Aç Karnına Tüketilmemesi Gereken 8 Yiyecek Nedir?

instagram takipçi hilesi

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

ac karin 7

Cemal Süreya’nın kaleme aldığı bu eşsiz dizenin ışığında güne iyi başlamak adına yapılması gereken önemli işlerin başında kahvaltı gelmektedir. Kahvaltı her insanın atlamaması gereken önemli bir öğündür. Fakat günün en önemli öğününde tükettiğiniz yiyeceklere de dikkat etmelisiniz. Günün ilerleyen dakikalarında midenize problem yaratacak besinleri kahvaltınızda bulundurmayın. Öyleyse bu besinler nelerdir ve neden tüketmememiz gerekir? Öğrendiğinizde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz yiyecekler!

1) Domates

ac karin 2

Domates, C vitamini ve diğer farklı antioksidanlar bakımından varsıl olsa da kahvaltıda yer alması çok tavsiye edilmeyen bir besindir. Nedeni ise domates bünyesinde barındırdığı “tannik asi” nedeniyle mide asidini yükselterek mide sorunlarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı ülser, reflü ve gastrit gibi mide sorunları bulunan kişiler, domates gibi asidik bileşenleri bünyesinde çokça barındıran turunçgillere mesafeli olmalıdırlar.

2) Gazlı İçecekler

ac karin 8

Karnınız açken gazlı içecek tüketmekten uzak durmak gerekir. Bunun nedeni nedir? Aç karnına gazlı içecek içenlerin midesinde birtakım rahatsızlıklar oluşabileceği gibi daha büyük sorunlara da yol açabilir. Gazlı içecekler, mide rahatsızlıkları ile birlikte kandaki şeker seviyesini normale göre 8 kat daha artırmaktadır.

3) Mayalı Hamur İşleri

ac karin 6

Sabah saatlerinde işe ya da okula yetişebilmek adına hızlı bir kahvaltı yapmak için hazır gıdalar en uygunu gibi gözükse de içinde maya yer alan hamur işleri midenizi gereksiz bir şekilde şişirerek mide astarını tahriş edebilir. Hızlı tüketebileceğiniz bir besin arıyorsanız hamur işlerinden ziyade meyve tercihinde bulunabilirsiniz.

4) Baharatlı Yiyecekler

ac karin 5

Karnınız açken tüketmekten kaçınacağınız yiyecekler listesinin başına baharatlı yiyecekler konulabilir. Baharatlı yiyecekler, karnınız açken mide mukozasına zarar vermesinin yanı sıra pek çok mide rahatsızlığına davetiye çıkarabilir. Ayrıca keskin bir tada da sahip olan bu besinler hazımsızlığa ve mide astarının tahrişine neden olabilmektedir. Zencefil, acı biber ve sarımsak sabahları uzak durulması gereken baharatlardan bazılarıdır.

5) Tatlılar

ac karin 9

Şekerlemeler ve tatlılar, midede sindirimi en kolay gerçekleşen yiyeceklerin başında gelmektedir. Sindirimin ardından kana karışan tatlılar, pankreastaki insülin seviyesini de bir anda yükseltmektedir. Bu durum da göz bozuklukları ve şeker hastalığına neden olabilir. Diyabet hastalarının özellikle aç karnına tatlı yemelerinden kaçınmaları belirtilmektedir.

6) Yoğurt

ac karin 10

Yoğurt bünyesinde barındırdığı laktik asit bakterileri yönünden sağlığımız için oldukça faydalı besinlerin başında gelmektedir. Fakat yoğurt aç karnına tüketildiğinde faydalı olan laktik asitler, mide asidi eli ile etkisiz hale getirilmektedir. Süt ve süt ürünlerinde yer alan faydayı öldürerek midede asit oluşumuna sebebiyet verir.

7) Armut

ac karin 1

Armut, yapısı itibari ile çok fazla lif içermektedir. Karnınız tokken tükettiğiniz zaman size fayda sağlayacak söz konusu lifler, aç karnına tükettiğiniz zaman ise mide mukozasına zarar vererek karın ağrısına neden olabilmektedir. Bundan dolayı armudu yulaf ezmesi ve tahıllarla tüketmek önerilir.

8) Muz

ac karin 3

Sağlığımız için oldukça faydalı olan muzun neden bu listede yer aldığını merak etmişsinizdir. Nedeni, aç karnına tüketilmekte olan muzun kanda bulunan magnezyum seviyesini ani bir şekilde artırarak kalbi zarara uğratır. Bu nedenle de muzu tok karnına tüketmekte fayda vardır.

Aç Karına Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=rWY6oFdrbEg

Kaynak
listelist.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu