Sağlık

Baş Ağrısını Geçirmenin Doğal Yolları

Baş ağrısı, toplumun büyük bir bölümünü etkiliyor ve en yaygın görülen sağlık problemleri içerisinde yer alıyor. Migrene bağlı olarak görülen baş ağrısı, tansiyon yükselmesinden kaynaklı baş ağrısı ve baş zonklaması şeklinde 3 ayrı kategoride incelenebilmektedir. Baş ağrısının aslında birçok sebebi olduğunu görüyoruz. Kafada meydana gelen fizyolojik değişimler, nöron hareketlerindeki anormallik, kan damarlarının daralması, aşırı derecede alkol – sigara tüketimi ve genetik sebepler baş ağrısının oluşmasına sebep olabilir. Bunların yanı sıra çok fazla ağrı kesici içen, boyun tutulması ve göz yorgunluğu çeken kişilerde de baş ağrısı görülmektedir. Baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusu ise baş ağrısından muzdarip olan kişilerin en fazla sorduğu sorular arasındadır.

 Baş Ağrısını Geçirmenin Doğal Yolları

Baş ağrısı ilk başladığı zamanda birçok insan hızlı çözüm olması nedeniyle direk ağrı kesici içmeyi tercih etmektedir. Fakat baş ağrısını geçirmek için faydalanabileceğiniz farklı tedavi yöntemlerinin de olduğunu görüyoruz. Örneğine dehidrasyon dediğimiz vücuttaki suyun azalması baş ağrısı oluşmasının en büyük sebepleri arasında görülür. Eğer uzun süredir su içmiyorsanız birkaç bardak su içmeniz baş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Su içmenin yanı sıra farklı doğal yöntemlerle de baş ağrınızı giderebilirsiniz.

Zencefil

Baş ağrısına doğal çözüm arıyorsanız zencefil tüketebilirsiniz. Zencefil, kafanızda yer alan damarlardaki kan akışını düzenleme özelliğine sahiptir. Bu sayede baş ağrınızı geçirebilirsiniz. Baş ağrısını gidermek için zencefili şu şekillerde kullanabilirsiniz:

-Limon suyu ve zencefil suyunu eşit miktarlarda bir bardağa koyarak karıştırın. Gün içerisinde 1 ya da 2 kez için.

-Bir tatlı kaşığı kadar kuru zencefil tozu yiyin. Üzerine ise iki tatlı kaşığı su için.

-Çiğ zencefil ve zencefil tozunu bir kasede karıştırıp buharını soluyabilirsiniz.

Nane Suyu

Sağlıklı yaşam için nanenin önemli bir yeri olduğunu bilirsiniz. Nanenin etken maddeleri olarak menton ve mentol dikkat çekiyor. Nanenin baş ağrısını dindirme özelliği vardır. Baş ağrısında nane kullanmak için birkaç avuç naneyi hava koyarak suyu çıkana kadar ezin. Sonrasında ise yapraklarını başınızda ağrıyan bölümlere sürün. Aynı zamanda nane çayını bir beze dökerek bu bez ile başınızı sarabilirsiniz. Nane suyuna ek olarak kişniş suyu da baş ağrısına iyi gelmektedir.

Buz Poşeti

Bir poşetin veya buz poşetinin içerisine su koyarak derin dondurucuya koyun. Buz iyi bir şekilde donduktan sonra kompres yaparak başınıza koyun. 5 dakika kadar bir süre buzu başınıza bastırdığınız zaman baş ağrınızın büyük ölçüde geçtiğini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Close