MaksatSpor

Zumba Dansı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Zumba dansı, Latin müzikleri ile dansın karışımı ile ortaya çıkmış popüler bir fitness programı türüdür. Zumba, Kolombiyalı dansçı ve koreograf olan Alberto “Beto” Perez tarafından bulunmuştur. Bir fitness sınıfını bir dans partisine dönüştürmenin bir yolu olarak geliştirilen dans sınıfları için tescilli bir markadır.

Zumba dansını yapan kişiler  hızlı hareket eder ve egzersiz yaparken, kalori yakarken eğlenirler. Büyüleyici Latin müziğini kardiyovasküler egzersizle birlikte kullanan Bu dans, oldukça eğlenceli ve öğrenmesi çok basit olan bir aerobik danstır.

Zumba dersleri spor salonlarında ve birçok farklı mekandaki Zumba Fitness eğitmenleri tarafından verilmektedir. Ayrıca videolar ve DVD‘ler de vardır. Çocuklar ve yaşlılar için çok çeşitli Zumba sınıfları mevcuttur. Youtube’de bu konuda pek çok video vardır.

zumba dansi 1

Zumba Dansı Faydaları

Zumba dansının insan sağlığı için pek çok faydası vardır. Bu faydalardan bazıları şunlardır;

 • Eğlencelidir: Egzersiz rutininizden ne kadar çok hoşlanırsanız, ona uyma olasılığınız o kadar artar. Birçok insan, egzersiz yaptıklarını unutmak için eğlenceli bir şekilde dans ettiklerini söylemektedir. Sporunuza eğlence katmak için bu dansı yapmalısınız.
 • Kilo vermek için harikadır: Zumba, sadece bir saatte 600 ila 1.000 kalorilik bir enerji harcamanıza olanak sağlayan güçlü bir egzersizdir.
 • Tüm vücudunuzu tonlandırır: Asla vücudunuzun bilmediğiniz yerlerinde acı hissedebilirsiniz. Ancak sonuç olumlu olacaktır. Zumba, toplam vücut tonlaması için aynı anda birçok farklı kas grubunu hedefler.
 • Kalp sağlığınızı artırır: Sadece aerobik faydalar elde etmez. Aynı zamanda iyi bir kardiyovasküler solunum sistemini korumanıza yardımcı olan anaerobik faydalar elde edersiniz.
 • Stresi azaltmanıza yardımcı olur: Dikkatinizi dansa ve günlük eziyetten uzak tutmak stresi azaltmak için harika bir yoldur. Araştırmalar, egzersizin yorgunluğu azaltmada, uyanıklığı ve konsantrasyonu iyileştirmede ve genel bilişsel işlevi geliştirmede çok etkili olduğunu göstermektedir.
 • Koordinasyonu geliştirir: Zumba’da kollarınız ve bacaklarınız genellikle farklı yönlerde hareket eder. Bu nedenle iyi bir koordinasyon gerektirir. Tekrarlanan uygulama, koordinasyonu geliştirir ve vücudunuzu hareket ettirirken daha rahat hissetmenize yardımcı olur.
 • Sizi mutlu eder: Her egzersiz yaptığınızda, vücutta olumlu duygular uyandıran endorfin salgılarsınız.

zumba dansi 2

Zumba Çeşitleri

Zumba, çeşitli yaş gruplarına yarar sağlayacak farklı sınıflar bulundurmaktadır. İşte bazı zumba çeşitleri;

 • Zumba Gold: Bu tür yetişkinlere yönelik olarak, her yaştan yeni başlayanların da kolay yapabileceği, takip edilmesi kolay koreografiye sahiptir. Dengeye, bir dizi harekete ve daha düşük bir yoğunlukta koordinasyona odaklanır. Bir Gold-Toning sınıfı aynı zamanda kuvvet antrenmanı egzersizleri de içerir.
 • Zumba Kids: Çocuk sınıfları 4 ila 6 yaş arası çocuklar ve 7 ila 11 yaş arası Kids sınıfları içindir. Çocuk dostu adımlar ve rutinler kullanırlar. Zumbini ise 0-3 yaş arası ve bakıcıları içindir.
 • Strong by Zumba: Müzikle senkronize olarak toplam vücut egzersizi için vücut ağırlığı egzersizlerini kullanır.
 • Zumba Step: Zumba dans hareketlerinin yanı sıra adım aerobiklerini de içerir.
 • Zumba Toning: Marakas şeklindeki Lightweights veya Zumba toning çubukları, dans hareketleri sırasında kas tonlaması için kullanılır.
 • Aqua Zumba: Havuzda suyun direncini kullanarak yapılan türdür.
 • Zumba Sentao: Ağırlık kaldırmak zorunda kalmadan dans partneriniz olarak bir sandalye kullanan yüksek yoğunluklu bir varyasyondur.

zumba dansi 3

Zumba Dansı ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=afScHBRfGVs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu