Yerli Kadın Ünlüler

Afyonkarahisar’ın İlk Kadın Belediye Başkanı: Burcu Köksal Kimdir?

instagram takipçi hilesi

burcu koksal kimdir 1
Tam adı
: Burcu Köksal
Doğum tarihi: 18 Ocak 1980
Doğum yeri: Afyonkarahisar, Türkiye
Burcu: Oğlak
Boy:
Ailesi:
Eşi: Yasin Köksal (2015)
Çocukları:
Mesleği: Avukat, Siyasetçi
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  facebook-sayfasi  twitter-hesabi

Hakkında

Burcu Köksal Kimdir? Burcu Köksal, avukat ve siyasetçidir. 31 Mart 2024 günü yapılan yerel seçimlerde Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı oldu.

Burcu KöksalKaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Burcu Köksal, 18 Ocak 1980 günü Afyonkarahisar’da dünyaya gözlerini açtı.

Burcu Köksal Eğitimi

İlkokul eğitimini Sahipata İlkokulu’nda, ortaokul eğitimini Merkez Ortaokulu’nda, lise eğitimini de Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimini ise 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirdi.

Burcu Köksal Kariyeri

8 Mart 2004 günü Afyonkarahisar Barosu’na bağlı bir avukat olarak kariyerine başladı. Afyonkarahisar Barosu Staj Komisyonu ve Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyelikleri gibi görevleri üstlendi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Afyonkarahisar Şubesi’nde yönetim kurulu üyeliği yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği ve Tüketiciyi Koruma Derneği’nde de üyelikleri bulunmaktadır.

1999’da Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adnan Polat’a destek vermek amacıyla girdiği siyasi mücadele, 2007’de Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı göreviyle devam etmiştir. 25, 26 ve 27. dönemlerde CHP Afyonkarahisar Milletvekili seçilmiştir. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevini de üstlenmiştir.

Ayrıca TBMM CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olarak görev yapmıştır. “Boşanmanın Önlenmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesine Yönelik Meclis Araştırma Komisyonu”, “Çocuğa Karşı Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Her Türlü İstismarın Önlenmesine Yönelik Meclis Araştırma Komisyonu” ve “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu”nda görev almıştır.

14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinden yapılan seçimler sonrasında tekrardan 28. dönem CHP Afyonkarahisar milletvekili seçildi. Ayrıca CHP Grup Başkanvekilliği görevini icra etmektedir. 31 Mart 2024 günü yapılan olan yerel seçimlerde CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olarka gösterildi.

Aday gösterilmesinden sonra mitingler düzenleyen Burcu Köksal, “Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamadan sonra başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere pek çok CHP’li bu açıklamaya karşı çıkmıştı. Daha sonra Özgür Özel, Köksal’ın kendisini arayarak özür dilediği belirtmiş, fakat Burcu Köksal bu açıklamaya yalanlamıştı.

31 Mart günü yapılan yerel seçimler sonrasında %50,73 oy alan Burcu Köksal, Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı oldu.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu