Alternatif Tıp

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Balık yağı, vücudunuzun kas aktivitesinden hücre büyümesine kadar birçok fonksiyon için ihtiyaç duyduğu bir omega-3 yağ asitleri maddesi kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri gıdalardan elde edilir. Vücutta üretilemezler.

Balık yağı, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) adı verilen iki omega-3 içerir. Dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaenoik asit‘in bulunduğu gıda kaynakları somon, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklar ve midye, istiridye ve yengeç gibi kabuklu balıklardır. Bazı kabuklu yemişler, tohumlar ve bitkisel yağlar, alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen başka bir omega-3 içerir.

Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ve hap formunda piyasada bulunur. Pek çok insan kalp krizi ve felç riskini düşürmek, yüksek trigliseritleri ve yüksek tansiyonu tedavi etmek ve romatoid artrit belirti ve bulgularını azaltmak için balık yağları kullanırlar.

balık yağı 1

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağının insan sağlığında bazı faydaları vardır. Belirli durumlar için balık yağı kullanımı ile ilgili araştırmalar aşağıdaki rahatsızların balık yağı kullanımından sonra azaldığını kanıtlamıştır. Balık yağları astım, diyabet, kemik erimesi, disleksi, obezite ve böbrek rahatsızlıkları için de kullanılmaktadır. Aşağıda sizin balık yağının öne çıkan faydalarından bahsettik.

Kalp Hastalığı

Araştırmalar, haftada iki kez ton balığı ya da somon gibi diyet yağı tüketmenin, kalp hastalığı geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. En az altı ay boyunca balık yağları takviyesi almanın, kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerde kalple ilgili olaylar ve ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir.

Araştırmalar ayrıca, yüksek EPA yağ asitleri seviyesine sahip yaşlı erişkinlerde konjestif kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Yüksek Tansiyon

Uzmanlar tarafından yapılan birden fazla araştırma, bu yağ takviyesi alan kişilerde kan basıncında mütevazı azalmalar olduğunu bildirmektedir. Bu etkinin orta ila şiddetli hipertansiyonu olan kişiler için hafif hipertansiyonu olanlardan daha büyük olduğuna dair bazı kanıtlar da vardır.

balık yağı 2

Yüksek Kolesterol

Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliserit seviyelerini önemli ölçüde azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar vardır. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)) kolesterol seviyelerinde bir artış gözlenmesine rağmen, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolde hafif bir iyileşme olduğu görülmektedir.

Romatoid Artrit (Romatizma)

Çalışmalar, balık yağı takviyelerinin, romatoid artritli kişilerde ağrıyı azaltmaya, sabah sertliğini iyileştirmeye ve eklem hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Araştırmalar genellikle mütevazı olmakla birlikte, anti-enflamatuar ilaçlara olan ihtiyacı azaltmak yeterli olabilir.

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Balık yağları genel olarak uygun dozajda kullanıldığı zaman her hangi bir yan etki vermeyebilir. Fakat her şeyin olduğu gibi balık yağınında fazlası zararlı olabilir. Balık yağının kullanım dozajını aşatığınızda aşağıdaki yan etkilere sebep olabilir.

  • Ağız kokusu
  • Hazımsızlık
  • Mide bulantısı
  • Gevşek dışkı
  • Döküntü

balık yağı 3

Balık Yağı Faydaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu