Yaşam

Aralık Ayının Doğum Taşları Turkuaz, Zirkon ve Tanzanit Hakkında 20 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bazı Zirkon taşları 4,4 milyar yıldan daha eskidir ve Zirkon‘u bugün Dünya’da bulunan en eski değerli taş yapar. Turkuaz, zirkon ve tanzanit, yılın son ayı olan Aralık ayının güzel mavi doğum taşlarıdır.

Ancak, bilmediğiniz güzel bir şey var. Bu taşların başka birçok tonu da var. Bu, mavi en sevdiğiniz renk değilse de ayınızı havanıza uyan bir şeyle kutlayabileceğiniz anlamına gelir.

aralik ayinin dogum taslari 1

Ancak bu taşlar ile ilgili tek heyecan verici şey bu değil. Tanzanitin mavi rengini nasıl aldığını, turkuazın kökenini veya zirkonun ne kadar süredir var olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Aralık ayının doğum taşları hakkındaki merakınızı gidermek için aşağıdaki gerçeklere dalın.

Aralık Ayının Doğum Taşları Turkuaz, Zirkon ve Tanzanit Hakkında 20 İlginç Bilgi

1. Aralık ayındaki ilk doğum taşımız olan turkuaz, bakır, alüminyum ve fosfat içeren mavimsi yeşil renkli güzel bir değerli taştır. Bu elementler zaman içinde su akarken kaya çatlaklarında biriktiğinde oluşur.

aralik ayinin dogum taslari 3

2. Turkuaz adı, 17. yüzyılda Fransızca‘da “Türk taşı” anlamına gelen “Pierre turquoise” ifadesinden gelmektedir. Bu, tüccarların bu değerli taşı Türkiye‘den Avrupa‘ya ilk getirdikleri zamana dayanmaktadır.

aralik ayinin dogum taslari 2

3. Bakır, turkuazın çarpıcı mavi renginden sorumluyken, yeşil tonu demir yataklarından gelir. Taş ayrıca çevresindeki kayanın bazı kısımlarını da içerebilir ve kahverengi veya koyu renkli bir damar deseni oluşturabilir.

4. Bazı kültürlerde erkekler aşklarının sembolü olarak sevgililerine turkuaz hediye ederlerdi. Amerikan yerlileri de bu taşı yağmur yağdırmak ve avlanma sırasında yol göstermek için kullanmışlardır.

5. Turkuaz Tibet‘in ulusal mücevheridir ve tılsımlarda sağlık, şans ve koruma için kullanılmıştır.

aralik ayinin dogum taslari 4

6. Turkuaz neredeyse pencere camı kadar kırılgandır ve Mohs sertlik ölçeğinde yalnızca altı numarada yer alır. Mücevher yapımına uygun hale gelmeden önce, taş yüksek basınç altında sertleştirilir ve epoksi ile işlenir.

7. Zirkon, silikon ve oksijen ile birlikte metal zirkonyum içeren neosilikat bir değerli taştır. Dünya çapında bulunur, ancak Avustralya en büyük tedarikçidir, Kamboçya ve Sri Lanka ise en iyi mücevherleri sağlar.

aralik ayinin dogum taslari 6

8. Zirkon bazen uranyum ve toryum gibi radyoaktif safsızlıklar içerir, ancak bu genellikle güvenli seviyelerdedir.

9. Şeffaf zirkon yüksek bir kırılma indisine sahiptir, bu nedenle elmasa benzer ve bazen onun yerine kullanılır. Ancak zirkon, belirgin çift kırılma ile elmastan daha yumuşak olduğundan, onları birbirinden ayırmak kolaydır.

10. Zirkon kırmızı, pembe, gri, kahverengi, turuncu, sarı ve hatta renksiz olmak üzere her renkte olabilir. Yine de bu mücevherin en yaygın ve pahalı tonu mavidir, yeşil ise en nadir formudur.

aralik ayinin dogum taslari 5
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11. Zirkon taşlar renklerine göre özel isimler alırlar. Sümbül kırmızımsı kahverengi, Starlite yeşilimsi mavi, Sparklite renksiz, Stremlite mavi ve Jargon soluk sarıdır.

12. Zirkon Dünya‘nın en eski değerli taşıdır ve bazı kayalar 4,4 milyar yıldan daha eskidir. En çok yerkabuğunda, kum ve tortul kayaçlarda, aynı zamanda metamorfik kayaçlarda ve magmada bulunur.

13. Zirkon doğal bir zaman kapsülüdür çünkü kimyasal ve jeolojik saldırılara dayanabilecek kadar sağlamdır. Zaman içinde, bu mücevherin radyoaktif elementleri, önemli olayları kaydeden ve Dünya’nın tarihi hakkında ipuçları barındıran değişikliklere uğrar.

aralik ayinin dogum taslari 7

14. Tanzanit, kalsiyum, alüminyum ve silikat içeren bir mücevher olan zoisitin mavi veya menekşe renginde bir çeşididir.

15. Tanzanya‘nın Manyara bölgesi dünyada tanzanitin bulunduğu tek yerdir. Tanzanya ve Kenya‘daki Maasai kabilesi tarafından iyi bilinmesine rağmen, ilk olarak 1967 yılında Afrika‘nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro‘yu çevreleyen eteklerde “keşfedilmiştir”.

16. Bu canlı mavi taş başlangıçta mavi zoisit olarak adlandırılmıştır. Ancak 1968 tarihinde Tiffany and Co. ilk keşfedildiği yerden sonra resmi olarak “tanzanit” olarak yeniden adlandırmaya karar verdi.

aralik ayinin dogum taslari 8

17. Tanzanit, ışığa nasıl tuttuğunuza bağlı olarak koyu mordan maviye veya kırmızımsı kahverengiye renk değiştirir. Bu eşsiz özelliğe trikroizm denir.

18. Doğal olarak mavi tanzanit pek yoktur. Ham taş tipik olarak kırmızımsı kahverengi görünür ve ünlü koyu mavi tonunu ortaya çıkarmak için 30 dakika boyunca 1112 Fahrenheit (600 Santigrat) dereceye kadar ısıtılır.

aralik ayinin dogum taslari 9

19. Tanzanya‘da sadece küçük bir bölgede bulunduğu için tanzanit bulmak elmastan yaklaşık bin kat daha zordur. Nadir bulunmasına rağmen bu taş yine de elmastan çok daha ucuzdur.

20. Tanzanya’nın Maasai halkı geleneksel olarak yeni annelere tanzanit taşı verir. Bu hediyenin bebeğe iyi şans getirdiğine ve uzun, müreffeh bir yaşamı garanti ettiğine inanılır.

aralik ayinin dogum taslari 10

Eğer bir Aralık bebeğiyseniz, bu ay için üç çarpıcı değerli taşla turnayı gözünden vurdunuz demektir.

Turkuaz, çarpıcı mavi tuval üzerindeki zarif koyu dokusuyla ilk sırada yer alıyor. İkincisi, gezegenimizin tarihinin sırlarını barındıran Dünya’nın en eski değerli taşı olan zirkon.

aralik ayinin dogum taslari 11

Ve son olarak, Tanzanya’nın kalbinden gelen menekşe rengi güzellik tanzanit var.

Aralık Ayının Doğum Taşları Turkuaz, Zirkon ve Tanzanit Hakkında 20 İlginç Bilgi ile ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu