HastalıklarYaşam

Antidepresan İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antidepresan İlaçlar Hakkında Yanlış Bilinen 7 Şey

instagram takipçi hilesi

Günümüzde birçok kişi sosyal sorunlarla yüzleşirken zorluk çeker. Antidepresan nedir?  Sosyal ya da iş hayatında adapte olmakta zorluk çeken kişilerin tedavisinde psikologlar tarafından sıklıkla reçete edilen psikolojik haplardır. Fakat bilinçsizce kullanılan antidepresanlar kişiye, fayda değil zarar verir. Bu nedenle kullanılan antidepresanın etkilerinin iyi bilinmesi ve her zorluk anında antidepresan ilaçlara koşulmaması gerekir. İşte antidepresan ilaçlar hakkında bilinmesi gerekenler:

1- Antidepresan Kullanmak Kişiyi Sürekli Mutlu Hissettirmez

antidepresan ilac 800x533

Toplumumuzun antidepresan konusunda yanılgıya düştüğü en önemli konu; antidepresan kullanıldığında sürekli mutlu olunacağının düşünülmesidir. Antidepresan ilaçlar kişiye mutluluk vermez. Ancak, kişinin üzüldüğü, kaygılandığı ya da takıntı hale getirdiği konuların yatışmasına fayda sağlar. Kişiyi mutsuzluk hissinden korur.

2- Başkasına İyi Gelen Antidepresan Size İyi Gelmez

ilac 4 800x450

En sık yapılan yanlışlardan birisi de başkasına iyi gelen ilacın size de iyi geleceğini düşünmenizdir. Hastalık türü ne olursa olsun kişiye özel tedavi edilmelidir. Özellikle söz konusu  psikoloji olduğunda kesinikle hekim kontrolünde ilaç kullanmanız gerekir. Gittiğiniz doktor, psikolojik sorununuza ve bedensel özelliklerinize dikkat ederek dozaj ayarlamasında bulunur. Bu nedenle kesinlikle başkasının ilacını kullanmayın ve başkasına ilacınızdan ikram etmeyin.

3- Antidepresan Kısa Sürede Etki Etmez

ilac 2 800x449

Antidepresan kullanmaya başladığınızda kendinizi anında iyi hissetmeye başlamazsınız. Bazen birkaç hafta bazen de birkaç gün içinde ilaç etkisini göstermeye başlar. İlacı kullandığınız ilk haftadan etki göremiyorsunuz diye bırakmamalısınız. Sabırla etki göstermesini beklemelisiniz.

4- Antidepresan İyi Gelmezse Kafanıza Göre Bırakamazsınız

ilaclar

Bazen bazı antidepresan ilaçlar etki göstermez ya da siz ilacın gösterdiği etkileri farketmezsiniz. Bu nedenle ilacı kafanıza göre bırakmaz isteyebilirsiniz. Etki görmediğiniz ilacı bırakmanın zor olmayacağını düşünürsünüz. Fakat, tam da bu noktada yanılgıya düşersiniz. Bir ilacı aniden bırakmak sizi ilaca ilk başladığınız andan daha kötü hale sokar. Bunun yerine doktor kontrolünde aşamalı olarak bırakmanız daha doğrudur.

5- Antidepresanlar Kişiliğinizdeki Olumsuzlukları Değiştirmez

hangi ilacla ne yenmez 1528015732 0961 e1550846906409

Kişiliğinizdeki memnun olmadığınız noktaları hiçbir hap değiştirmez. Sadece hayatınıza etki edecek kadar negatif durumları antidepresan tedavisi sayesinde daha dayanılır bir seviyeye indirgeyebilirsiniz. Yanı, kişiliğiniz aynı kalmasına rağmen ruhsal bir rahatlama yaşarsınız.

6- Antidepresan Kullananlar Ruh Hastası Değildir

antidepresan_ilaclari1

Toplumumuzdaki cahil kesim, antidepresan kullanmanın ya da bir doktora gitmeniz ruh hastalığı olarak göründüğünü düşünür. Fakat şunu unutmamak gerekir ki; doktora gidebilen insan değil, gidemeyen insan asıl hastadır. Bu nedenle kendinize olumsuz söz söylenmesine asla izin vermeyin.

7- Antidepresan’ı Ömür Boyu Kullanmanız Gerekmez

anbiyotik ilaçlar

Bilinenin aksine bir defa ilaca başladın mı ömür boyu kullanmanız gerekmez. Doktorunuz artık ilaç kullanmaya ihtiyacınız olmadığını gözlemlediğinde yavaş yavaş ilacı bırakmanızı söyleyecektir.

üzerinden
yenisafak
Kaynak
listelist

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu