Hastalıklar

Anal Fistül Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Makatını Seven Doktora Gitsin. :)

instagram takipçi hilesi

Anal fistül, anüsün iç kısmı (anal bezde) ve anüsün hemen dışındaki deri arasında oluşan anormal tüp benzeri bir bağlantıdır. Bu hastalık bazen anal apse olarak da adlandırılır. Makat rahatsızlığı olduğu için çoğu birey doktora gitmekten utanabilir. Fakat makatını seven doktora gitsin 🙂 . Tıpta utanmak yoktur diye boşuna dememişler. Hiç bir doktorunda sizin makatınızı tedavi ettikten sonra ”ulan ne makattı be” diyeceğini de düşünmeyin.

Şaka bir yana dünyada hiçbir şey insan sağlığında önemli değildir. Sonuçta karşınızdaki de bir insan. Sizde olan onda da var. Anal Fistül’ de Makat Çatlağı (Anal Fissür) ve Hemeroid ile birlikte utanmanıza sebep olabilecek bir rahatsızlıktır.

anal fistül 1

Anal Fistül’ün Belirtileri

Fistüle neden olan apse oldukça acı vericidir. Yoğun ağrıya ve anüsün etrafında şişmeye neden olabilir. Bu ağrı bağırsak hareketleriyle daha da kötüleşir. Bazen anüs etrafındaki açıklıktan boşalma olur. Ayrıca bölgede ateş ve kanama olabilir. Diğer belirtileri şunlardır;

  • Anüs çevresinde şişlik ve tahriş
  • Kokulu akıntı
  • Zonklayıcı ağrı
  • İrin gelmesi
  • Bağırsakları kontrol etmede zorluk

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül genellikle anal bezdeki bir enfeksiyonla başlar. Bu enfeksiyon, apse (irin toplandığı şişmiş bir alan) neden olabilir. İrin aktıkça, bağırsak ve cilt arasında bir kanal bırakabilir. Bu kanal (veya tünel) fistüldür.

Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz anal fistülü teşhis ederek anal alanın fiziksel muayenesini yapabilir. Doktorunuz bir fistül görürse, genellikle fistülün derinliğini ve yönünü belirlemeye çalışır. Bazı durumlarda ek testler yapmanız gerekebilir.

anal fistül 3

 

Fistül Önlenebilir Mi?

Neredeyse tüm anal fistüller bölgedeki apselerin bir sonucu olarak gelişir. Bazen apseler Crohn hastalığı, travma veya CYBE neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu anal apse, bir doktorun ofisinde lokal anestezi altında boşaltılabilir. Bir fistül geliştiyse, doktorun cerrahi olarak çıkarması gerekecektir.

Fistül alındıktan sonra antibiyotik kullanmanız gerekir. İyileşinceye kadar anal bölgenizde bir yastık takmak isteyebilirsiniz. Sitz banyoları daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Küvetinizi kalça ve kalçalarınızı örtecek kadar ılık suyla doldurun. Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe sabun veya kabarcık kullanmayın veya başka ürünler kullanmayın. Sitz banyosunda günde 3 ila 4 kez bir seferde yaklaşık 10 dakika dinlenin.

Anal Apse İle Yaşamak

Fistüllerin çoğu cerrahi tedaviye iyi yanıt verir. Fistül cerrahiniz, bulunduğu yer nedeniyle daha karmaşıksa, doktorunuzun sfinkter kasınızın küçük bir kısmını kesmesi gerekebilir. Doktorunuz kas hasarını önlemek için her türlü çabayı gösterecektir. Yine de, ameliyattan sonra bağırsaklarınızı kontrol etmeniz sizin için daha zor olabilir. Doktor bunun muhtemel olduğuna inanıyorsa, fistülünüzle başa çıkmak için başka teknikler veya tedaviler önerebilir.

anal fistül 2

Anal Fistül İle ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=NAaJgqEbsr4

 

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu