10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajları

instagram takipçi hilesi

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajları! 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, 10 Kasım 1938’de saat 09:05’te vefat eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına her yıl ulusal bir yas olayıdır.

10 Kasım’ın da içinde yer aldığı Atatürk Haftası, ülke genelinde yapıldığı, ilkeleri ve devrimi anlatıldığı, radyo ve televizyonlarda kendi sesiyle yaptığı konuşmalar yayınlandığı, Atatürk ile ilgili yapımların gösterildiği, 10-16 Kasım tarihleri arasındaki günleri içeren haftaya verilen isimdir.

10 kasim ataturk anma

Her yıl 10 Kasım günü saat 09:05’te sirenlerin çalmasıyla Türkiye genelinde Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşu yapılır. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayrağın yanı sıra Türkiye’deki tüm resmi binalar ve ülkenin dış temsilciliklerinin bayrakları da taziyelerde yarıya indirilir. Anıtkabir’de yer alan bayraklar diğer günlerde hiçbir nedenle yarıya indirilmez. Bayrak hep yarıda duruyorsa, önce bayrak göndere çekilir, sonra tekrardan yarıya indirilir.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajları

Amacımız ‘Ey yükselen yeni nesil! cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ vasiyetine sahip çıkarak, cumhuriyetimizi korumak ve yükseltmektir. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü vefatının 79. yıldönümünde minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

“Unutturamaz seni hiç kimse unutulsak da biz. Her yerde sen her şeyde sen bilmem ki nasıl söylesem. Atam rahat uyu.”

10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan bedenen ayrılsa da yaşadığımız topraklarda ve dünyada ilkeleri, fikirleri, eserleri ile yaşayan ve daima yaşayacak olan Ata’mızı büyük bir özlem ve saygıyla anıyorum.

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, o, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.”

“Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.”

“Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.”

Milli iradeyi h,kim kılan, insan hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, adaleti hakkıyla tesis eden ve çoğulcu demokratik prensipleri hayata geçiren bir seviyeye ulaşmamızda pay sahibi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum.

“Bu Türk milleti yastadır. Çünkü yeni Türkiye’nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.”

Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması için birçok yeniliklere imza atıp bir inkılap hareketi başlatan ve gelecek nesillere büyük bir miras bırakan Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum.

“Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir şefi olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.”

“O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.”

“Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.”

“Büyük Atatürk! Tarih seni bağımsızlığın baş mimarı olarak yazmakta, bütün uluslar senin manevi şahsiyetin önünde saygıyla eğilmektedir.”

“Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliğini hiçbir zaman yitirmeyecektir.”

“Atatürk, Türk Milleti’ nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.”

“10 Kasım sabahının verdiği hüznü, Atatürk’ü daha iyi anlayarak yeniyorum.”

Atatürk, ömrünü milletine adamış, kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkılmasını ve çok çalışılarak bilimde ekonomide ileri bir seviyeye ulaşılmasını öğütlemiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

“Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.”

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, her zaman yüreğimiz de yaşayacaksın.”

Cumhuriyeti bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz. Dünya var oldukça adın yaşayacak Büyük Atatürk ruhun şad olsun.

“Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu…”

“Türk Milletinin her bir ferdi Atatürk’ün getirdiği ilke ve devrimlerin gönüllü ve azimli birer koruyucusu olmaktan büyük bir onur duymaktadır.”

Hayatını milletimize adayan, olumsuz şartlar da bile eşine az rastlanır başarılara imza atan Büyük Atatürk, milletimizin onurlu yürüyüşünde en büyük rehberi olmuştur.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajları İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu