Sağlıklı Yaşam

Çorapla Uyumanın Zararları!

instagram takipçi hilesi

Çorapla uyumanın zararları nelerdir? Özellikle soğuk kış günlerinde siz de çoraplarını ayağından çıkarmayanlardan mısınız? Rengarenk, yumuşacık çoraplar ayaklarımızı üşümekten koruyan ve hem evde, hem de dışarıda hayat kalitemizi yükselten giysilerimizden biridir. Eskilerin de bir sözü vardır; ”ayağını sıcak tut, başını serin!”

Evet ayaklarımızı üşütmek başta üreme organları ve idrar yolları ile ilgili olmak üzere pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Ancak her şeyin fazlası zarar, azı karar demişler, bunu da unutmamak gerekiyor. Gün içerisinde kullandığımız bu giysi çeşidini, gece yatağa girerken ayağımızdan çıkarmazsak da yine faydalı olur mu dersiniz?

çorapla uyumanın zararları

Cevabımız; hayır. Çünkü çorapla uyumak sağlığa bir takım zararlar verebiliyor. Peki ya bu zararlı etkiler nelerdir? Doğru çorap kullanımı nasıl olmalıdır? İşte biz de bu yazımızda sizlere, tüm bu soruların cevabı niteliğinde bazı bilgiler veriyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Çorapla Uyumanın Zararları Nelerdir?

 • Ayaklarımız dış dünyayla ve yeryüzü ile bağlantımızı sağlayan en önemli organımızdır. Dolayısıyla ayak sağlığımızı korumak ve ayak bakımımızı ihmal etmemek gerekir. Ancak çorapla uyumak çeşitli ayak hastalıklarına yol açabilir.
 • Bunlardan başlıcaları ise ayak mantarı ve tırnak batmasıdır. Her ikisi de ayakların havasız ve oksijensiz kalmasına bağlı olarak gelişir. Yaşam kalitesini düşürür ve tedavi gerektirir. Bir diğer problem ise estetik açıdan yaşanmakta ve ayakların uzun süre, sıkı bir alanda kalması, şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.
 • Söz konusu olan bu problemlerin tedavi süreci çoğu zaman; uzun, ağrılı ve meşakkatlidir. Bu nedenle çorapla uyumanın zararları göz ardı edilmemeli, ayakların dar alanda ve terlemeye müsait bir şekilde kalması önlenmelidir.

çorapla uyumanın zararları

 • Dolaşım bozuklukları..! Evet çoraplarımızı giyip sıcacık bir uyku çekeceğimizi düşünerek yatağa uzanmış olabiliriz. Ancak bilmemiz gereken bir şey var; çorapların bileği saran kısmı oradaki damarların büzüşmesine yol açarak, uzun vadede kan dolaşımını bozar. Hatta öyle ki bazı kişilerde morarmaya ve cilt tonunda renk değişimlerine sebebiyet verebilir.
 • Ayaklarımız hem vücudumuzun bütün yükünü taşıyacak kadar güçlü hem de gerekli özeni göstermediğimiz takdirde hasta olabilecek kadar hassas bir yapıya sahiptir. Çorap nedeniyle tüm gün havasız kalan, terleyen ve terin aynı yüzeyde kalarak kuruduğu bir ayakta, egzama oluşumu genellikle kaçınılmazdır.
 • Farklı çalışmalar ise çoraplar yıkanırken kalan deterjan artığının dermatitlere neden olabileceği yönündedir. Ayakta kuruluk, nasır, sertlik, kaşıntı ve kızarıklık ile de kendisini gösterir.
 • Evet uykuya geçmeden önce ellerin ve ayakların sıcak tutulması kan damarlarını genişletir ve uyku konforunu arttırır. Ancak bunun yolu çorapla uyumak yerine üstümüzü örtmek olmalıdır. Çünkü çorapla uyumanın zararlarından biri de, ayaklarda oluşabilecek kepeklenme ve havasız kalmaya bağlı kötü kokudur.
 • Bu konu ile ilgili merak edilenlerden diğeri ise; çorapla uyumanın beyin hücrelerine zarar verip vermediğidir. Yapılan araştırmalar nörolojik bozuklukları veya alzheimer ya da parkinson gibi bazı hastalıkları, çorap giyerek yatmakla ilişkilendirmez. Fakat dolaşım bozukluğunun uzun vadede beyni etkileyip etkilemeyeceği de bilinmiyor.

corapla yatmakkk

Doğru Çorap Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 • Çorapla uyumanın zararlarını artık biliyoruz. Bu noktada diğer bir konu da çorapların doğru tercih edilmemesi ve yanlış kullanılmasıdır.
 • Öncelikle çorapla uyumanın zararları bahar ve yaz aylarında daha da belirgindir. Bu mevsimde çorap giyerek uyumak kesinlikle yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü hava sıcaklığı zaten yüksektir ve bunun üzerine bir de çorabın vereceği ısı, ayakları olumsuz yönde etkileyecektir.

Ancak sonbahar ve kış aylarında giyilen çoraplarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Kışın soğuk havalarda tercih ettiğimiz kalın ve yünlü çorapların eve geldikten sonra mutlaka çıkarılması ve ayakların yıkanması gerekir. Ardından nemlendirici sürülmeli ve cildin yenilenmesi sağlanmalıdır.
 • Yıkanıp nemlendirilen ayaklara hemen çorap giyilmemeli, en az 2 saat boyunca hava ile temas etmesine olanak tanınmalıdır. Bunun ardından giyilecek çorabın ise ince ve pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.
 • Hangi mevsim olursa olsun bilekleri sıkan veya parmakların birbirine doğru sıkışmasına yol açan çoraplar, kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayak sağlığına uygun çoraplar kullanılmalıdır.
 • Kullanılan çoraplar her gün mutlaka değiştirilmelidir. Aynı çorabın bir günden fazla giyilmesi ayakların oksijensiz kalmasının yanı sıra, bakteri üretmesine de ortam hazırlayacaktır.
 • Çorapla uyumanın zararları, varis çorabı gibi tedavi amaçlı olarak kullanılan çoraplar için de geçerli olup, bu konuda mutlaka bir hekim görüşü alınmalıdır.

Çorapla Uymanın Zararları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu