Özel Günler

14 Kasım Dünya Diyabet Günü Mesajları ve Sözleri

instagram takipçi hilesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından belirlenen Dünya Diyabet Günü, insülinin 1921 yılında keşfedilmesiyle diyabet hastalarının tedavi edilmesini mümkün kılan Fredrick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım’da kutlanmaktadır. Bu özel gün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2007’den itibaren resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanınmaktadır.

Dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını etkileyen bu önemli sağlık sorunuyla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde çeşitli etkinliklerle kutlanan bu gün, diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve olası organ tahribatları konusunda halkı bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

14 kasim dunya diyabet gunu mesajlari 3

Türkiye’de Diyabet

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılından bu yana yürütülen projeler, toplumda diyabet farkındalığını artırma, gelecek nesilleri diyabetten koruma, tanı almış hastalara sağlanan bakım kalitesini iyileştirme ve komplikasyonları ile diyabete bağlı ölümleri azaltma amacı taşımaktadır.

Program kapsamında, diyabet hastalığına dair genel bilgiler özgün bir şekilde özetlenmiş, diyabetin Dünya genelinde ve özellikle Türkiye’deki mevcut durumu detaylı bir şekilde ele alınmış ve etkin bir mücadele için belirlenmesi gereken beş temel amaç tespit edilmiştir. Bu amaçlar;

  • Etkin bir diyabet yönetimi için politikalar geliştirmek ve uygulamak,
  • Diyabetin önlenebilmesi ve erken teşhis konabilmesi için çaba göstermek,
  • Diyabet ve olası komplikasyonlarının etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlamak,
  • Çocukluk çağındaki bireylerin diyabet bakımını yapmak ve iyileştirmek,

Tip 2 diyabet ve obezitenin önlenmesine odaklanmak, aynı zamanda diyabet programlarını etkili bir biçimde izlemek ve değerlendirmek amacını taşımaktadır.

14 kasim dunya diyabet gunu mesajlari 2

14 Kasım Dünya Diyabet Günü Mesajları ve Sözleri

Spor Yapalım, Sağlıklı Kalalım, Diyabetten Korunalım.

Yaşam şekerden daha tatlıdır. Sağlıklı beslen, egzersiz yap.

Bugün Dünya Diyabet Günü. Farkına varın, farkındalık oluşturun

Diyabeti erken fark etmek için yılda bir kere kan şekeri ölçtür. Diyabetle sağlıklı bir yaşam için erken tanı ve tedavi önemlidir.

Günde 30 dakika yürüyüş ve kilo kontrolü ile diyabeti önle.

Hareketsizlikten kurtul, yaşam tarzını değiştir, diyabetten korun.

Üç beyazdan uzak durup sağlıklı beslen, düzenli egzersiz yap diyabetten korun…

Dünya Diyabet Günü vesilesi ile tüm hastalarımıza acil şifalar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyorum.

Hayatını değiştirmek için bugün harekete geç. Sağlıklı beslenme, diyabetin her tipinde önemli bir öğedir. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü vesilesiyle bütün diyabetli vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ömür diliyorum

Kaloriden zengin, sindirim sürecini hızla atlayarak kana karışan işlenmiş besinlerin tüketiminin azaltıp geleneksel beslenme şekilleri ile diyabeti önle.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde tüm hastalara acil şifalar diliyor, herkesi diyabetten korunmak adına sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya davet ediyorum.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu