen saldırılar sonucu Doğu Ortodoks rahipleri erişilemeyen kaya sütunlarında mükemmel bir sığınma evi buldular. Dik kayalarda yer olan yirmiden fazla manastırdan sadece altı tanesi günümüze ulaşabildi. Günümüze kadar ulaşmayı başaran manastır kompleksi, Yunanistan için önemli bir yer haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu