Sağlıklı Yaşam

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ve Kullanım Şekli!

instagram takipçi hilesi

Zeytin yaprağı çayı ve bilinmeyen yönleri ile karşınızdayız..! Akdeniz mutfağının temeli olan ve yaprağından yağına kadar, her ürünü şifa barındıran zeytin, uzun yıllardır çeşitli formlarıyla mutfağımızı şenlendiriyor. Zeytin dalı uzatmak deyimini hemen hemen hepimiz biliriz. Peki; barışın ve huzurun simgesi olan bu yiyeceğin, yaprağından elde edilen çayı yeterince tanıyor muyuz?

Alternatif tıp ve bitkisel çözümler, aslında Osmanlı Devleti döneminden beri hayatımızda yer almaktadır. Modern tıp gelişmeden önce, yüzyıllar boyunca, insanlar şifayı doğada aramışlardır. Bu esnada toprağın ve tabiatın bize en değerli armağanı belki de zeytin olmuştur. Zeytin ağacından çıkan mahsullerin değişik formları ile, hem lezzet kapılarını aralayıp, hem de bu harika yiyeceğin şifalı etkisine tanıklık etmişizdir.

İşte biz de bu yazımızda sizlere; zeytin yaprağından meydana getirilen çayın, vücudumuza olan etkilerinden ve yararlarından söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

zeytin yaprağı çayı ne işe yarar

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğadan gelen mucizevi şifa kaynaklarından biridir zeytin..! Vücudumuzda etki etmediği alan ise neredeyse yok gibidir. Peki bu faydalar nelermiş, bir bakalım..

 • Özellikle kış mevsiminde artış göstermeye başlayan nezle, grip, soğuk algınlığı ve tüm bunlara bağlı olarak gelişen öksürük ile üst solunum yolu enfeksiyonlarında, tedaviye önemli oranda yardımcıdır. Sinüsleri açıp bronşları yumuşatan bir etkisi vardır.
 • Kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere, pek çok anlamda vücudumuzu olumsuz etkileyen kötü kolesterol ile savaşarak, kandaki yağ oranını düşürmede etkendir.
 • Şeker hastalarında sıkça karşılaşılan kan şekeri düzeyindeki dalgalanmalar için, zeytin yaprağı çayından rahatlıkla faydalanılabilir. Aynı zamanda insülin direncini azaltarak diyabet gelişme riskine karşı koruyucu kalkan oluşturur.

zeytt

 • Yüksek tansiyon; kadın-erkek, genç-yaşlı demeden, çağımızda pek çok insanda rastlanan bir sağlık problemidir. İşte bu muhteşem bitkiden elde edilen çay sayesinde, kandaki basınç seviyesi dengelenir ve tansiyon yüksekliğine bağlı hastalıkların önüne geçilebilir.
 • Bağışıklık sistemimizin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan virüsler, bakteriler ya da mantarlar, vücudumuzda hastalıklara neden olurlar. Zeytin yaprağı çayı ise içerdiği pek çok bileşen sayesinde, hastalık yapıcı etkenlerle savaşarak vücudumuzun savunma mekanizmasını aktive eder.
 • Alerjik bünyeli kişiler hastalık semptomları göstermeye çok daha yatkındır. Ev tozu alerjisi, polen alerjisi, gıda veya solunum yolu alerjisi gibi pek çok alerji çeşidi bulunmaktadır. Zeytin yaprağı çayı, tüm bunların tedavisinde tamamlayıcı bir rol oynamaktadır.
 • Kronik yorgunluk hepimizin başının belası..! Çevremizden duymuş ya da kendimiz pek çok defa söylemişizdir; ”yataktan yorgun kalkıyorum, iki adım atsam halsiz hissediyorum.” İşte bu şikayetlere karşı vücudu rahatlatan ve gevşeten bir etki göstermektedir.
 • Diyetisyenlerin önerisi zeytin yaprağı çayı..! Evet bu besin maddesi pek çok kişinin diyet listesinde de yer almaktadır. Çünkü tokluk hissi veren ve aynı zamanda da metabolizma hızını destekleyen bir özelliği vardır. Dolayısıyla uzun vadede obezite riskini ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

zeytinyapragifayda

 • Herpes adını verdiğimiz virüslerin meydana getirdiği uçuklar; hem estetik görünümümüzü olumsuz yönde etkiliyor, hem de beslenme düzenimizi bozarak hayat standardımızı düşürebiliyor. Zeytin yaprağı çayı burada da imdadımıza yetişiyor ve uçuk tedavisinde kullanılabiliyor.
 • Diş ağrısının beter bir şey olduğunu biliriz. Hekime gitmeden önce uygulayacağınız zeytin yaprağı çayı ile diş ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Ancak elbette nedene yönelik tedavi için mutlaka bir hekim desteği almalısınız.
 • Hücre yenileyici etkiye sahiptir. Bu anlamda beyin hücrelerini de taze tutarak alzheimer ve parkinsona karşı koruyucu özellik gösterir.
 • Kemik iltihabına ve vücutta oluşan yaralara karşı kullanılır. İyileşme sürecini hızlandırıcı etkisiyle bilinmektedir.

Zeytin Yaprağı Çayını Kimler Tüketemez?

Tüm ürünlerde olduğu gibi bu bitkinin de aşırı tüketimi önerilmez. Kullanım dozunun aşılması halinde midede yanma, şişkinlik, solunum sıkıntısı, alerjik belirtiler, gastrit ve reflü gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Buradan hareketle hemen belirtmeliyiz ki, zeytin yaprağı çayının kullanım şekli ve dozu; günde 3 kez ve 2 ay süreli olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bazı kişilerin zeytin yaprağı çayını kullanırken çok daha dikkatli olması gerekebilir. Bunlar;

 1. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar
 2. Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullananlar
 3. Hipotansiyon adı verilen düşük kan basıncı sorunu yaşayan kişiler
 4. Kandaki glikoz seviyesi ile ilgili problemi olan hastaların ve alerjik bünyeye sahip insanların, bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışması tavsiye edilmektedir.

Zeytin Yaprağı Çayı İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu