Gezi Rehberi

Cebelitarık’ta Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Atlas Okyanusu ve Akdeniz sularını, birbirine karıştırmadan buluşturan büyüleyici görüntüsü ile hafızalara kazınan Cebelitarık, Avrupa’nın en popüler turizm merkezlerinden birisi. Yaklaşık otuz beş bin kişinin yaşamış olduğu bu ülke, ekonomik bir gezi düşüncesi ile yola çıkan gezginler için pek cazip bir rota olmasa bile nefes kesen doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile mutlaka görülmesi gerekli.

cebelitarik

Antik Çağ döneminde Calpe ismi ile anılan bu ülke, Endülüs’ü fetih eden Emevi komutanı Tarik bin Ziyad’ın bölgede ayak bastığı ilk yer olduğu için Tarık’ın dağı anlamına gelen Cebel-i Tarık adını aldı.

Cebelitarık’ta Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Cebelitarık Boğazı

cebelitarik bogazi

Atlas Okyanusu ve Akdeniz’i birleştiren, Afrika ve Avrupa kıtalarını da birbirlerinden ayıran Cebelitarık Boğazı, altmış kilometre uzunluğa sahip. Günümüzde yunus ve balinaları görmek isteyen kişilerin katıldığı turlarda da adından söz ettiren bu boğazın bilinen bir diğer özelliği ise Atlas Okyanusu ve Akdeniz sularının yoğunluk farkı sebebi ile birbirine karışmıyor olması.

Cebelitarık Kayası

kaya

Doğal koruma alanlarından birisi olan Cebelitarık Kayası, etkileyici manzarası ile ülkeye gelen gezginlerin ilk ziyaret etmiş olduğu yerlerden birisi. Bu kaya çevresinde yaşayan Cebelitarık maymunları da insanları etkilemeyi başarıyor.

St. Michael’s Cave

cave

St. Michael Cave, yağmur sularının kireç taşlarını arındırması ile oluşan deniz seviyesinden üç yüz metre yükseklikte bulunan bir mağara, Her sene bir milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Büyük Kuşatma Tünelleri

tunel

İngilizler tarafından 1783 senesinde yapılan Büyük Kuşatma döneminde kazıldığı bilinen Büyük Kuşatma Tünelleri, dünyada insan eli ile yapılan en etkileyici savunma sistemlerinden birisi olarak anılmakta.

Avrupa Noktası

avrupa noktasi

Cebelitarık’ın en harika manzara izleme noktalarından birisi Avrupa Noktası. Cebelitarık Boğazı, Kuzey Afrika ve İspanya kıyılarını da kapsayan uçsuz bucaksız görüntüsü ile hayranlık uyandıran bu nokta ülkenin en güney ucunda yer almakta.

Moorish Kalesi

kale

Moorish Kalesi, on birinci yüzyıla dek uzanan köklü geçmişi ile ülkenin en eski tarihi unsurlarından birisi. Bulunduğu noktaya hakim konumu ve stratejik önemi ile öne çıkan ve tarih sahnesi boyunca pek fazla işgale uğrayan bu kale, ülkenin hemen hemen her noktasından görülmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu