Beslenme ve Diyet

Beyin Gücünü Artıran 8 Besin

instagram takipçi hilesi

Beyin Gücünü Artıran 8 Besin..! Korana virüs döneminde hepimiz fazlaca evlere kapalı kaldı. Beyin fonksiyonlarımızda yavaşlamalar olduğunun farkına zaman zaman varıyoruz. Bir şeyi hatırlamak eskiye nazaran daha uzun sürüyor olabilir. O zaman yapmamız gereken tek şey beyin gücümüzü arttıran besinlerden tüketmek.

Bu yazımızda sizler için beyin gücünü artıran 8 besinden bahsedeceğiz. Her besinin kendine has faydaları vardır. Kararında tüketildiği takdirde hiç bir zararı olmayacaktır.

beyin gucunu artiran 8 besin 3

Beyin Gücünü Artıran 8 Besin

1- Üzüm

Üzümün beyin fonksiyonu üzerindeki faydalı etkisini destekleyen çok sayıda hayvan ve insan çalışması yapılmıştır. Üzüm, sağlıklı kan akışını ve kan basıncını artırmaya ve beyindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve bunların tümü beyin sağlığına fayda sağlar.

beyin gucunu artiran 8 besin 9

2- Lifli Yeşil Sebzeler

Yapılan araştırmalar, lahana, su teresi, ıspanak ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin yaşlı insanlarda daha yavaş bilişsel gerileme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Fazla aşırıya kaçılması gerekmez. Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için günde bir porsiyon yeşil yapraklı sebzeler yeterlidir.

beyin gucunu artiran 8 besin 7

3- Ceviz

Diğer hastalıklarda olduğu gibi, inflamasyon Alzheimer hastalığında ve diğer beyin bozukluklarında kilit rol oynar. Ceviz, polifenoller, tokoferoller ve çoklu doymamış yağ asitleri dahil olmak üzere iltihapla mücadeleye yardımcı olan ve antioksidan faydalar sağlayan çeşitli bileşikler içerir. Çok sayıda araştırma, cevizleri sağlıklı bir diyete dahil etmenin beyin sağlığına faydalarını göstermiştir.

beyin gucunu artiran 8 besin 2

4- Yaban Mersini

Bir avuç taze yaban mersini, C vitamini, manganez, K vitamini ve küçük meyvelere renkli kabuklarını veren antosiyaninler sunar. Hepsi sadece 80 kaloridir. Antosiyaninler renk vermenin yanı sıra beyni korumada da rol oynar. Yaban mersini, genel sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olarak beyin sağlığını nasıl destekleyebileceklerini görmek için Akdeniz, DASH ve MIND diyetleri de dahil olmak üzere çeşitli beslenme kalıpları klinik denemelerinde kullanılmaktadır.

beyin gucunu artiran 8 besin 8

5- Yoğurt

Sütün kemiklerimiz için iyi olduğunu ve fermente süt gıdalarının bağırsak sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak süt ürünleri ve beyin sağlığı arasında yeni bağlantılar keşfedilmektedir. Bağırsaklarımızın kendi sinir sistemi vardır ve serotonin gibi beyinle aynı nörotransmitterlerin çoğunu üretebilir.

65 yaşından büyük yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, daha fazla yoğurt ve ayran tüketimi ile daha iyi yürütme işlevi arasında bağlantı kurulmuştur. Bu da, diğer şeylerin yanı sıra, dikkat etmemize, ayrıntıları hatırlamamıza ve zamanı yönetmemize yardımcı olmaktadır.

beyin gucunu artiran 8 besin 1

6- Sızma Zeytinyağı

Akdeniz Diyetinin temel taşlarından biri olan zeytinyağı, iltihabı azaltarak beyni sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir tür antioksidan olan fenoller içerir. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamanın yanı sıra Parkinson ve ALS gibi diğer nörodejeneratif hastalıklarda da fayda sağladığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

beyin gucunu artiran 8 besin 5

7- Balık

Beyin sağlığı için en iyi kanıtlanmış gıdalardan biri yağlı balıklardır. Somon, ton balığı, uskumru, hamsi, sardalye ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, bir tür çoklu doymamış yağ olan DHA omega-3 yağ asitlerini içerir. Bu yağ asitleri beyni korumaya yardımcı olur ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilir.

beyin gucunu artiran 8 besin 4

8- Çikolata ve Kakao

Çikolatadaki flavonoidler, beynin hafıza ve öğrenmeyi içeren bölgelerine fayda sağlar. Ana flavonoid olan epikateşin, insanlarda bilişin çeşitli yönlerini iyileştirerek Alzheimer hastalığı ve felç geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur.

beyin gucunu artiran 8 besin 6

Beyin Gücünü Artıran 8 Besin ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu