Mental Sağlık

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Bağımlı Kişilik Bozukluğu olan bireyler, aşırı bağımlı, bağımlı ve başkalarına boyun eğen davranışlar sergilerler. Bu insanlar itaatkar ve bağımlıdırlar çünkü başkalarının yardımı olmadan hiçbir şey yapamayacaklarına inanırlar.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Yalnız olamazlar. Bu insanlar depresyon, alkol veya uyuşturucu kullanımı açısından yüksek risk altındadır çünkü güvendikleri biri hayatından çıktığında veya eleştirildiklerinde tamamen reddedilmiş hissederler ve sonra bir boşluğa düşerler.

Genellikle birine bağımlı olduklarından ve bağımlı oldukları kişiyle olan ilişkilerinde en önemli faktör o kişinin peşini bırakmaması olduğu için fiziksel, duygusal ve cinsel istismar riski çok yüksektir. Güvendikleri kişiler tarafından terk edilmemek için her türlü acıya ve aşağılanmaya katlanırlar. Düşük özgüvenlerinden dolayı bunu karşısındakinin özgüveniyle kapatmaya çalışırlar. Bundan dolayı her türlü tavizi verebilirler.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

bagimli kisilik bozuklugu 2 697x405 1

Aşağıdaki belirtilerden en az beş tanesi sizde mevcut ise bağımlık kişilik bozukluğuna sahip biri olabilirsiniz.

  • Başka kişilerden destek, öneri ve fikir alamadığı takdirde ufak olaylarda bile karar vermekte aşırı zorlanmak
  • Hayatın pek çok farklı alanında sorumluluk almak ve bunları başarmak için başkalarının yardımına ihtiyaç duymak
  • Diğer insanlardan farklı düşünse bile, onların tepkisini almam veya arkadaşlıklarını kaybetmem durumunda farklı bir görüş belirtmemek
  • Güvensizlikler nedeniyle planları uygulama ya da görevleri tek başına gerçekleştirme zorluğu yaşamak
  • Etrafınızdakileri desteklemek ve kendinizi desteklemek için akla gelmeyen ve uygun olmayan şeyler yapmaya çalışmak.
  • Yalnız kaldığında, bir şeyleri tek başına yapamama ve kendini yönetememe konusundaki yoğun kaygısı nedeniyle kendini çaresiz, huzursuz veya rahatsız hissetmek
  • Yakın bir arkadaşlık, arkadaşlık, arkadaşlık ilişkisi herhangi bir nedenle sona erdiğinde kendini güvende ve rahat hisseder ve hemen kendisine bakacak ve destek olacak başkalarını aramaya başlamak
  • Kalbi yoğun bir endişeyle doludur. Yardım alamamaktan ve yalnız kalacağından korkmak.

Bağımlı Kişilik Bozukluğunun Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

bagimli kisilik bozuklugu 4 608x405 1

Bağımlı kişilik bozukluğunun, aşırı müdahaleci ve endişeli ailelerin, çocuklarının bağımsız ve doğru davranışlarını eleştirel ve cezalandırıcı bir şekilde bastırdıklarında ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Çocuk daha sonra özgürlüğün aile sevgisinin, desteğinin ve onlara bağlılığın kaybına yol açtığına inanır. Aynı şekilde annenin aşırı koruyuculuğu da bu duruma zemin hazırlamıştır. Bağımlı kişilik, uzun süreli fiziksel hastalığı olan ve çocuklukta sevgi eksikliği olan kişilerde de daha yaygındır. Bu kişilerin aile yapısında duygu ifadeleri sınırlıdır ve çocuklar üzerindeki kontrol çok güçlüdür.

Bağımlı Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

bagimli kisilik bozuklugu 3 768x343 1

Tedavi kişilik bozukluğunun tipine göre değişiklik gösterebilir. Ancak psikoterapi, tedavinin ana temelidir. Psikoterapi ile kişinin olayları kavraması ve hatalı düşüncelerin farkına varması sağlanır.

Bazı durumlarda, meydana gelebilecek aşırı olayları tedavi etmek için ilaçlar kullanılabilir. Kullanılabilecek ilaçlar arasında antidepresanlar, antipsikotikler, anksiyolitikler, stabilizatörler ve antirelaps ilaçları kullanılmaktadır.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu