Yabancı Kadın Ünlüler

Baba Vanga Kimdir? Baba Vanga Kehanetleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

baba vanga kimdir 2
Tam adı
: Vangelia PanDeva Dimitrova (Bilinen adı: Baba Vanga)
Doğum tarihi: 31 Ocak 1911
Doğum yeri: Strumitza, Makedonya
Ölüm tarihi: 11 Ağustos 1996
Ölüm yeri: Petrich, Bulgaristan
Ölüm nedeni: Meme kanseri
Burcu: Kova
Ailesi: Pande Surtcev (Babası), Paraskeva (Annesi)
Eşi: Dimitar Gushterov (1942)
Çocukları: Veneta (kız) ve Dimitar Valtcev (erkek) (İkisini de evlatlık aldı)
Mesleği: –
Aktif Yılları: 1920’li ve 1996 yılları arası
imdb-logo
youtube-chanel

Baba Vanga Kimdir?

Gerçek adı Vangelia PanDeva Dimitrova olan Baba Vanga, 31 Ocak 1911 günü dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında bulunan Bulgaristan’ın Strumitza köyünde (bugünkü Makedonya) dünyaya gözlerini açtı. Beklenenden iki ay önce dünyaya geldi. Bu nedenle “iyi haber getiren” anlamını taşıyan Vangelia adı verildi. Babası Pande Surtcev, çete kurma suçlaması ile Yedi Kule zindanlarında yatmıştı. Annesi Paraskeva ise Vanga üç yaşındayken, ikinci çocuğunun doğumunda hayatını kaybetmiştir.

Vangelia da ilk başlarda diğer çocuklarda oluğu gibi sıradan bir kızdı. 13 yaşındayken, yağmur seline kapıldı ve toprağın altında kaldı. Bu olay sonrasında iki gözü de iltihaplandı ve kör oldu. 1925 yılında, Belgrad’a yakın Zemun’daki bir körler okuluna yatılı olarak katıldı. Körler okulunda 3 yıl boyunca kalan Vanga, temizlik, aşçılık, örme ve diğer ev işlerini yapmayı öğrenmenin yanı sıra diğer derslere de katıldı. Üvey annesi dördüncü çocuğunu doğururken hayatını kaybetti. Vanga da bir süre sonra evine dönmek zorunda kaldı.

Bir gün babası, güttüğü koyunlardan birini kaybeder ve sinirli bir şekilde eve gelir. Bu kaybın nasıl telafi edileceğini düşünürken, kızı Vanga onu teselli etmeye çalışır ve şu sözleri söyler; “Kızma, koyunun, Monospitovo köyündeki Atanas’tadır.” Babası, bu ismi tanımadığı için şaşırır ve köyden hiç ayrılmaya Vanga’nın bu bilgiyi nasıl edindiğini sorar.

Vanga, babasına gördüğü bir rüyayı açıklamaya çalışır. Babası, sonradan Monospitovo’ya gittiğinde, koyununu bahsi geçen kişinin sürüsünün içinde bulur. Bu olay, Vanga’nın bilinen ilk kehanetidir. Baba Vanga, bu olaydan sonra Orta Çağ’ın ünlü kahini Nostradamus gibi, gerçekleşen kehanetlerde bulunarak dünya çapında şöhrete ulaşmıştır.

Baba Vanga’nın yaşadığı dönemde Bulgarlar tarafından yazılan ve saklanan kehanetlerin büyük çoğunluğu gerçekleşti. Baba Vanga’nın kehanetleri, 1989’da Bulgaristan’da devrilen eski komünist lider Todor Jivkov dahil olmak pek çok birçok devlet adamını da dikkatini çekti.

İlginizi çekebilirTarihin En Korkunç 10 Kehaneti

Baba Vanga, çocukluğundan itibaren yaptığı kehanetlerle tanınıyordu. Daha sonra devletin resmi kurumu olan Sofya Parapsikoloji ve Telkin Bilim Kurumu’nda çalışmaya başladı. 1967’de devlet tarafından kahinliği resmileştirilmiş ve belediye tarafından istihdam edilmiştir. Kalabalıkla başa çıkabilmesi ve rahatsız edilmemesi için özel görevliler atanmıştır. Belediye, her gün görüşmek isteyenlere sıra veriyor ve sorular ile yapılan açıklamalar dosyalanırdu. Görüşme ücretleri, parapsikolojik araştırmaları desteklemek için devlet bütçesine dahil ediliyordu.

Kazanılan paranın bir kısmı ile Vanga’nın seçtiği özel bir yerde, ayrı bir ev inşa edildi. Petrich’teki evinden 15 km uzaklıkta, Rupi adı verilen bölgede inşa edilen bu ev, artık ziyaretçilerin kabul edildiği bir yerdi. 1974 yılında, Baba Vanga’ya resmi olarak “araştırma görevlisi” unvanı verilir ve devletten aylık maaş bağlanır. 1974’ten bu yana resmi bir devlet memuru olarak kehanetlerde bulunan Baba Vanga’nın kehanetlerinin yüzde 80’inin doğru olduğu araştırmalar sonrasında kanıtlanmıştır.

Baba Vanga, Nazi lideri Adolf Hitler tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında kişisel olarak ziyaret edilmiş ve hatta Rus gizli servisi KGB bile ondan tavsiyeler almıştır. Vanga, 1989 yılında bir Rus televizyonunda verdiğ röportajda , 11 Eylül 2001 saldırısını işaret ederek “iki çelik kuş, kulelere çarpacak ve gökyüzü aydınlanacak” şeklinde bir kehanette bulunmuştur. Ayrıca, “Kursk su altında kalacak ve bütün dünya arkasından ağlayacaktır” diyerek 1995 yılında inşa edilen ve 2000 yılında batan, 118 Rus askerinin ölümüne neden olan denizaltı faciasını öngörmüştür.

10 Mayıs 1942’de Dimitar Gushterov ile dünya evine giren Baba Vanga’nın bu evliliğinden hiç çocukları olmadı. Ancak, çift 3 yaşındaki Veneta adında bir kız çocuğunu evlatlık aldılar. Eşinin vefatından sonra Vanga, Dimitar Valtcev adında bir erkek çocuğunu daha himayesi altına aldı ve büyütmeye başladı.

Baba Vanga, 11 Ağustos 1996 günü 85 yaşında meme kanseri sebebi ile vefat etti.

İlginizi çekebilir: Meme Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

2024 Kehanetlerinden İki Tanesi Gerçekleşmeye Başladı

2024 yılı için Baba Vanga’nın kehanetlerini değerlendiren uzmanlar, kahinin 2 tahmininin gerçekleştiğini bildirdi. Baba Vanga’nın, “dünya ekonomik krizle yüzleşecek” dediği kehaneti, İngiltere ve Japonya’da ekonomik sıkıntıların başladığına işaret ediyor. İngiliz medyası, Birleşik Krallık’ta gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH), Aralık ayına kadar olan üç aylık dönemde beklenenden daha büyük bir oranda, yüzde 0.3 oranında düştüğüne dikkat çekti.

Japonya’da, Yen’in ABD doları karşısındaki değeri 151,97’ye gerileyerek son 34 yılın en düşük seviyesine düştü. Japaonya, küresel sıralamada da şu anda dördüncü sıraya gerilediği gözleniyor. Öte yandan, Mısır ve Türkiye gibi birçok ülkede ekonomik krizlerin yaşandığına dair belirsizlikler var.

Medyumun bir diğer öngörüsü ise bu yıl sağlık alanında “önemli gelişmeler” olacağı yönündeydi ve son zamanlarda bir akciğer kanseri aşısı üzerinde çalışıldığı doğrulandı. Oxford Üniversitesi, Francis Crick Enstitüsü ve London College Üniversitesi’nin ortak çalışmasında “LungVax” adlı bir aşı üzerinde çalışıldığı ve yaklaşık 2 milyon dolarlık fon toplandığı açıklandı.

Baba Vanga’nın Gerçekleşen Bazı Kehanetleri

 • İki çelik kuş kulelere çarpacak, gökyüzü aydınlanacak (11 Eylül saldırıları)
 • Kursk su altında kalacak, bütün dünya arkasından ağlayacak (2000 yılında 118 Rus askerine mezar olan denizaltının adı)
 • Vladimir Putin’in zaferi dünyada her şeyi etkileyecek. (Gürcistan savaşı)
 • İklimler değişecek (küresel ısınma)
 • Amerika’nın 44′üncü başkanı siyahi olacak. (44. ABD Başkanı Barack Obama) Bu lider geldikten sonra kısa süreli bir ekonımik kriz olacak. Dünya barıştan uzaklaşacak.
 • Müslüman ülkeler kimyasal silahlar kullanacak.

Baba Vanga’nın Yakın Geçmiş ve Gelecek Bazı Kehanetleri

 • 2014 yılında insanlığın yarısı kanserle boğuşacak
 • 2016 yılında Avrupa’nın nüfusu azalacak.
 • 2018 yılında dünyanın yeni hakimi Çin olacak.
 • 2043 yılında müslüman bir devlet Avrupa’ya hükmedecek.
 • 2046 yılında hastalıklı her organın yerine yenisi yapılacak.
 • 2076 yılında bütün dünyada sınıfsız bir komünizm sistemi yerleşecek.
 • 2088 yılında bütün hastalıklar birkaç saniyede tedavi edilecek.
 • 2097 yılında kimse yaşlanmayacak.
 • 2167 yılında yeni bir din gelecek.
 • 2304 yılında ayın tüm sırları çözülecek.
 • 3797 yılında dünyanın sonu gelecek. İnsanoğlu başka bir gezegene gidecek ve yeni bir hayat başlayacak.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu