Sağlıklı Yaşam

Fazla El Titremesi Neye İşaret?

El Titremesinin Nedenleri Tedavisi

instagram takipçi hilesi

Fazla El titremesi nedenleri e1568621453802

Günlük hayatta birçok insanın yaşadığı el titremesi  titremesi bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor ve yaşamınızı etkiliyor. Kullanılan ilaçların etkisi, aşırı kahve ya da çay tüketimi ve strese bağlı nedenlerden kaynaklanan el titremesi bazı hastalıklarında habercisi olarak görülmektedir. Önemsiz gibi görünen el titremesinin altında çeşitli sebeplere bağlı olarak görülen rahatsızlıklar sebep olmaktadır. Nörolojik nedenlerden kaynaklanabilen hastalıklar şu şekilde görülebilir;

El Titremesinin Nedenleri Nelerdir? 

Parkinson tremoru: Bir hareket bozukluğu rahatsızlığı olan el titremesi çalışan  el kaslarının ritmik ya da az kasılması ile ortaya çıkmaktadır. El titremesi aşırı yorgunluk, alkol, kahve,çay tüketimi gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir. Nörolojik sorunlarında neden olduğu el titremesinde parkinson hastalığından şüphelenilebilir. Genelde dinlenme esnasında görülen el titremeleri hareket anında azalıp kaybolabilmektedir. Bu rahatsızlık genelde 65 yaştan sonra görülmektedir.

Esansiyel Tremor: Bu rahatsızlıkta ellerin uzatılması ile ellerde titreme görülür. En çok bilineni parkinson hastalığıdır. Parkinson hastalığında istirahat sırasında el titremesi görülür. Kafein kullanılması esansiyel tremorda artışa neden olabilir. İlk başlarda tek elde başlayan titremenin diğer elde de olması 3 yıl içinde görülebilir. Genelde yazı yazarken ve birşey tutulduğunda belli olan el titremeleri stresli durumlarda daha çok fazlalaşmaktadır.

fazla el titremesi neye işaret e1568621617620

Serebellar (beyincikle ilişkili) tremor:

Beyincikle ilgili rahatsızlıklar nedeni ile serabellar damar tıkanıklığı ya da enfeksiyon sorunlarında el titremesinin daha tehlikeli hastalıklara neden olabileceği bilinmektedir. Tıptaki adı tremor olan titreme istem dışı olabilmektedir. Belirtiler görüldüğünde dikkate alınarak bir sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır.

Pozisyonel Tremor: Dinlenirken belli hareketler sonucunda ortaya çıkan titreme eller dışında başka bölgelerde de ortaya çıkabilir.

Fizyolojik tremor: Korku sıkıntı ve alkol bıraktıktan sonra görülen titreme genel olarak herkeste görülebilen bir durumdur. Parmakların ileri geri hareketleri ufak tefek ortaya çıkmaktadır. El titremesinin yaşandığı durumlarda hastanın mutlaka nöroloji  bölümüne başvurması önem taşır. Bazı hastalıkların ilk belirtisi olarak görülen el titremesi tanı açısından önemli bir belirti olarak görülmektedir.

fazla el titremesi e1568621702501

El Titremesi Tedavisi Nasıl Belirlenir?

Titremenin nedenleri şiddeti ve seyri gibi durumları ayrıca karakteristik özellikleri tespit edilerek tedavi belirlenebilir. Kullanılan ilaçların dozu da titreme şiddeti ile alakalı olabileceğinden doz kullanımı düzenlenebilir. Titremede en çok yaşanan esansiyel tremon için farklı ilaçlardan yararlanarak tedavi sağlanmaktadır. Psikolojik nedenlere bağlı sebepler nedeni ile oluşan titremeler de kişiye psikolojik destek sağlanması yararlı olur. Bazı özel durumlarda cerrahi müdahale ile tremor ortadan kaldırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu