Yerli Kadın Ünlüler

Azra Akın Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Azra Akın
Tam adı: Azra Akın
Doğum tarihi: 8 Aralık 1981
Doğum yeri: Almelo / Hollanda
Boyu: 1,76 m
Ailesi: Ayda Akın, Nazım Akın-Doruk Akın (Kardeşi)
Eşi:  Atakan Koru (e. 2017)
Çocukları: Demir Koru
Mesleği: Oyuncu, Model
Aktif Yılları: 2002’den bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Azra Akın kimdir? Azra Akın, tescilli 2002 dünya güzelimiz olarak bütün ülkenin beğenisini toplamıştı. Arkasından bir kaç yapımda oynadı ancak hala o bizim dünya güzelimiz olarak akıllarımızda kalmıştır ve kalacaktır.

Azra Akın, 8 Aralık 1981’de Hollanda’nın Almelo kentinde dünyaya gelmiştir. Akın’ın ailesi henüz Azra Akın doğmadan önce , 1971 yılında Hollanda’ya yerleşmişlerdir.  Babası aslen Uşak’ın Karahallı ilçesinden ve Eskişehirspor’da futbol oynamış Nazım Akın, annesi ise Afyon’un Emirdağ ilçesinden Hollanda’da Türk ilkokulunda Türkçe öğretmenliği icra eden Ayda Akın’dır.Azra akın’ın kendisinden iki yaş küçük Doruk adında ,bir kız kardeşi vardır.
Azra Akın dünyaya geldiği ve çocukluğu geçti Hollanda’da, bale, resim ve müzik gibi sanat dallarında eğitim görmüştür. Burada (Hollanda)  gittiği liseden mezun olmuştur.

Azra Akın, 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağı ile birincilik kazanmıştır. Akabinde ise Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen Avrupa Elit Model yarışmasında ilk 15′e girip Elit Model seçildi. Bu yarışmadaki başarısının ardından ,Almanya’nın en büyük katalog çekim firması Otto’yla anlaştı. Otto’nun foto modeli Olmuştur. Almanya, İngiltere ve ABD’ye gidip pozlar verdi, defilelere katılmıştır. Birçok gençlik dergisine kapak oldu.

Daha sonra 2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarış Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. İlk olarak Nijerya’da düzenlenmesi planlanan yarışma bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra’ya alınmıştır.

Yarışma sonucunda Miss World ünvanını 1932’de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren Azra Akın olmuştur. Bu ünvan 1954’de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Güzellik yarışmasının ardından Manken-modellik yapan Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

2005 yılında Tamer Karadağlı ile beraber “Yağmur Zamanı” adlı dizide başrolde Eylül karakterini canlandırdı. 2009 yılında Sadri Alışık Tiyatrosu’nda Kemal Başar’ın yönetmenliğinde, 72. Koğuş adlı oyunda rol aldı.

30 Ekim 2010 tarihinde Acun Ilıcalı tarafından 2010’da Show TV’de yayınlanmaya başlayan ancak Star TV’ye transfer olan Yok Böyle Dans yarışmasına yarışmacı olarak katıldı ve birinci oldu. Sunuculuğunu; Acun Ilıcalı, Hanzade Durmuş, Burcu Esmersoy, Cem Ceminay’ın yaptığı 1. Sezon yarışmanın jüri koltuğunda Lilia Bennett, Saba Tümer, Sait Sökmen ve Tan Sağtürk bulunmuştur. Yarışmacılar ise; Defne Joy Foster, Azra Akın, Güneri Civaoğlu, Nilgün Belgün, Burcu Esmersoy, Bedük, Metin Arolat, Burcu Güneş, Bora Kozanoğlu, Eda Taşpınar, Derya Büyükuncu, Sibel Arna ve Pascal Nouma’dır.

2011 yılında yarışmanın ikinci sezonunda Azra Akın jüri olarak katıldı.

2011 yılında Star TV’de yayınlanan Geniş Aile dizisinde rol almıştır. 2012’de M.U.C.K. dizisinde müzik öğretmeni olan Elif Hoca karakterini canlandırmıştır. Yapımda Azra Akın müzik öğretmenini, Haluk Piyes ise drama hocasını canlandırırken Murat Serezli ise fakültenin dekanı rolünde oldu.

2007 yılında altı ay kadar Akın Saatçi ile beraber oldu. 2002 yılında, Kıvanç Tatlıtuğ ile tanıştı ve çiftin ilişkisi 2008 yılına kadar devam etti. 2011 yılında barışan çift 2013 Şubatında yine ayrıldıktan sonra tekrar 2013 Martında barıştılar ama bu sefer evlilik kararı aldıklarını duyurdular. Ama yine ayrıldılar.

2014 yılında Kanal D’de yayınlanan Galip Derviş dizisinde konuk oyuncu olarak Gülten rolünü canlandırdı.

2014 yılında Halil Sezai’nin yapımcılığını üstlendiği “Çilek” filminde Azra Akın, İlker Aksum, Halil Sezai, Bülent Şakrak, Selen Öztürk ile beraber başrol oynadı.

2015 yılında başrollerini İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu‘nun paylaştığı Poyraz Karayel adlı diziye, Çiğdem karakteriyle katıldı.

2017 yılında yönetmenliğini Alper Babayağmur’un yaptığı “Her Şey Mümkün” adlı romantik-komedi filmin başrollerinde Yetkin Dikinciler ve Azra Akın’ın yer alırken diğer rollerde Goncagül Sunar, Levent Ülgen, Mehtap Bayri, Bahtiyar Engin, Kaan Girgin, Umut Oğuz, Bora Sivri ve Haldun Dormen yer alıyor.

2013 yılından bu yana Atakan Koru ile birlikte olan Azra Akın 2017 yılının Ağustos ayında evlendiler. Çiftin Demir Koru adında çocukları dünyaya geldi.

Azra Akın’ın Filmleri ve Dizileri  

 1. 2017 – Her Şey Mümkün (Pelin) (Sinema Filmi)
 2. 2014 – Çilek (Çilek) (Sinema Filmi)
 3. 2014 – 2015 – Poyraz Karayel (Çiğdem) (TV Dizisi)
 4. 2014 – Arkadaşım Hoşgeldin (Kendisi)(Tv Programı)
 5. 2013 – Galip Derviş 2. Sezon (TV Dizisi)
 6. 2012 – Muck (Elif) (TV Dizisi)
 7. 2012 – Yalan Dünya 2. Sezon (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
 8. 2011 – Geniş Aile 3. Sezon (Neşe) (TV Dizisi)
 9. 2010 – Peşpeşe (Pelin) (Sinema Filmi)
 10. 2009 – Ayrılık (Firengiz Babayev) (TV Dizisi)
 11. 2009 – Ah Kalbim (Kendisi) (TV Dizisi)
 12. 2008 – Sen Harikasın (TV Dizisi)
 13. 2008 – Rüzgar (Leyla) (TV Dizisi)
 14. 2007 – Oyun Bitti (Dilan) (TV Dizisi)
 15. 2006 – İlk Aşk (Bahar) (Sinema Filmi)
 16. 2005 – Teberik Şanssız (Fulya) (TV Filmi)
 17. 2004 – Yağmur Zamanı (Eylül) (TV Dizisi)
 18. 2004 – Anlat İstanbul (Pamuk Prenses) (Sinema Filmi)

Oynadığı Tiyatro Oyunları

 • 2009 – 72. Koğuş, Sadri Alışık Tiyatrosu

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
GooglepinterestBiyografiYoutubeWikipedia

Erdem Cenkez

MaksatBigli'de iç yönetime bakıyorum.Yazarlar ve site içindeki görevlendirme...Aynı zamanda siz değerli ziyaretçilerimiz için yazıların güncellemeleri ve derlemeleriyle ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu