Sağlıklı Yaşam

Kolesterol Düşüren Besinler!

instagram takipçi hilesi

Kolesterol düşüren besinler nelerdir? Kolesterol aslında insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen ancak hayvansal gıdalarla da vücuda alınan bir değerdir. Halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün yüksek olması durumunda ise gerekli tedbirlerin alınması şarttır.

Aksi takdirde yüksek kolesterol; başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, karaciğer gibi önemli organlarımızda yağlanmalara ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir. Her ne kadar hayvansal gıda alımından dolayı yükselebileceği inancı yaygınsa da; genetik faktörler ve hareketsiz yaşam da kandaki kolesterol düzeyinin artmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla önce beslenme şeklimizi düzenlememiz, sonrasında da yaşam tarzı değişikliklerine gitmemiz önem taşır.

kolesterol düşüren besinler

Peki kolesterolün düşmesini sağlayan o sağlıklı besinler hangileridir? İşte biz de bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Yağlı Balıklar: Omega 3 deposu olan bu deniz ürünleri, kolesterol düzeyinizin normal sınırlarda kalmasına yardımcı olur. Özellikle de somon ve uskumru gibi yağlı olan balık türlerini haftada 2 kez düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Süt Ürünleri: Doğal yoğurt, peynir, kefir, ayran gibi fermante gıdalar, kolesterolün bağırsaklardaki emilimini azaltarak kandaki düzeyini dengeler. Çünkü bu ürünler prebiyotik gıdalar sınıfına girmektedir. Ancak bu noktada tercih edilecek ürünlerin az yağlı olmasına özen gösterilmelidir.

Yulaf: Lifli gıdalar sağlığa pek çok yönden fayda sağladığı gibi kolesterol seviyesini de dengede tutar. Yulaf ise bu gıda çeşidinin en başında gelmektedir. Yüksek kolesterolü bulunan hastaların diyet listelerine mutlaka eklemelidir.

Tam Tahıllar: Beyaz ekmeğin zararlarını artık çoğumuz biliyoruz. Ancak ekmeği tümüyle hayatımızdan çıkarmak yerine, çavdar ya da tam buğday ekmeği ile bir beslenme şekli oluşturmamız da mümkündür. Aynı zamanda bu tip beslenerek kolesterol seviyemizin düştüğünü görebiliriz.

kolesteroll

Fındık, Ceviz Gibi Kuru yemişler: Sert kabuklu kuru yemişler, hem omega 3 yağ asidi hem de lif ihtiva ederler. Dolayısıyla hem günlük kalori ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılar, hem de kolesterol düşüren besinler sınıfında değerlendirilirler. Ara öğün olarak en sağlıklı seçiminiz kuru yemişler olacaktır.

Fasulye ve Diğer Baklagiller: Fasulye, barbunya, nohut gibi besinler, kolesterol içermeyen ve sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahip olan, protein kaynağı baklagillerdir. Aynı zamanda bunlar da yine lif oranı bakımından oldukça zengindir. Ana öğünlerinizde haftada 2 veya 3 kez tüketerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler: Meyve-sebze ağırlıklı beslenmek, aslında tüm hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturmaktaki ilk adımdır. Kolesterol düşüren besinlerde meyvelerin rolü ise büyüktür. Özellikle elma, armut gibi kabuklu meyveleri, kabuğunu soymadan tükettiğinizde tüm vitamin ve minerallerinden yararlanabilirsiniz. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Kolesterol düşürmeye yardımcı olan meyveleri şu şekilde sıralayabiliriz; çilek, elma, armut, ayva, üzüm ve portakal mandalina gibi turunçgiller.

Bazı Bitkiler: Bitkilerin baharat olarak veya bitki çayı olarak tüketilmesi de yine kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürmeye destek olur. Bunlar; fesleğen, civan perçemi, enginar yaprağı, çemen otu, zerdeçal, zencefil ve biberiye olarak sayılabilir.

kolesterol

Kolesterol Düzeyi Yüksek Olanların Kaçınması Gereken Besinler

Kolesterol düşüren besinler olduğu gibi LDL kolesterol seviyelerinin yükselmesine yol açan bazı besinler de mevcuttur. Bu besinler sağlıklı bir beslenme programında yer almamalı ve oldukça seyrek aralıklarla tüketilmelidir.

  • Margarin, kaymak, krema, mayonez ve iç yağı gibi yağlar ve soslar
  • Salatalara dökülen hazır soslar
  • Yoğurt, peynir, ayran gibi ürünlerin tam yağlı olanları
  • Kırmızı et (haftada 2 kezden fazla tüketilmesi halinde)
  • Fast food beslenme şekli (hamburger, pizza gibi)
  • Kızartmalar ve kavrulmuş besinler
  • Şırdan, mumbar, işkembe gibi sakatatlar
  • Sosis, salam, janbon gibi bazı şarküteri ürünleri
  • Rafine edilmiş gıdalar (şeker gibi..)
  • Poğaça, açma, börek gibi hamur işleri ve tatlılar kolesterolü yükselten besinler arasındadır.

Ayrıca, kolesterol düşüren besinlerin tüketilmesinin yanı sıra; sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak, her gün en az yarım saat boyunca orta tempoda yürüyüş yapmak, vücut kitle indeksine göre ideal kiloda olmak ve ulaşılan ideal kiloyu korumak, düzenli doktor kontrollerini belirli aralıklarla yaptırmak ve stresten uzak kalmaya çalışmak da, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olacak diğer önlemlerdir.

Kolesterol Düşüren Besinler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu