Cilt SağlığıKişisel Bakım

Cilt Mantarı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Cilt Mantarı Nedir?

Cilt mantarı yaygın bir enfeksiyon türüdür. Genellikle cilde zararsız olan mantarların aşırı büyümesinden kaynaklanır. Tırnak, ayak, saç veya kasık mantarı bazı deri mantar türleridir. Genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz, ancak ciltte kaşıntılı, pul pul döküntülere neden olabileceğinden tahrişe neden olabilir. Bazı mantar cilt enfeksiyonları, genellikle reçetesiz satılan topikal ilaçlarla daha iyi olsa da devam edebilir. Bu durumda doktor kontrolünde reçeteli ilaçlar gerekebilir.

cilt mantari nedir tedavisi nasil yapilir3

Enfeksiyonlu bölgeyi kuru ve temiz tutmak, bol giysiler giymek, sık sık giysi, çarşaf ve havlu yıkamak gibi önlemler tedavi sürecini hızlandıracaktır. Mantarlar, insan derisinin yüzeyi de dahil olmak üzere her ortamda yaşayabilen mikroorganizmalardır. Normalden daha hızlı çoğalmadıkça veya bir kesi veya lezyon yoluyla cilde nüfuz etmedikçe genellikle herhangi bir soruna neden olmazlar. Sıcak, nemli ve kapalı ortamlar mantar gelişimi için idealdir.

Cilt Mantarı Neden Olur?

  • Enfekte bir kişi veya hayvanla temas ettiğinde,
  • Mantar enfeksiyonu olan birinin kıyafetleri, ayakkabıları, havluları veya yatak takımları gibi eşyaları paylaşıldığında,
  • Halka açık duşlarda ve havuz alanlarında çıplak ayakla yürümek,
  • Sıcak veya nemli bir ortamda yaşamak,
  • Aşırı terleme veya cildinizi temiz ve kuru tutamama,
  • Dar giysiler veya geçimsiz ayakkabılar giymek,
  • Fazla kilo nedeniyle derinin birbirine sürtmesi,

Cilt Mantarı Türleri Nedir?

Genital Mantar

Bu aynı zamanda “tinea cruris” olarak da bilinir ve genç erkeklerde daha sık görülür. Bunun nedeni, skrotum ve uyluğun yakın temas halinde olması ve mantarın gelişmesi için koşullar yaratmasıdır. Fazla kilolu olmak ve dar giysiler de riski artırır. Kasık mantarı, kasık ve uyluklarda kaşıntılı bir kızarıklığa neden olur. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Saç Mantarı

cilt mantari nedir tedavisi nasil yapilir2

Bu, esas olarak çocukları etkileyen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kırmızı ve iltihaplı olabilen kafa derisinde pullu ve kaşıntılı yamalar ile başlar. Bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon kafada saç dökülmesine ve kelliğe neden olabilirken, tedaviden sonra saçlar tekrar çıkacaktır.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı enfeksiyonları çoğunlukla ayak tırnaklarında görülür ve tırnağın herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Bu uzun süreli bir enfeksiyondur. Tırnakların rengi değişir, kalınlaşır, pürüzlü ve kırılgan bir dokuya sahiptir. Bazen ağrıya da neden olabilir.

Ayak Mantarı

Bu yaygın bir enfeksiyondur. Deride ayak parmakları ve tabanlar arasında kaşıntılı pullu döküntülere ve bazen ağrılı çatlaklara neden olur. Ayakların terlemesine veya ortak banyolar veya yüzme havuzları gibi ıslak, kirli zeminlerde çıplak ayakla yürümesine neden olan ayakkabılar atlet ayağının başlıca nedenleridir. Enfekte olan bölgeyi kaşıdıktan sonra mantarın vücudun diğer bölgelerine yayılması mümkündür.

Candida Enfeksiyonu (Pamukçuk)

cilt mantari nedir tedavisi nasil yapilir1

Bu enfeksiyona zararsız ve doğal bir şekilde gastrointestinal kanal (ince bağırsak) ve vajinada yaşayan Candida’nın aşırı büyümesi neden olur. Bu mantarlar vücudun sıcak, nemli ve yetersiz havalandırılan bölgelerinde daha hızlı çoğalır. Enfeksiyonlar genellikle cinsel organların çevresinde (vajina ve penis), ağızda veya cilt kıvrımlarında meydana gelir. Ağrılı kaşıntıya neden olur. Cilt genellikle kırmızı ve nemlidir ve küçük kabarcıklar oluşabilir.

Cilt Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için genellikle topikal (cilde uygulanan) ilaçlar tercih edilse de, işe yaramayan veya tırnakları veya kafa derisini etkileyen geniş cilt bölgelerini kaplayan mantar enfeksiyonlarında topikal tedavi sonrası tabletler gerekebilir. Mantar enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, önce eczacınızla konuşun ve reçetesiz satılan ilaçları deneyin. Bununla birlikte, daha inatçı ve şiddetli vakalarda, doktor gözetiminde daha güçlü reçeteli ilaçlar gerekebilir.

Cilt Mantarı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu