Alışveriş RehberiBeslenme ve Diyet

Cevizin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ceviz antioksidan içeriği ile dikkat çeker. Özel içeriğinde lifler, E vitamini, melatonin ve kabuk kısmında yüksek miktarda polifenol yer alır. Düzenli ceviz tüketimi aynı zamanda aterosklerozu destekleyen kötü LDL kolesterolünün sebep olabileceği oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur.

Cevizin Faydalari Nelerdir 1 405x405 1

Ceviz içerisinde yoğun miktarda Omega-3 yer alır. Kuruyemişler içerisinde en yüksek Omega-3 cevizde yer alır. 1 porsiyonluk cevizde ortalama olarak 2,5 gram kadar Omega-3 bulunabilir. Cevizden elde edebilecek Omega-3 yağlarına alfa linolenik asit adı verilir. Bu temel yağ diyetlerin vazgeçilmezlerindendir.

Ceviz iltihabı azaltabilecek içeriğe sahiptir. Cevizin içerisindeki polifenoller kalp rahatsızlıklarının engellenebilmesine destek verir. Diyabet gibi birçok hastalığın sebep olabileceği enflamasyonların azaltılması için ceviz tüketebilirsiniz. Aynı zamanda Omega-3 yağı magnezyum ve arginin amino asidinin de iltihabı azalttığı bilinir.

Bağırsak sağlığının destekleyebilen ceviz lezzetiyle dikkat çeker. Bağırsakta yer alan yararlı bakteriler ve mikroplar tüketilen besinlerden etkilenebilir. Ceviz mikrobiyotanızı güçlendirmek için destekleyici olabilecek besinlerdendir. Ceviz tüketenlerin bağırsak floralarında yer alan bakterilerin sayısında artış olduğu gözlemlenebilir.

Kanser riskinin azaltılabilmesi için ceviz destekleyicidir. Ceviz içindeki polifenol meme, prostat ve kolorektal kanserlere karşı koruma sağlamanıza yardımcı olabilir. Bağırsak bakterileri tarafından polifenol ürolitin adı verilen bileşiğin dönüşmesi mümkün hale gelir. Ceviz tansiyonun düşmesine de destek verebilir. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, felç ve beyin kanaması gibi ölümcül hastalıkların sebebi olabilir. Bu sebeple, bol bol ceviz tüketmeniz riskin düşmesine destek verebilir.

Ceviz kaliteli ve sağlıklı yaşamınızı en iyi şekilde destekler. Yaşlandıkça yürüme ve koşma gibi kişisel becerilerde birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Dengeli ve yeterli beslenme sayesinde bu tür sorunlara karşı önlem alınabilir. Kalorisi yüksek olmasına rağmen zengin lif içeren ceviz de bu noktada ortaya çıkar. Vitamin ve bitki bileşikleri içeren ceviz kişilerin fiziksel becerilerini koruyabilmesi için yardımcı bir kuruyemiş türüdür.

Cevizin beyne olan faydaları da söz konusudur. Şekil olarak beyne benzeyen ceviz ile ilgili birçok farklı tarifi deneyebilirsiniz. Beyni inflamasyonlara karşı koruyabilmek için destekleyici olan ceviz zihinsel esneklik için yardımcıdır. Hafıza kayıplarında da tedaviyi destekleyici bir gıda olarak tercih edilir. Ceviz tükettiğiniz zaman kolesterolünüzün düzenlenebilmesine destek verebilirsiniz. Cilt sağlığını koruyabilen ceviz içerisinde Omega-3 ALA ve Omega-6 LA barındırır. Bu maddeler cilt bozuklukları ile savaşabilmenize destek verir. Ceviz aynı zamanda uykunuzu düzenleyebilecek özelliklerdedir.

Günde En Fazla Kaç Ceviz Yenmeli?

Cevizin Faydalari Nelerdir 2 270x405 1

Ceviz içerisinde birçok farklı besin bulunur. Ancak her gıda gibi cevizin de dozunda tüketilmesi bir hayli önemlidir. Günde ortalama 4 adet ceviz içi yemeniz vücudunuzdaki yağ oranının bozulmaması için önemlidir. Bu noktada 3 veya 4 adet cevizi geçmemeniz tavsiye edilir. Bu durum vücudunuzun gereksinimlerine ve mevcut durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ceviz kilosu ve kalorisini hesaplayarak doğru tüketim miktarını bulabilirsiniz.

Her Gün Ceviz Yemek Kilo Aldırır mı?

Dengeli bir şekilde cevizi ölçülü olarak tüketmeniz kilo alımı için bir etkiye yol açmaz. Fakat cevizin yanında tükettiklerinize ve miktarına dikkat etmelisiniz. Dilerseniz sağlıklı ve taze cevizler için Çerez Pazarı’nı tercih edebilirsiniz. Hediye lokum ve daha pek çok farklı taze ürün sunan https://www.cerezpazari.com.tr/ ile sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu