Çocuk Sağlığı

Sünnet Nedir Ve Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Sünnet, hem dini olarak uygulanan hem de sağlık açısından büyük faydaları olan bir uygulamadır. Bugün sizlere Sünnet Nedir, Neden Ve Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler aktaracağım.

Sünnet Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Sünnet Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Sünnet Nedir?

Penis başını örten deri bölgenin fazla olan cildini çıkarma işlemidir. Sünnet aslında en önemli ameliyatlardan biridir. Çünkü sünnet olan çocuğun ileri de cinsel işlev ve üriner fonksiyon bakımından iyi durumda olması gerekir. Aksi halde bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. O yüzden çok iyi yerlerde, tekniğine uygun sağlık bakanlığının önerdiği cerrahi yöntemle yapılması gerekir.

sünnet

Sünnet Hangi yaşlarda Tercih Edilmelidir?

Genel olarak tartışma konusu olan bu konu hakkında hastalar uzmanları doğar doğmaz mı yoksa 5-6 yaşlarını bekleyerek mi sünnet ettirmek gerektiği konusunda bir takım sorulara tutuyorlar. Ancak sünnetin belli bir yaşı yoktur.

Sünnet yapmada bir kolaylık olması gerekebildiği için hastanın penis anatomisinin biraz daha gelişmiş olması ona göre kendi ölçülerini bulması hem hasta için hem de cerrah için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ama genel itibariyle sünnet yeni doğandan, 10-15 yaşına kadar yapılabilmektedir. Hatta din değiştiren Müslüman olan kişilerde ileri ki yaşlarda bile sünnet yapılabildiği bilinmektedir.

sünnet ne zaman

Sünnetin teknik olarak yapılan işlemi hep aynıdır. Bazı ailelerin çocukları çok hareketli olduğu için sünnet işlemi genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ama daha ılımlı, sakin çocuklarda ince kıl gibi bir iğne lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılmaktadır.

Local anestezi uygulamasıyla hasta sadece dokunmaları hisseder onlarda zaten hastanın acı duymasına sebep olmaz. Hastalarda genel anesteziden çok lokal anestezi tercih edilmektedir. Çünkü genel anestezide hastaya bir anestezik madde veriliyor, mutlaka hasta entübe ediliyor bu işlemlerin sünnet için uzmanlar tarafından gerek duyulmadığı söylenmektedir.

sünnet kim

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnet işleminde fazla olan derinin iç kısmına mukoza denilmektedir. Bu bölge cinsel anlamda kişi için önemli bir bölgedir. Sünnet yapılırken hem mukozanın kalan miktarı ve penis ile olan kısmının belli bir oran ile çıkarılıp yapılması önemlidir. Bu işlemin yapılması hastanın sağlığı için kritiktir. Daha sonra bu iki tabaka dikilir.

Bu dikilen dikişler tamamen kendiliğinden eriyebilmektedir. Yani daha sonra herhangi bir dikiş alma durumu olmamaktadır. İşlem sonrası ilk 24 saatte sünnet işlemi yapılan bölgenin etrafından belli sızıntı tarzı kanamalar olabilir. Bunlar nadir ve pek de ciddiyeti olmayan kanamalardır. Böyle durumlarda acil servise başvurulması ve gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir.

sünnet nedir

Genel olarak sünnet işlemlerinden sonra hiç bir problem olmamaktadır. Sünnet yapılan bölge gevşek olduğu için hafif şişmeler 1 hafta kadar devam edebilmektedir. 

Sünnet yapılmasından sonra hastalar herhangi darbe ya da travmaya karşı dikkatli olmalılardır. Fazla hareket edilip işlem yapılan bölgede kanamaya sebep olunmaması gerekir. Uzmanlar sünnet işleminden sonra hastaya evde uygulaması için batikon ve antibiyotikli kremler reçete etmektedir.

Sünnet Nedir, Neden Ve Nasıl Yapılır? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu