Cilt Sağlığı

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Ayak mantarı, deri rahatsızlığının sebebi olarak mantarların etkisiyle ortaya çıkan bir tür dermatolojik problemdir. Bu hastalık, çoğu insanın hayatında en az bir kere yaşamasına neden olan bir durumdur. Mantar türlerinin çoğunun karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yetiştiği gibi, ayak mantarı da aynı şartlar altında ortaya çıkar.

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Uzun süre ayakkabıda kalan ayaklar, mantarın üremesi için idealdir. Özellikle çalışan insanların gün içerisinde ayaklarının ayakkabıda kalması, mantar hastalığına neden olan önemli bir faktördür. Ayakkabıların dar ve kapalı olması, aşırı terlemenin sebebi olması, yıkandıktan sonra ayakların kurulanmaması, uzun süre spor yapmak ve ayak yaralarına sahip olmak, mantarların oluşmasına neden olur.

Ayak mantarları bulaşıcıdır ve ayakkabıların, çorapların ya da terliklerin ikinci bir kişiyle paylaşılmasıyla, toplu kullanım alanları olan spor salonları, hamamlar ve yüzme havuzlarında yerlere çıplak ayakla basılmasıyla kolaylıkla bulaşabilir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarının genel belirtileri şu şekildedir;

  • Kırmızı döküntü
  • Ayakta kaşıntı
  • Yanma hissi
  • Pullanma
  • Hoş olmayan koku
  • Ayak tabanlarında kepeklenme
  • Ayakta su toplamış yaralar

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır?

ayak mantari nedir 1

Ayak mantarı, deride oluşan bir tür enfeksiyonudur. Mantarların neden olduğu deri rahatsızlığı olarak tanımlanır. Bu enfeksiyon, kişiden kişiye direk temas, ortak kullanılan yerler ve eşyalar aracılığı ile bulaşabilir. Ayak mantarı, terlemeye eğilimli olan kişilerde daha yaygın görülür. Çünkü mantar nemli ortamlarda daha hızlı ürer. Bu nedenle, ayakkabı ve çorap seçiminde dikkatli olmak, ayakların iyi kurulanması, nemli ortamlardan uzak durmak enfeksiyonun oluşmasını önler.

Ayak Mantarı Tedavisi

ayak mantari nedir 2

Ayak mantarı tedavisinin en etkili yolu, ayak mantarının bulaşabileceği ortamlardan uzak durmaktır. Bu nedenle, ayak sağlığına dikkat ederek mantarla mücadele etmek en doğru yoldur. Öneriler arasında her gün düzenli olarak ayakları temizlemek, bol su ile yıkamak, temiz bir havluyla parmak aralarına kadar kurulamak, sıcak yaz aylarında hava alan ayakkabılar giymek, ter emici çorap tercih etmek ve antifungal sprey ya da pudra kullanmak yer alır.

Mantar enfeksiyonları, cildinizde görülen küçük, kabarık, kızarık veya yanık benzeri lekelerle kendini gösterebilir. Bu nedenle, enfeksiyon ortaya çıktıktan hemen sonra mutlaka bir cildiye uzmanına danışmak önemlidir. Tedavi için, cildiye uzmanı tarafından önerilen mantar karşıtı krem ve spreyler kullanılabilir. Ayrıca, oral olarak alınabilecek antifungal ilaçlar da kullanılabilir. Ancak, ilaçların düzenli olarak aynı saatte alınması enfeksiyonun ortadan kalkmasını sağlar.

Doğal yöntemler de mevcuttur. Örneğin, ayakların içine sıcak suya sirke eklenerek ayakların bekletilmesi mantarların yok olmasına yol açabilir. Diğer bir seçenek ise, sıcak suya karbonat eklemek ya da karbonat macun haline getirerek mantarlı bölgeye uygulamaktır. Bu gibi doğal yöntemler bazı durumlarda cildiye uzmanları tarafından önerilen doğal tedaviler olarak kabul edilir.

Ayak Mantarı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu