Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke, son dönemde oldukça ilgi gören konular arasında yer alıyor. Beyaz sirke hakkında merak edilen beyaz sirke nedir, beyaz sirke ne işe yarar, beyaz sirke faydaları nelerdir gibi soruların cevabı aşağıda yer almaktadır.

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke, adını şeffaf olmasından alır. Bir diğer ismi ise sirke ruhudur. Beyaz sirke, tamamen saf sirke olarak da bilinir. Bu nedenle daha az işlemden geçer ve daha az maliyetlidir.

 Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?

Beyaz sirke mısır şekeri veya şeker pancarından elde edilen bir sirke türüdür. Bu işlemde öncelikle şekerin fermente olması sağlanır. Böylece elde edilen ürünün alkol oranı yükseltilir. İlk yapılan fermente işleminden sonra oluşan yoğunluk %90 oranındadır. Fermente işleminden sonra alkolün asit asetik yapıya dönüşmesi sağlanır. Bu işlem ikinci fermente işlemi olarak bilinir. İlk fermente yapıya çeşitli bakterilerin ve oksijenin eklenmesiyle birlikte ikinci fermente yapı elde edilmiş olur. Böylece alkolün kolaylıkla asetik asetiğe dönüşmesi sağlanmış olur.

İkinci fermantasyon işleminden sonra elde edilen sıvının filtrelenmesi sağlanır. Daha sonra ise bu ürün pastörize edilerek son aşamaya gelinir. Pastörize edilen ürün ambalajlanmaya hazır demektir.

Sirke üzerinde yer alan asetik asit oranı, derece miktarıyla belirtilmektedir. Saf sirkenin derece miktarı %10 değerindedir. Beyaz sirkenin üretimi her ne kadar fabrikasyon olmuş olsa da, doğal sirke olarak geçmektedir. Çünkü tamamen saf olarak üretilmektedir.

 Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Saf olarak üretilen beyaz sirkenin en büyük faydası sağlıklı ve doğa oluşudur. Ürünün zararlı bir etkisi bulunmadığı için birçok alanda kullanılabilmektedir. Beyaz sirke, doğada kolaylıkla çözülebildiği için insan yapısına uygundur. Atmosfere ve doğaya herhangi bir zararı bulunmamasından dolayı sıkça tercih edilmelidir.

Beyaz sirkenin yalnızca bir dezavantajı vardır; kokusu. Sirke ruhu olarak da bilinen beyaz sirkenin kokusu rahatsız edici seviyede olabilmektedir. Buna çözüm olarak saf sirkenin içerisine bir iki damla lavanta yağı, nane yağı gibi hoş kokulu ürünler damlatılarak ağır koku azaltılabilir.

 Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke leke çıkarmada, kolesterol düşürmede, kan şekeri seviyesini korumada, kaşıntıyı önlemede, kalsiyum emilimini arttırmada, kalori yakmada, boğaz rahatsızlıklarını gidermede, kanseri önlemede, beyin gelişiminde ve daha birçok rahatsızlıkta oldukça etkili doğal bir üründür.

 Beyaz Sirke Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu