Gezi Rehberi

Burundi’de Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yaklaşık olarak on bir milyon insanın yaşamış olduğu bir Afrika ülkesi olan Burundi, bağımsızlığını kazandığı 1962 senesine kadar Urindi ismi ile anılmaktaydı. Güneyi ve doğusunda Tanzanya ve Tonganyika Gölü, kuzeyinde Rwanda, batısında ise Kongo ile komşu olan ülke 27 bin 834 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip.

burundi

Nil ve Kongo nehirlerinin birleşmiş olduğu yerde kurulan bu ülkenin büyük bir bölümü ormanlardan oluşmakta. Şahane manzaralara sahip doğası, tarihi geçmişi ve kültürel zenginliği ile ilgi odağı olan ülke de gezginlerin gezip görmesi gereken pek fazla yer bulunmakta. İşte gezilecek yerlerden bazıları.

Burundi’de Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Tanganika Gölü

tanganika

Baykal Gölü’nden sonra dünyanın en derin ikinci gölü olarak bilinen Tanganika Gölü; enfes manzarası, zengin sualtı yaşamı ve çevresini sarmalamış olan muhteşem doğası ile bölgenin en popüler turistik adreslerinden birisi.

Kibira National Park

Kibira National Park, zengin biyolojik çeşitliliği ile dört yüz kilometrelik bir alanı kaplayan oldukça güzel bir doğa alanı. Ülkenin başkenti olan Bujumbura kenti yakınlarında bulunan bu park, 1933 senesine kadar ülkedeki kralların avlanmak adına kullanmış olduğu bir bölgeydi.

https://www.youtube.com/watch?v=M70MM5Lomds

Rusizi National Park

Bujumbura kentine araba ile yirmi dakika uzaklıkta yer alan Rusizi National Park, ülkenin en ünlü yerleri arasında bulunmakta. Rusizi Nehri kıyısının boyunca uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bu parka; suaygırı, flamingo ve timsah gibi birçok hayvan türünü görebilirsiniz. Ayrıca nehir üzerinde yapılan tekne turlarına katılarak bölgeyi daha derinlemesine keşfetme şansı da bulabilirsiniz.

Livingstone-Stanley Monument

Livingstone Stanley

Misyoner ve gezgin DR. Devid Livingston ile, kaşif ve gazeteci Henr Morton Stanley’nin onuruna dikilmiş olan Livingstone-Stanley Monument, Bujumbura’nın on kilometre güneyinde bulunmakta. Bu taş anıt, bölgeyi ziyaret eden bu iki Avrupalının burada konakladığı yeri göstermekte.

Ruvubu National Park

Ruvubu National Park, 508 kilometrelik genişliği ile ülkenin en büyük milli parkı unvanına sahip. Büyüleyici doğası ve bölgede yaşayan hayvan türleri ile kendisine hayran eden bu parkta, manda, suaygırı, aslan, maymun, leopar, antilop ve aslan gibi hayvanların yanı sıra 425’i aşkın kuş türünü de görebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu