MaksatModa

Bohem Tarz Nedir? Bohem Giyim ve Dekorasyon Tarzı

instagram takipçi hilesi

Tarihi olarak 1800’lü yıllara dayanan Bohem Tarz, uyumsuzluğun uyumu olarak tanımlanan bir yaşam biçimidir. Kimi insanın yabancı gözle baktığı ancak çoğu kişi için bir hayat felsefesi, yaşam biçimi olan bu tarzın mazisi oldukça eskidir. Zaman içerisinde bu tarzın giyim, ev dekorasyonu gibi alanlara yansımasıyla yaygınlaşmıştır. Özgür ve gezgin bir ruha sahip olan bu anlayışın tam olarak ne olduğunu giyim ve dekorasyon tarzlarını nasıl etkilediğini gelin birlikte inceleyelim.

bohem tarz nedir

Bohem Tarz Nedir?

Tarihi olarak 1800’lü yıllardaki Fransız tasarımcılara dayanan bu tarz burjuva kültürü ile sokağın birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bohem’in kelime anlamı Çingene olarak tanımlanmaktadır. Zamanla terimleşerek bir yaşam biçimi ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanan bu terim 20. yüzyıl boyunca kendini göstermeye devam etmiştir. Salt bohemliği konu alan ilk eser Henry Murger’in yazdığı ”La Boheme” isimli romandır.

bohem tarz nedir 2 685x417

Bohem tarzın ilham kaynaklarını gezginler, sanatçılar ve yazarlar gibi özgür ruhlu insanlar ortaya koymaktadır. Bohem tarz, burjuva kültürüyle ortaya çıktığından rengarenk ve farklı görüntülere sahip bir dokuya sahiptir. Yıpranan kumaşlar, tığ işi örgüler, saçaklar ve çuval bezleri olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bohem tarzda bir dekorasyondan ilham almak isteyenlerin ilk durağı  ikinci el mağazaları olacaktır.

Bohem Tarzda Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Bohem tarzını benimseyen veya bu tarzı beğenerek ev, dekor düzenlemesi yapmak isteyenler için birçok öneri yapılabilir. Bu tarzda bir dekorasyon yapmayı planlayanlar düzensiz bir dağılım yaparak kalabalık, renkli, özgür ve canlı bir dekor yapabilir. Bohem tarzda döşenecek bir evde en ön planda rahatlık hakim olmaktadır. Bu yüzden hiçbir eşya sabit olmaz. Her eşya her an her yerde kullanılabilmektedir. İrili ufaklı birçok objeyle dekorlar zenginleştirilebilir.

bohem tarz nedir 5 685x457

Etnik dokuların ön planda bulunduğu, el işlemesi birçok eşya tercih edilebilir. Renklerin birbiriyle uyumu kesinlikle önemsizdir. Aksine zıt renkler tercih etmelisinizdir. Olmazsa olmazlardan biri ise vintage esintilerdir. Bunun için mutlaka ikinci el dükkanlarını karıştırmalısınız. Bu dekorasyon için mutlaka yer minderlerine de bir alan açmalısınız.

Bohem tarzını en güzel yansıtan renkler pastel ve kontrast renklerdir. Bu renklerle canlı, parlak, mat karışık bir renk bütünsüzlüğünden bütün yaratmanız gerekir.

bohem tarz nedir 4 685x456

Bohem Giyim Tarzı Nasıl Olur?

Bohem tarzın ana fikrini biraz anladıysanız bunu giyime yansıtmak en kolay iş olacaktır. Bohem stilde keten, kadife, süet, şifon, ipek, kürk, denim, pamuk gibi doğal kumaş kullanımı yaygındır. Rahat platform ayakkabılar üzerinde çok da yüksek olmayan dolgu topuklar tercih edilebilir. Aynı zamanda bohem tarzı tamamlayan en önemli nokta takılardır. Çoklu bilezikler, kolye, kemer, küpe, güneş gözlüğü, saç bantları gibi çeşitli aksesuarlar stilinizi tamamlayacaktır.

bohem tarz nedir

Doğal ve canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Çiçek desenleri, etnik ilham baskılar en çok tercih edilen dokulardan olmaktadır.

Bohem Tarzda Örnekler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu