Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Akıllı Telefonlardan Daha İyi Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin 5 İpucu

instagram takipçi hilesi

Ünlü National Geographic fotoğrafçısı olan Jim Richardson , şimdiye kadar verilmiş olan en iyi doğa fotoğrafçılığı ile ilgili önerileri sunmuştur. İşte akıllı telefonunuz ile muhteşem doğa fotoğrafları çekmenize yardımcı olacak birkaç basit ip ucu.

Bazen iyi fotoğraflar çekebilmek için fotoğraf makinesine ihtiyacınız olmaz günümüzde akıllı telefonlarda üst düzey fotoğraf çekebilmekte.

HDR Mod ya da Raw Mod Kullanın

akıllı telefonlardan daha iyi Manzara fotografi cekmek

 

Manzara fotoğrafları çekiminde , kamera uygulamanızda HDR ayarından yararlanmak için oldukça güzel bir fırsat olacaktır. Birçok akıllı cihazda bulunan HDR özelliği bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman oldukça net fotoğraflar çekmek mümkün.

HDR aslında “ High Dinamic Range ” olarak nitelendirilmiş olan , tek bir fotoğraf çekmek yerine en az üç fotoğraf kullanarak ve aydınlık yerleri yeniden değerlendirilen bir özellik olacaktır.

Varsayılan olarak etkinleştirebilirsiniz , ancak etkinleştirmedi iseniz ise kamera uygulaması içerisinden açabilirsiniz. Fakat çektikten sonra fotoğrafları kontrol etmelisiniz. Çünkü HDR bazen bir manzarayı aşırı tonlamalı gösterebilir bu da doğal olmayacaktır.

Günün En İyi Saatini Belirleyin

akıllı telefonlardan daha iyi Manzara fotografi cekmek5

 

Güzel ışık tanımı zevklere bağlı olacağından dolayı kişiden kişiye göre değişebilir. Fakat güzel bir manzara bile sert bir ışık ile kötü çıkabilir.

Sıcak , sihirli bir ışık istiyorsanız eğer gün doğumundan yaklaşık bir saat önce ya da gün batımından önce altın saat olarak bilinen zamanda çekmeyi planlayın.

1/3 Kuralını Kullanın

akıllı telefonlardan daha iyi Manzara fotografi cekmek2

 

Fotoğraf çekimlerinde en fazla bilinen ve uygulanan kural 1/3 kuralıdır. Bu kural dengeli ve ilginç fotoğraflar çekmek için temel nitelik taşır.

Kuralı oluşturmakta olan temel prensip ise , fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak üçer eşit parçaya ayıran , dört çizgi çekip fotoğrafı toplamda dokuz küçük fotoğrafa ayırmaktadır.

Objektifinize bir manzara fotoğrafının en ilginç bölümlerini doldurun ve dengeli bir his verene kadar farklı pozisyonlar denemelisiniz.

Ayrıntıları Unutmayın

akıllı telefonlardan daha iyi Manzara fotografi cekmek3

 

Etkileyici ve masalsı bir manzara fotoğrafı hipnotize edebilir. Anak geniş çekimler yaptıktan sonra , manzarayı belirlemenize yardımcı olabilecek daha fazla ayrıntı ve daha küçük özellikler için biraz bakınmanız gerekmekte.

Altın saat ışığında yıkanmış bazı yaprakları bulabilir ya da farklı görünüşte olan kayaları yakından çekebilirsiniz.

Güneşi Nereye Yerleştirdiğinizden Emin Olun

akıllı telefonlardan daha iyi Manzara fotografi cekmek4

 

Güneşi resmin çerçevesi içerisine yerleştirmek zorlayıcı bir iş olabilir. Yoğun parlaklık genellikle resmin geri kalan kısmının koyulaşmasına sebep olacaktır. Bu durumda ise ışınlardan gelen parlama fotoğrafın tamamına yayılabilir. Mor , yeşil ya da beyaz lekeler meydana gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu