Beslenme ve Diyet

Açken Mide Bulantısı Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Uzun süre yemek yiyemediğiniz durumlarda midemiz bulanır. Normal şartlarda bu durum sadece aç hissetmenize sebep olmalı.  Ancak vücudunuz açlığın yanında mide bulantısı ile de tepki verir. Peki, açken mide bulantısı neden olur?

Açken Neden Midemiz Bulanır Görsel 1

Hepimizin öğrencilik veya iş hayatında zaman zaman yemek yemeye dahi vakit bulamadığı zamanlar olmuştur. Özellikle iş hayatında yoğunluktan dolayı kahvaltı yapılamaması veya öğle yemeğine çıkılamaması oldukça olağan karşılanır. Bazen ise kilo vermek için yemek yememeyi tercih ederiz.

 

Oldukça sağlıksız olan bu durumlarda vücudumuz açlığın da yanında bize bulantı sinyalleri gönderir. Peki, bu bulantının sebebi nedir? Açken mide bulantısı neden olur?

Açken Neden Midemiz Bulanır Görsel 4

Midenize giden besinler oldukça uzun bir parçalanma sürecinden geçer. Mide, bu işlem için hidroklorik asit üretir. Ürettiği hidroklorik asidi enerji için kullanır ve kalanını midenizde biriktirir.

 

Uzun süre yemek yemediğimizde hidroklarik asit midemizde birikir. Yemek borumuz ve midemiz çalkalandığında midemizin yanmasının sebebi bu asittir. Bu sebeple reflüye ve bulantıya sebep de olabilir.

 

Uzun süre yemek yemediğimizde de bu hidroklarik asit işlevini yerine getiremediği için midemizde sürekli birikir. Olması gerekenden fazla miktarda biriken asit midemizde yanma, bulantı gibi şikayetlere sebep olur.

Bunun yanında açken mide bulantısının yanı sıra baş dönmesi, terleme gibi etkenler de görülebilir. Bu durum kişinin kan şekerinin düşmesi sebebiyle olabilir.

Çoğu zaman mide bulantısı ciddi bir soruna işaret değildir. Bunun yanında bulantı başlı başına bir rahatsızlıktan ziyade farklı bir hastalığın habercisi olabilir.

Açken Neden Midemiz Bulanır Görsel 2

Sadece aç olduğunuzda nadiren görülen bulantılar, karnımız doyduktan sonra geçiyorsa beslenmemize dikkat etmemiz yeterlidir. Ancak uzun süreli, tokken de devam eden bulantı için bir doktora başvurmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Açken Neden Midemiz Bulanır Görsel 3

-Dengeli Beslenmek

Birçok hastalığın sebebi düzensiz ve sağlıksız beslenmedir. Uzun süre aç kalmamız gerektiği durumlarda bir meyve dahi midemize iyi gelecektir. Bunun yanında günlük hayatımızda mutlaka öğünlere dikkat etmeli ve midemizi çok uzun süre boş bırakmamalıyız.

-Açık Hava

Mide bulantısına uzun süre odaklandığınız için uzun süre devam edebilir. Açık havada derin derin nefes alarak yürüyüş yapmak sizi bulantıdan uzaklaştıracaktır.

-Dinlenmek

Özellikle bulantıya baş dönmesi de eklendiyse 30 dakika kadar uzanmak veya uyumak size iyi gelecektir. Bulantı esnasında aktif hayatımıza devam etmek oldukça sağlıksızdır.

-Hafif yiyecekler yemek

Özellikle açlık sebebiyle oluşan mide bulantısı için hafif yiyecekler çok iyi gelecektir. Mideyi yormadan biriken asit bu yolla giderilir. Bu sırada yağlı ve ağır kokulu besinler yerine meyve, sebze, çorba gibi yiyecekler tüketilmelidir.

 

 

Kaynak
KaynakKaynak 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu