Sağlıklı Yaşam

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İlk olarak 1947’de Uganda’da tespit edilen Zika virüsü, Dang humması, sarı humma ve chikungunya virüsü taşıyan aynı sivrisinek türü olan Aedes sivrisinekleri tarafından bulaşır. Bir sivrisinek enfekte bir kişiyi ısırır ve daha sonra bu virüsleri ısırdığı diğer kişilere geçirir. Salgınlar, Güney Pasifik’e yayıldığı 2007 yılına kadar Afrika dışında gerçekleşmedi.

CDC, Zika’nın cinsiyet yoluyla yayılabileceğini, genellikle Zika’nın dağıldığı bir bölgeye seyahat ettikten sonra virüsü bulaştığını ve virüsü seyahat etmeyen bir seks partnere verdiğini doğruladı. CDC’ye göre, enfekte kadınlar ve erkekler virüsü seks partnerlerine geçirebilir – enfeksiyon belirtileri göstermemiş olsalar bile. Ek olarak, enfekte olmuş hamile kadınlar virüsü fetüslerine geçirebilirler.

Bazı çalışmalar ayrıca virüsün, enfekte kişilerin kan, semen, idrar ve tükürükte ve gözdeki sıvılarda da bulunabileceğini göstermiştir.

zika 1

İki yıl önce Utah’ta, bir kişi virüse seyahat etmeden ya da cinsel ilişki kurmadan bulaşmıştı. Kişi, Haziran ayında ABD’de Zika’ya bağlı ilk ölümün sonunda ölen yaşlı bir Zika hastasının akrabası ve bakıcısıydı. Ölen adam, Zika’nın yayıldığı bir bölgeye seyahat etmişti ve laboratuar testleri, virüslerinde yüksek miktarda virüs olduğunu gösterdi. CDC, kanın diğer virüslü insan örneklerinde görülenden 100.000 kat daha fazla olduğunu söyledi. Ayrıca açıklanmayan temel bir tıbbi durumu vardı.

Sağlık görevlileri, bakıcının Zika’nın yaşlı adamın gözyaşı ve teriyle temasa geçerek geldiğine inanmaktadır.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hastalık göz beyazlarında ateş, döküntü, eklem ağrısı ve kızarıklığa neden olabilir. Fakat çoğu insan, buna sahip olduğunu bilemez.

CDC’ye göre semptomlar, virüs bulaşmış bir sivrisinekten bir ısırmadan 3 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir. Birkaç günden bir haftaya kadar sürebilirler.

Belirtiler geliştirirseniz ve Zika’nın yayıldığı bir bölgeyi ziyaret ediyorsanız ya da ziyaret ettiyseniz doktorunuzu arayın, CDC özellikle hamileyseniz diyor. Hamilelik sırasında herhangi bir noktada Zika semptomları olan hamile kadınlar Zika için test edilmelidir.

Bir insan enfekte olduktan sonra, bilim adamları muhtemelen gelecekteki enfeksiyonlardan korunduğuna inanırlar.

zika 2

Zika Nasıl Tedavi Edilir?

Zika Virüsü’nün tedavisi yok, ancak Adalja, belirtileri olan kişilerin çoğunun ağrı ve ağrı için reçetesiz satılan ilaçlar ile iyi geçtiğini söylüyor. Hastalık genellikle seyrini bir hafta kadar sürer.

CDC, enfekte olmuş kişilerin bolca dinlenmelerini, su kaybını önlemek için sıvıları içmelerini ve ateş ve ağrı için asetaminofen almasını önerir. Ajans, aspirin veya diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçların (NSAID’ler), kanama riskini azaltmak için, dang çıkarılana kadar alınmaması gerektiğini söyledi.

Zika’ya karşı hiçbir aşı yok, ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri insanlarda bir test yapmaktadır.

zika 3

Zika Virüsü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu