Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyona İyi Gelen 10 Besin!

instagram takipçi hilesi

Yüksek tansiyon özellikle çağımızda genç-yaşlı, kadın-erkek demeden pek çok kişinin yaşadığı, sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu problem kişinin hayat standartlarını düşürmesinin yanı sıra, ciddi ve hatta ölümcül olabilecek hastalıkları da beraberinde getirme riski barındırır. Bu nedenle tedavisinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Kan basıncı vücudumuzun ana kumandası sayılabilecek kadar önemlidir. Kalp ve damar sağlığımızdan, nörolojik açıdan iyilik halimize kadar, pek çok alanda büyük rol oynar. Kan basıncında yaşanacak yükselmeler ise kalp krizi ve beyin kanaması gibi önemli hastalıklara yol açabilir. Üstelik tansiyonu kontrol altında tutmak için yalnızca ilaçlara bağlı kalmak değil, beslenme şeklimizi de düzene sokmak gerekir.

İşte biz de bu yazımızda sizlere; tansiyon yüksekliği problemi olan kişilerin, şifa niyetine tüketebileceği besinlerden söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin uzman videolarına ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

yüksek tansiyona iyi gelen besinler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Beslenme şeklimizin hem bedensel hem de mental sağlığımız üzerindeki etkilerini artık biliyoruz. Nezle, grip gibi mevsimsel hastalıklardan, kansere kadar pek çok sorunda, yediğimiz yiyeceklerin üstlendiği görev çok büyük..!

Ve tabi ki aynı şey, tansiyon yüksekliği için de geçerli. Özellikle bazı besinler, içerdikleri maddeler sayesinde vücuttaki kan basıncının dengelenmesine destek oluyor. Öyleyse bunlara bir göz atalım…

Narenciye

Limon, mandalina, portakal ve greyfurt gibi narenciye adı verilen meyveler; vitamin, mineral ve bitkisel bileşenler bakımından oldukça zengindir. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için yediğimiz veya suyunu sıkıp içtiğimiz bu besinler, aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürerek kan basıncının dengede olmasını sağlıyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; greyfurt suyunun kullanılan bazı tansiyon ilaçları ile etkileşime girme ihtimalidir. Bu nedenle hekiminize danışarak greyfurt tüketmenizde fayda vardır.

Somon ve Yağlı Balık Çeşitleri

Aslında yüksek tansiyon, bir diğer deyişle kan damarlarının daralması anlamını taşır. Omega 3 deposu olarak bilinen yağlı balık türleri ve başta da somon balığı ise, bu damarların daralmasına neden olan bileşiklerin etkinliğini azaltır. Bunun yanı sıra kalp dostu bir besin kaynağıdır ve vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olmaktadır.

Pazı

Yeşil yapraklı bitkilerin vücuda ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Pazı da yüksek oranda magnezyum ve potasyum ihtiva eden bir sebzedir. Magnezyumun ve potasyumun dengede olması ise kan basıncının normal sınırlarda kalmasına destek olmaktadır.

Kabak Çekirdeği

Yüksek tansiyon hastalarına doğal formül olarak önerilen kabak çekirdeğinin faydalarından daha önceki yazımızda söz etmiştik. Yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Özellikle kabak çekirdeği yağının, kan basıncını düşürmedeki etkinliği göz ardı edilmemelidir.

kabakcekirdegi

Fasulye ve Mercimek

Kuru bakliyatlar, sağlıklı bir beslenme programında kesinlikle yer almalıdır. Lif, potasyum ve magnezyum içeren bu besinler, yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından güvenle tüketilebilmektedir.

Antep Fıstığı

Kuru yemişler ara öğünlerde sıklıkla tercih ettiğimiz gıdalardandır. Antep fıstığı ise içerdiği zengin besin maddeleri sayesinde sağlığımıza pek çok yarar sağlar. Bu yararlardan biri de yine, kan basıncı seviyelerine olumlu yönde etki etmesidir.

Kereviz

Hem lezzetli, hem besleyici, hem de oldukça sağlıklı bir sebze olan kereviz, kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürüyor..! En az haftada 1 kez kereviz tüketmenin genel vücut sağlığına çok faydalı olacağı ise, beslenme ve diyet uzmanları tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Otlar ve Baharatlar

Bir takım otlar, bitkiler veya yemeklerimizde kullandığımız bazı baharat türleri, kan basıncı üzerinde gevşetici ve dengeleyici bir etki göstermektedir. Bunlar, içerdikleri bileşikler sayesinde yüksek tansiyon problemiyle savaşırlar. Bazılarını şöyle sıralayabiliriz; kişniş, safran, limon otu, çörek otu, zencefil, kakule, tarçın ve fesleğen..

corek otu

Yoğurt

Sofralarımızın ve yemeklerimizin vazgeçilmez tadı olan yoğurt; kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağı olan bir süt ürünüdür. İçeriğinde sağlığa faydalı pek çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. İşte bu muhteşem besin, vücuttaki kan basıncını kontrol altında tutmakta ve yüksek tansiyonu olan insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Domates ve Domates Ürünleri

Muhteşem bir likopen ve C vitamini deposu olan domates, kalp hastalığı riskini azaltan bir besin maddesi olarak biliniyor. Fakat aynı zamanda kan basıncını düşürücü, felç riskini azaltıcı ve kan dolaşımını düzenleyici etkileri de bulunuyor.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu