takipçi satın al

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları! Cumhuriyet Bayramı, TBMM’nin 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet yönetimini ilan etmesi ile bir devletin temellerinin resmi olarak atıldığı bir gündür. 29 Ekim her sene Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta milli bayram olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 günü vermiş olduğu Onuncu Yıl Nutku’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı “En Büyük Bayram” olarak nitelemiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

Cumhuriyetin İlanı

Osmanlı İmparatorluğu, 1876 senesine kadar mutlak monarşi, 1876 ile 1878 ve 1908 ve 1918 seneleri arasında meşruti monarşi ile yönetilmişti.  Mustafa Kemal Paşa’nın Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından işgal altındaki Anadolu’da işgalcilere karşı yürüttüğü milli mücadele, 1923 senesinde milli ordunun zaferine yol açtı.

Bu süreçte, 23 Nisan 1920’de “Büyük Millet Meclisi” adına Ankara’da toplanan halk temsilcileri, 20 Ocak 1921’de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu adlı bir kanunu kabul ederek egemenliğin Türk ulusuna ait olduğunu ilan ettiler. Türk milleti, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırma kararı aldı. Ülke, parlamenter hükümet tarafından yönetiliyordu.

27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifa etmesi ve Meclis’in güvenine sahip yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine Mustafa Kemal Paşa, İsmet İnönü ile birlikte bir kanun değişikliği hazırladı. Hükümeti yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için bir kanun tasarısı sunuldu. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyetin kurulduğunu ilan etti.

Cumhuriyetin ilanı 101 pare top atışı ile Ankara’da duyuruldu. O günde ve ertesi gün başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bayram havası yaşandı.

İşte Cumhuriyetin temelleri genel olarak bu şekilde atıldı. 29 Ekim 2022 günü itibari ile 99. yılı dolduracağız ve 100. yıla büyük ve güçlü bir adım atmış olacağız. Sizde sevdiklerinizin bu zafer dolu gününün kutlamak için aşağıda sizler için seçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajlarını gönderebilirsiniz…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları!

İstiklâl mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi şükran, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi’dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

Cumhuriyetimizin yıldönümünü kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı dileğiyle. “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”

Ey yükselen yeni nesil! istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir