TarihYaşam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

instagram takipçi hilesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları! Cumhuriyet Bayramı, TBMM’nin 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet yönetimini ilan etmesi ile bir devletin temellerinin resmi olarak atıldığı bir gündür. 29 Ekim her sene Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta milli bayram olarak kutlanmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 günü vermiş olduğu Onuncu Yıl Nutku’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı “En Büyük Bayram” olarak nitelemiştir.

Cumhuriyetin İlanı

Osmanlı İmparatorluğu, 1876 senesine kadar mutlak monarşi, 1876 ile 1878 ve 1908 ve 1918 seneleri arasında meşruti monarşi ile yönetilmişti.  Mustafa Kemal Paşa’nın Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından işgal altındaki Anadolu’da işgalcilere karşı yürüttüğü milli mücadele, 1923 senesinde milli ordunun zaferine yol açtı.

Bu süreçte, 23 Nisan 1920’de “Büyük Millet Meclisi” adına Ankara’da toplanan halk temsilcileri, 20 Ocak 1921’de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu adlı bir kanunu kabul ederek egemenliğin Türk ulusuna ait olduğunu ilan ettiler. Türk milleti, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırma kararı aldı. Ülke, parlamenter hükümet tarafından yönetiliyordu.

27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifa etmesi ve Meclis’in güvenine sahip yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine Mustafa Kemal Paşa, İsmet İnönü ile birlikte bir kanun değişikliği hazırladı. Hükümeti yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için bir kanun tasarısı sunuldu. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyetin kurulduğunu ilan etti.

29 ekim cumhuriyet bayrami mesajlari 1 768x543 1

Cumhuriyetin ilanı 101 pare top atışı ile Ankara’da duyuruldu. O günde ve ertesi gün başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bayram havası yaşandı.

İşte Cumhuriyetin temelleri genel olarak bu şekilde atıldı. 29 Ekim 2022 günü itibari ile 99. yılı dolduracağız ve 100. yıla büyük ve güçlü bir adım atmış olacağız. Sizde sevdiklerinizin bu zafer dolu gününün kutlamak için aşağıda sizler için seçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajlarını gönderebilirsiniz…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

İstiklâl mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi şükran, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi’dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Cumhuriyetimizin yıldönümünü kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı dileğiyle. “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”

29 ekim cumhuriyet bayrami mesajlari 2

Ey yükselen yeni nesil! istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Cumhuriyet’in geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesi dileğiyle. ‘Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun’.

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi’dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Atatürk’ün önderliğinde büyük Türk Milleti’nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza kadar yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Ey yükselen yeni nesil! istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.
Mustafa Kemal Atatürk’ün çevresinde Türk milletinin kenetlenmesiyle yürütülen Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanması ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Büyük Önder Atatürk’ü ve de silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum. ‘ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun.

Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.

Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları! İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu