Bilim ve Keşif

Büyük Buluş: Dünyanın En Hafif Metali

instagram takipçi hilesi

Dünyanın En Hafif Metalini İcat eden, Uçak sanayisinin devi,Boeing!

boeing-microlattice-3-metal

Tabi hafif metal deyince akla havada hafiflik ile kafayı bozmuş firmalar yani uçak firmaların icadı olabileceği pek de şaşırtmaz! Ne kadar hafif olursa o kadar büyük yapılır ve o bir o kadar da çok yolcu veya yük alır.Bu da uçak firmalarının bir seferde kazancının kat kat kazanmasını sağlar.

Uçak sanayisinin lideri kabul edilen Boeing ,açıklamasına göre şöyle duyurdu;  yakıt tasarrufu yapan uçaklar için yüzde 99’u havadan meydana gelen dünyanın en hafif metalini yaptıklarını duyurdu.Boeing tarafından yıllardır üzerinde çalışılan “Microlattice” adlı bu inanılmaz materyal, yapı olarak insan kemiklerini esas alıyor.

boeing-microlattice-en-hafif-metal

Söz konusu metalin özellikleri ise şöyle; dış kısmı son derece sağlam,iç kısmı ise boş olan bu materyal, oldukça hafif olmasına rağmen, son derece yüksek basınca dayanabiliyor.

Bu projeye öncülük eden araştırmacılardan,Sophia Yang tarafından gözenekli bir polimer yapı olarak nitelendirilen Microlattice, dış yüzeyleri insan saçının binde biri kalınlığında olan içi boş tüplerin iç içe geçmesiyle oluşuyor.

boeing-microlattice-dunyanin-en-hafif-metali

Boeing’e ait HRL Laboratories tarafından geliştirilen Microlattice’in, havacılık sektöründe kullanılmakta olan mevcut aerojel ve köpüklerden 100 kat daha düşük yoğunlukta olmasına rağmen neredeyse titanyum kadar sağlam olduğu ifade ediliyor.

Konuyla ilgili video:

Kaynak
Kaynak

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu