Tarih

Antik Anıtların Altındaki 10 Gizli Geçit

instagram takipçi hilesi

Bilim adamları, genellikle ne amaçla kullanıldıklarına bağlı olarak, eski mezarlar ve anıtlar hakkında sürekli olarak yeni keşifler yapıyorlar. Bununla birlikte, bu keşiflerden bazıları, antik dünya hakkında sırları saklayan gizli geçitleri içerir. İşte varlığından asla haberdar olmadığınız antik anıtların ve miras alanlarının altında bulunan on gizli geçit;

Antik Anıtların Altındaki 10 Gizli Geçit

Büyük Giza Piramidi’ndeki Tünel

gizli gecit 1

Çoğu insan, piramitlerin sizi çeşitli odalar arasında götüren tünel ağlarına ev sahipliği yaptığının farkındadır. Ancak bu, tüm tünellerin keşfedildiği ve hatta bilim adamlarının bunların ne için kullanıldığını bildiği anlamına gelmez.

Antik dünyayla ilgili daha yakın tarihli yeraltı tüneli keşiflerinden biri, Büyük Giza Piramidi‘nin içinde değil, altında bulunan bir yeraltı tüneliydi. Tünel 2023 yılının Mart ayında keşfedildi ve yaklaşık 9 metre uzunluğundadır. Piramidin ana girişine yakın bir yerde bulunuyor ve ultrasonik ve radar testleri kullanılarak tespit edildi.

Şu an itibari ile bilim adamları hala tünelin ne için kullanıldığından emin değiller. Bununla birlikte, bir teori, piramidin ağırlığını daha eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olmak için inşa edilmiş olabileceğidir. Gizemi çözüp çözemeyeceklerini görmek için daha fazla test gerekecek.

Teotihuacan

gizli gecit 2

Büyük Giza Piramidi, altında gizli bir tünel bulunan tek piramit değildir. Yeraltının derinliklerinde gömülü sırlar barındıran bir başka piramit, Teotihuacan‘ın Ay Piramidi‘dir.

Bu piramidin Teotuhuacan‘ın büyük anıtlarını yansıttığı ve belki de yeraltı dünyasını temsil ettiği düşünülüyor. Tünel yaklaşık olarak 10 metre derinliğindedir ve piramidin yakınındaki meydan olan Plaza de La Luna‘dan piramidin altına kadar uzanır.

Bilim adamları hala tünelin ne için kullanıldığından emin olmasalar da, Ay Piramidi‘nin insan kurban edilen bir tapınak olduğunu biliyorlar. Yani belki de tünelin benzer uğursuz bir amacı vardı. Emin olmak için daha fazla araştırma ve test gerekmektedir.

Talatal Ghar

gizli gecit 3

Talatal Ghar, 18. yüzyıldan kalma eski bir askeri üs ve saraydır. Hindistan, Assam yakınlarında bulunur ve ülkedeki Ahom döneminde inşa edilmiştir.

İlk bakışta Talatal Ghar sadece başka bir ordu üssü ve 18. yüzyıl sarayıdır. Ancak, biraz daha yakından baktığınızda, üssün sırlarını hızla ortaya çıkaracaksınız. Görüyorsun, Talatal Ghar‘ın yer altında üç kat etrafına inşa edilmiş iki gizli tüneli var.

Bir tünel yaklaşık 3,2 kilometre, diğer tünel ise yaklaşık 16 kilometre uzunluğundadır. Daha kısa tünel Talatal Ghar‘ı Dhikow Nehri‘ne bağlarken, daha uzun tünel yakındaki Garhgaon Sarayı‘na çıkar.

Tarihi yerlerin altına gizlenmiş diğer bazı gizli tünellerin aksine, bilim adamları aslında bu geçitlerin amaçlarını biliyorlar. Ahom dönemi bir savaş dönemiydi ve sonuç olarak Ahom savaşları sırasında bu tüneller saraydan kaçış yolu olarak kullanılmıştı.

Chand Baori

gizli gecit 4

Gizli tünellere ev sahipliği yapan bir başka Hint mirası, Chand Baori‘dir. Chand Baori, Rajasthan eyaletinde bulunan bir basamaklı kuyu veya bir dizi basamakla suya inen bir kuyu veya gölettir.

Bu tür basamaklı kuyu aslında Hindistan‘da oldukça yaygındı ve su toplamak, sıcak yaz günlerinde serinlemek veya dini törenler yapmak için bir yer olarak kullanılıyordu. İnsanların erişimini kolaylaştırmak için kalelerin ve sarayların yakınına birçok basamaklı kuyu inşa edildi. Basamaklı kuyular, 7. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar popülerdi.

Bununla birlikte, bu basamaklı kuyularla ilgili gerçekten ilginç olan şey, genellikle göründüğünden daha fazlasının olmasıdır. Birçoğu, Rajasthan eyaleti boyunca acil bir durumda ulaşım sistemi olarak kullanılan bir yeraltı tünel ağına gizli erişim sağladı.

Chand Baori, bu basamaklı kuyulardan biridir ve Amber Kalesi de dahil olmak üzere diğer çeşitli yerel anıtlara ve miras alanlarına uzanan tünel ağına erişim sağlar.

Stepwell tünellerinin tüm entrikalarına rağmen, gerçekten 8. yüzyıla kadar uzanıp uzanmadıkları konusunda bazı tartışmalar var. Bazı tarihçiler, bunların bölgeye turist çekmek için daha yakın zamanda, 20. yüzyılda inşa edilmiş olabileceğini iddia ediyor. Hangi hikayeye inanacağınıza karar vermek ise size kalmış.

Kolezyum

gizli gecit 5

Kolezyum, her yıl binlerce ziyaretçiyi çekerek antik Roma kültürüne ve daha acımasız gelenek ve göreneklerine bir bakış sağlar. Turistler uzun süredir Kolezyum‘da dolaşmakta ve bu eski anıtta bir maç izlemenin nasıl bir şey olduğunu hissetmekte özgür olsalar da, her zaman Kolezyum‘un altına inememişlerdir.

Kolezyum, gladyatörlerin dövüşlerine hazırlandıkları yeraltında gizlenmiş bir tünel ve geçit ağına sahipti. Bu yolcular seyirciler tarafından görülmediği gibi, turistler tarafından da uzun süre görünmez kaldı.

Ancak 2021 yılında bu gizli yer altı geçitlerinden birkaçı restore edilerek hem turistlerin hem de bilim adamlarının onlar hakkında daha fazla bilgi edinmesi mümkün hale geldi. Belki de antik dünyanın bazı gizli geçitlerini keşfetmek için Roma‘ya bir gezi planlamanın zamanı gelmiştir.

Manzana de las Luces

gizli gecit 6

Manzana de las Luces, Arjantin‘in San Telma şehrinde bulunan eski bir Cizvit dini kompleksidir. Kompleks 1500‘lerin sonunda inşa edildi ve Yeni Dünya‘da Hristiyanlığı teşvik etme misyonunun bir parçasıydı.

Yüce misyonlarına rağmen Cizvitler, yerli grupların onları silahlı çatışmayla tehdit etmesi nedeniyle Arjantin‘de hoş karşılanmadı. Kendilerini korumak için Mazana de las Luces misyonundaki Cizvitler, kilisenin altında şehirdeki diğer kiliselere uzanan bir tünel ağı oluşturmaya başladılar. Buradaki fikir, yerlilerin ciddi bir saldırı başlatması durumunda onlara bir kaçış planı vermekti.

İlginçtir ki, bu tüneller hiçbir zaman gerektiği gibi belgelenmemiştir, bu da bilim insanlarının tünellerin gerçek kapsamını veya amacını ortaya çıkarmasını zorlaştırmaktadır. Tüneller ilk olarak 1900‘lerde bir inşaat projesi sırasında bulundu ve ağın bir parçası olduğundan şüphelenilen diğer tüneller, yıllar içinde diğer inşaat projeleri sırasında bulundu.

Ne yazık ki, bu tünellerin birçoğu zamanla kaybedildi. Ancak, turistler yine de doğrudan Manzana de las Luces misyonunun altındaki kısa bir bölümü kontrol edebilirler.

Chauvin de Huantar

gizli gecit 7

Chavin de Huantar, Peru‘nun dağlık bölgelerinde bulunan eski bir arkeolojik sit alanıdır. MÖ 900 ile MÖ 200 yılları arasında gelişen Chavin kültürü tarafından inşa edildiğine inanılıyor. Site, törensel amaçlar için kullanılan karmaşık bir yeraltı tünelleri ağı da dahil olmak üzere etkileyici mimari özellikleri ile tanınır.

Chavin de Huantar‘ın gizli tünelleri, sitenin tarihinin ve öneminin önemli bir parçasıdır. Tüneller, sofistike mühendislik teknikleri kullanılarak inşa edildi ve suyu kanalize etmek ve sitenin farklı bölümlerini birbirine bağlamak için tasarlandı. Törenlerde ve muhtemelen tanrılarla iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıldıkları için Chavin kültürünün dini uygulamalarında da rol oynadılar.

Geçitler 1940‘larda Perulu arkeolog Julio C. Tello tarafından keşfedildi. O zamandan beri, arkeologlar ve diğer uzmanlar tarafından kapsamlı bir şekilde incelendi ve araştırıldı. Bugün Chavin de Huantar, Peru‘nun en önemli arkeolojik alanlarından biri ve popüler bir turizm merkezi olarak kabul ediliyor. Ziyaretçiler, karmaşık oymalar ve heykellerle süslenmiş devasa bir taş yapı olan Chavin Tapınağı da dahil olmak üzere yer altı tünellerini ve sitenin diğer mimari özelliklerini keşfedebilir.

Kızıl Kale

gizli gecit 8

Kızıl Kale, Hindistan‘ın Delhi kentindeki Eski Şehir‘de oturan Babür İmparatorluğu döneminden kalma bir kaledir. Bu kale bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır ve her yıl ülkenin tarihi hakkında biraz daha fazla şey öğrenmek isteyen birçok ziyaretçiyi kendine çeker.

Ancak son zamanlarda bilim adamları Kızıl Kale‘nin altında saklanan bir sır olduğunu keşfettiler. Delhi Yasama Meclisi‘ne bağlanan tünel 2021 yılında keşfedildi. Görünüşe göre bir zamanlar İngilizler tarafından özgürlük savaşçılarını şehrin etrafında hareket ettirmek için kullanılan bir tünelmiş. Yine de, kesin tarih ve amaç çok fazla tartışmaya açık ve tarihçiler bu konuda ayrıntılı kayıtlar bulamadılar.

Dahası, son yıllarda tünelin büyük bir kısmı yok edildi. Delhi metrosu ve kanalizasyon sisteminin inşası sayesinde, tünelin tamamı artık bozulmamış durumda. Buna rağmen, Delhi yetkilileri tünelin en azından küçük bir bölümünü restore etmeyi ve halkın kontrol etmesi için açmayı umuyor.

Taposiris Magna

gizli gecit 9

Taposiris Magna, günümüz İskenderiye‘sinin dışında oturan eski bir Mısır şehridir. Bu antik kent, kalıntılara, tapınaklara ve eşsiz tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, köydeki tapınaklardan birinin altında yer alan ve yakın zamanda keşfedilen bir tünel ağına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tünel ağı 4.200 metre uzun ve yaklaşık 2 metre yüksekliğindedir. Tünel yerin yaklaşık 20 metre altında gizlidir ve Yunanistan‘ın Samos kentindeki suyu taşımak için kullanılan Eupalinos Tüneli‘nin tam bir kopyası gibi görünmektedir.

Bunun nedeni büyük olasılıkla tünelin Mısır‘ın Yunanistan tarafından yönetildiği Ptolemaios dönemine kadar uzanmasıdır. Bilim adamları tünel hakkında daha fazla bilgi edinmek için hala tünelde kazı yapıyorlar, ancak şu an itibari ile antik kentin etrafındaki suyu hareket ettirmek için inşa edildiği de düşünülüyor.

Napoli Kraliyet Sarayı

gizli gecit 10

Kraliyet Sarayı, 18. yüzyılda Bourbon Kralı II. Ferdinand‘a ait olan, İtalya‘nın Napoli kentinde bulunan bir saraydır. Bununla birlikte, kalenin duvarları içinde gizlenen zenginliklerin ve hazinelerin ötesinde, Palazzo‘nun altında çok daha fazla sır vardır.

Görüyorsunuz, sarayın altında 1800‘lerde Kral II. Ferdinand tarafından devrimci bir ayaklanma korkusuyla yaptırılan bir tünel ağı var. Tüneller çok büyük, askeri birliklere ve atlara uyacak ve onları kışladan Kraliyet Sarayı’na götürecek şekilde tasarlandı.

İlginç bir şekilde, tüneller, inşa edildikleri zamana göre düşündüğünüzden çok daha modern eserlere ev sahipliği yapıyor. Dünya Savaşı sırasında, 1950‘lerde kapatılmadan önce bomba sığınakları ve kaçak araç kaçakçılığı için bir yer olarak kullanıldılar. Sonuç olarak, tünellerdeki eserlerin çoğu bu daha modern döneme aittir.

Bilim adamları bölgede sismik testler yaptıklarında tüneller tesadüfen yeniden keşfedildi. Günümüzde tüneller, genellikle Napoli Kraliyet Sarayı turunun bir parçası olarak turistler tarafından ziyaret edilebilmektedir.

Antik Anıtların Altındaki 10 Gizli Geçit ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu