Her Sabah Aç Karnına İçerseniz: Ceviz Suyunun Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi!

instagram takipçi hilesi

Ceviz suyu; en sağlıklı besinlerden olan ve şekli itibariyle beyine benzetilen cevizden elde edilerek, şifa dağıtıyor. Ceviz; vücudumuzun genel sağlığına, bağışıklık sistemimize, ve bilişsel fonksiyonlarımıza sağladığı katkılarla, uzun yıllardır sofralarımızın vazgeçilmez besin kaynağıdır. Son dönemde diyet listelerine eklenen cevizin suyu ise, zayıflamaya yardımcı olarak görülüyor.

Hazırlanışı pratik, ulaşılması kolay olan bu besini günlük beslenme düzenine eklediğinizde, yalnızca kalori yakımına değil, vücudunuza sayısız fayda sağlıyor. Üstelik, herhangi bir sağlık sorunu veya şikayeti olmayan kişiler bile mevcut sağlığını korumak için bu besini tüketiyor.

ceviz suyu faydaları

Peki cevizin suyu nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir, zararları var mıdır? İşte biz de bu yazımızda sizlere; tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

 1. Öncelikle cevizin kabukları iyice soyulur. Ardından kabuksuz haldeki 1 adet ceviz, 1 bardak suyun içerisine konulur ve orada bir gece boyunca bekletilir.
 2. Kullanım alanına ve amacına göre tarifteki ölçüler de değişkenlik gösterebilir.
 3. Kolaylıkla ve kısa sürede hazırlanabilir olması, düzenli kullanım konusunda da pratiklik sağlar.
 4. Gece yatmadan önce kabuğunu soymuş olduğunuz cevizi, suyun içerisine bıraktığınızda; cevizin içeriğinde yer alan maddeler, saatler boyu suyun içine geçer ve koyu bir renk meydana gelir.
 5. Ancak sabah olduğunda bu suyun içilmesi gerekir. Çünkü hazırlanan her su tek kullanımlıktır ve süresi uzatılmamalıdır. Ayrıca suyunu içtikten sonra kalan cevizleri de yiyebilirsiniz.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, aslında herhangi bir sağlık probleminiz olmaksızın, sırf vücut direncinizi arttırmak ve metabolizma hızınızı korumak için her gün 1 bardak ceviz suyu tüketebilirsiniz. Ancak bu muhteşem besinin hangi alanlarda faydalı olabileceğini de şöyle sıralayabiliriz;

cevizsuyuu

 • LDL adı verilen ve halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen kandaki yağlanma oranını dengeler. Kolesterolü yüksek çıkan kişilerin denemesi tavsiye edilen bir besin maddesidir.
 • Her ne kadar omega 3 kaynağı olarak yalnızca balık ön plana çıkıyor olsa da, hem ceviz hem de ceviz suyu, muhteşem birer omega 3 deposudur. Bu da sinir sisteminin korunmasına ve bilişsel fonksiyonların aktive edilmesine olanak tanır.
 • Kalp dostu bir gıdadır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirgemesinin yanı sıra, damar tıkanıklığı ve pıhtılaşma bozukluğu gibi ciddi problemlere karşı da koruyucu kalkan oluşturur.
 • Protein oranı yüksek olan ceviz suyu tokluk sürenizi uzatır ve aniden gelen açlık krizlerinin önüne geçerek, kan şekerini dengede tutar.
 • İçerdiği bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırarak, kilo verme sürecine destek olur.
 • Kabızlık sorunu ile mücadele edenler için her gün bir bardak ceviz suyu içilmesi önerilir. Sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlarla savaşır.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı ceviz suyu tavsiye eden bazı kaynaklar vardır. Ayrıca karaciğerden salgılanan hormon düzenini korur ve karaciğer enzimlerinin normal sınırlarda kalmasına yardımcı olur.
 • Uykusuzluk her yaştan insanın problemidir. Ceviz suyu, vücuttaki melanin hormonunun salgılanmasını ve açığa çıkmasını sağlayarak, rahat bir uyku çekmenize fırsat verir.
 • Nörolojik hastalıklarla karşılaşma ihtimalini azaltır. Özellikle alzhimer, parkinson gibi rahatsızlıklara karşı önemli bir koruyucudur.
 • Harika bir antioksidan kaynağıdır. Vücutta biriken toksinlerin atılmasına ve hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Cevizin yaprak kısımları kullanılarak hazırlanan ceviz suyu ise beyaz saçların renginin koyulaşmasına yardımcıdır.
 • Ceviz suyu yalnızca iç organların sağlıklı olmasında değil, haricen kullanıldığında saç ve cilt bakımında da büyük rol oynar. Dışarıdan uygulandığı takdirde; saç dökülmelerini durdurur, saça ve cilde parlaklık ve ışıltı kazandırır.

cevizsuyuuu

Ceviz Suyunun Zararları

 • Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların ceviz suyu tüketiminde sınırlı davranması ve mutlaka hekime danışması tavsiye edilir.
 • Özellikle sarımsak ile birlikte tüketilen cevizin suyu, tansiyon düşüklüğü yaşayanlar için uygun değildir. Çünkü kan basıncını düşürücü etki göstermektedir.
 • Hormon bozukluğu veya hormanal dengesizlik yaşayan hastalarda, ceviz suyu kullanımına ara verilmesi doğru bir yaklaşım olabilir. Bu noktada yine hekim görüşü, oldukça önemlidir.
 • Tüm yararlı besinlerde olduğu gibi, bunda da doz aşımından kaçınmak ve günde 1 bardaktan fazla tüketim yapmamak gereklidir. Aksi takdirde; hem tansiyon hem de sindirim sistemi ile ilgili bazı sorunlarla karşılaşma olasılığı artabilir.

Ceviz Suyu İle İlgili Video

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu