Hastalıklar

CRP Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

CRP, karaciğerinizden ve yağ hücrelerinizden salınan bir proteindir. CRP seviyeleri genellikle vücutta iltihaplanma olduğunda yükselir, bu da obez kişilerde çok yaygın olduğu anlamına gelir. Yüksek CRP’li kişiler, düşük CRP’li kişilere göre daha fazla iltihaplanmaya sahiptir ve bu da artrit gibi diğer ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra kalp hastalığına yol açabilir. CRP hastalığı seviyenizi düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı yağlar yemek ve şekerleri, işlenmiş gıdaları ve alkolü azaltmaktır.

Kronik inflamatuar hastalığı olan ve yüksek seviyelerde C-reaktif protein (CRP) sergileyen hastalar, inflamasyonu azaltmak amacıyla anti-inflamatuar ilaçlar, probiyotikler veya omega-3 yağ asitleri ile tedavi edilir. Amaç, semptomları yönetmek ve hastalığın ilerlemesinin yanı sıra ilişkili sakatlık ve ölüm riskini önlemektir. Tedavi, hastaların durumuna göre kişiye özeldir. Etkinliği derecelendirmek için DAS28, CRP, İnflamatuar VISA (VAS puanı), IBDQ ve diğerleri gibi çeşitli ölçekler kullanılır. Bu ölçeklerin arkasındaki bilim ve kullanımları karmaşıktır, bu nedenle burada gözden geçirilmesi amaçlanmamıştır.

Malzemeler ve Yöntemler Nelerdir? 

CRP, hastalık aktivitesini ve müteakip yanıtı belirlemek için birincil sonuç ölçüsü olarak listelenen tüm hasta çizelgelerinde ölçüldü. CRP testi, 0.1 mg/L’lik bir alt saptama sınırına sahip standart bir tahlil kullanan ileriye dönük, körleştirilmiş numuneleri içeriyordu. CRP seviyeleri daha sonra numune toplama sırasındaki hastalık aktivite skorlarıyla karşılaştırıldı.

crp

Uygun laboratuvar belgelerine sahip olmayan veya hastalıkları CRP ölçümü sırasında dahil etme kriterlerimizi karşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bir hasta uygunsa ve çalışmayla ilgili sonuçları mevcut değilse, analiz için karşılaştırma gruplarının bir alt kümesi dahil edildi. İstatistiksel analiz

Birincil sonuç ölçütü, akut, inflamatuar, nefrit ve son dönem böbrek hastalığını içeren skorlar olan DAS28 toplam skorlarıydı. İkincil sonuç ölçütleri, tedaviye başladıktan 3 ay sonra CRP düzeyindeki ve hastalık aktivite skorundaki değişiklikti. Yaş, cinsiyet, ırk/etnisite ve komorbiditeler gibi diğer olası karıştırıcıları kontrol ederken sonuçların sağlamlığını incelemek için bir duyarlılık analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık, aksi belirtilmedikçe iki taraflı a = 0.05 kullanılarak belirlendi. < 0.05 P değerleri anlamlı kabul edildi.

CRP Sonuçları Nelerdir? 

Araştırmacılar analize 23 katılımcıyı dahil etti ve hasta çizelgelerinden elde edilen verileri gözden geçirdi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların 8’i kadın, 15’i erkek olup, yaşları 12 ile 65 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 33’tür. Ortalama yaş 31 ve medyan 32 idi. Ortalama hastalık süresi 1.79 yıl ve medyan 1.0 yıldı ve hastalık süresi 9 ay – 14 yıl arasında değişiyordu. Tüm hastalar, tablo incelemesine dayalı olarak dahil edilme kriterlerini karşıladı ve bu çalışmaya dahil edilmek için uygun laboratuvar sonuçlarına sahipti. DAS28 skorları ilk gün 37.1, ikinci gün 37.1 ve üçüncü gün 36.2 idi ve her zaman noktasında stabil hastalığı gösteriyordu.

Plasebo ve aktif tedavi grupları arasında ölçülen tüm sonuçlarda önemli farklılıklar gözlendi. Örneğin DAS28 puanlarında %14, CRP hastalığı düzeylerinde ise %22 azalma gözlemlendi. DAS28 puanlarındaki önemli düşüşler, tedaviden sonraki 3 ayda devam eden önemli düşüşlerle takip boyunca devam etti. Sonuçlar ayrıca, CRP düzeylerinin takip yoluyla her zaman noktasında önemli ölçüde düştüğünü ve ardından zaman içinde kalıcı eğilimlerin olduğunu göstermiştir.

Tedavi Öncesi ve Sonrası DAS28 Skorları

Sonuçlar ve Tartışma Noktalarının Özeti Genel olarak, sonuçlar 1 g/gün dozunda keten tohumu yağı kapsülleri (Rhodiola rosea, kurkuminoidler, kersetin, resveratrol) ile tedavi ile hem DAS28 puanlarında hem de CRP düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir.

crp

Ek olarak, bu azalmalar, tedavinin başlangıcından sonraki ilk ayda gözlendi; bu, 1 g/gün keten tohumu yağının, yüksek CRP seviyeleri sergileyen hastalarda inflamatuar hastalık aktivite skorlarını iyileştirmek için potansiyel olarak kullanılabileceğini gösterir. Bu, yüksek CRP seviyeleri ile düşük yaşam kalitesi arasındaki bağlantının yanı sıra kronik inflamatuar hastalığın yüksek prevalansı ve belirgin ilerlemesi arasındaki bağlantı nedeniyle karşılanmamış tıbbi ihtiyacın yüksek olduğu bir araştırma alanıdır.

Buna ek olarak, CRP’yi azaltmak için beslenme müdahalelerinin rolü, diyet modifikasyonlarını test ederken klinik denemelerin çelişkili sonuçlarıyla hala sorgulanmaktadır. Bu diyet takviyelerinin inflamatuar hastalıkların tedavisinde terapötik kullanımına izin vermek için bu alanda kanıta dayalı araştırmalara acil bir ihtiyaç vardır.

CRP Nedir, Ne İşe Yarar? ile ilgili videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu