Mental Sağlık

Uykudan Korkma Hastalığı (Hipnofobi) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Uykudan Korkma Hastalığı (Hipnofobi) Nedir? Uykudan korkma hastalığı, uyuduklarında başlarına bir iş geleceğini düşünme durumudur. Tıptaki adı hipnofobidir. Tüm fobiler, tanım gereği mantıksızdır. Yani aslında olmayan bir şeyden korkma durumudur. Fakat korkulan durum ya da koşullar ne olursa olsun, fobik inançlar aynı zamanda acı çeken kişi için gerçek anksiyete ve stres duyguları üretilir.

Korkulan koşul ya da durum diğer insanlara gülünç yada aptalca görünse de, hipnofobiden muzdarip olan kişi, yaşadığı kaygının gerçek olduğunu ve yaşamları üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu sıklıkla düşünür.

uykudan korkma hastalığı nedir

Bunu bir doktora anlattığınızda sizi anlayabilir. Psikologlar yıllardır zihinlerimizin herhangi bir duruma karşı gerçek bir biyolojik tepki üretmekten çok daha fazla yetenekli olduğunun farkındalardır. Hipnofobi hastası korktukları nesne ya da durumun kendileri için tehlike oluşturduğuna inandığı sürece bu korkuyu yaşamaya devam ederler.

Uykudan korkma hastalığıyla uğraşan insanların çoğu, korkularının mantıksız olduğunu kabul eder. Fakat bu bilgiyi bilmelerine rağmen korkuyu yaşamaya devam ederler. Bu nedenle, basitçe kafaya takma gibi telkinler işe yaramaz.

Uykudan Korkma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Uykudan korkma hastalığı belirtileri, diğer spesifik fobilere çok benzemektedir. Genel belirtiler şunlardır;

  • Uykuya dalma korkusu
  • Uyumaktan kaçma
  • Panik atak
  • Rahatlayamama
  • Baş dönmesi hissi
  • Çarpıntı
  • Ağrı
  • Ağız kuruluğu
  • Aşırı terleme
  • Nefes darlığı

Hipnofobi belirtileri, genellikle kendiliğinden ortaya çıkar. Kontrol edilemez ve bir kişinin düşüncelerini ele geçirir. Bu da korkulan durumdan, kaçınmak için sıklıkla aşırı önlemlerin alınmasına yol açar.

Ne yazık ki, bu durumu yaşayan kişi için bu kaçınma davranışları paradoksal bir etkiye sahiptir. Uykudan korkma hastalığı, doğrudan ya da dolaylı olarak durumsal korkuya bağlanabilen olumsuz duygusal tecrübelerin bir sonucu olabilir.

uykudan korkma hastalığı belirtileri

Zaman geçtikçe belirtiler normalleşir ve o kişinin bu durum ile yaşamayı öğrendiği görülür. Fakat bazı bu durumdan çıkamazlar. Uyku korkusundan muzdarip olan insanların büyük çoğunluğu bir psikolojik terapi ile bu hastalıktan kurtulabilmektedir.

Uykudan Korkma Hastalığının Tedavisi

Bir psikoloğa gittiğinizde ilk olarak sizinle hastalığınız ile ilgili konuşacaktır. Daha sonra tedavi yöntemleri belirlenecektir. Hem bilişsel temelli konuşma terapileri hem de duygusal içeriğe dayalı terapiler dahil olmak üzere, çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Doktorunuz, durumunuza göre ilaç tedavisi de uygulayabilir. Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyarak bu durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

uykudan korkma hastalığı tedavisi

Uykudan Korkma Hastalığı ile ilgili videoları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu