Beslenme ve DiyetYaşam

Zencefil Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Zencefil Nedir? Zencefil, zencefilgiller ailesine ait boyu 1 metreye kadar çıkabilen, uzun yaprakları olan ve renkli çiçeklere sahip olan bir kök bitkisidir. Bilimsel ismi Zingiber officinale‘dir. Zamanın başından beri sağlık yararları ve baharatlı lezzeti ile hafızalarımızda kazılıdılar. Ama sağlığınız için bir tedavi olduğu anlamına gelmez. Bu yazımızda sizlere “Zencefilin Faydaları Nelerdir?” sorusunun cevabını vereceğiz.

zencefil 1

Zencefil Baharatının Faydaları Nelerdir?

1. Diyabet Riskinizi Azaltabilir.

Bilim adamları zencefildeki bazı aktif bileşikleri insülin ve metabolizmadaki gelişmelerle ilişkilendirdiler. Bununla birlikte, diyabet riski altındaysanız, zencefilli kurabiyelere ekstra eklemek size bir fayda sağlamaz. Sebze bazlı kızartma ve çorbalar için hem kuru hem de taze zencefili kullanabilirsiniz. Zencefil, içindeki bazı kimyasal bileşikler zamanla azalabilirken, kurutma işlemi diğer faydalı olanları da arttırır.

2. Ağrılarınızı Hafifletmenin Doğal Bir Yoludur.

Zencefilin ağrı giderici özellikleri üzerine yapılan tüm araştırmaların sonuçları, adet ağrısına en çok yardımcı olduğunu göstermektedir. Zencefil çayı içmek ayın bu döneminde bulantıyı yatıştırır. Bununla birlikte, genellikle asetaminofen veya ibuprofen alırsanız, işe yaramayabilir. Aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, ekstrakt veya hap formunda herhangi bir takviyeyi denemeden önce doktorunuza sormalısınız.

3. Anti-enflamatuar Etkisi Yaratabilir.

Diğer ürünler, kabuklu yemişler, tohumlar, fasulye ve kepekli tahıllar gibi zencefil de hücre hasarını azaltabilecek bitkisel besinler adı verilen antioksidan benzeri bileşikler içerir. Kök ayrıca hücre sinyal aktivitesini azaltarak iltihaplanmanın başlamasını önleyebilir. Bunu göz önünde bulundurarak, zaten sizin için iyi olanlara zencefil eklemek, bu özelliklerin kilidini açmanın kolay bulunan bir anahtarıdır.

zencefil 2

4. Mide Problemlerine İyi Gelir.

Zencefilin hafif karın problemine yardımcı olabileceği fikri yeni ortaya çıkmamıştır. Araştırmalar, özellikle mide bulantısı, mide ağrısı, mide rahatsızlığı ve kusma duygularından sorumlu kısımları üzerinde etkili olan zencefil ile çoklu sindirim yararlarını ilişkilendirmiştir.

Sindirim ve emilim için yiyecekleri mideden ince bağırsağa taşımaya da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, zencefil gıda zehirlenmesini önleyemez veya zararlı bir maddenin yutulmasına karşı koyamaz. Bu nedenle bir şey acil tıbbi müdahale gerektiriyorsa en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

5. Sabah Meydana Gelen Bulantıları Azaltır.

Mide rahatsızlığından söz etmişken, özellikle hamile kadınlar dikkat etmelidir. Zencefili tüketmek sabah bulantısı belirtilerini en aza indirgemeye yardımcı olabilir. Aslında, araştırmalar hamilelik sırasında zencefilin güvenliğini ve etkinliğini desteklemektedir.

6. Kalp Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olabilir.

Zencefildeki aynı anti-enflamatuar bileşikler de kronik hastalık riskini azaltabilir. 2016 yılında yapılan bier araştırmada, düzenli zencefil tüketimi, bir plasebo etkisine kıyasla daha düşük kolesterol ve kan şekeriyle ilişkilendirmiştir. Ancak diyabet gibi, zencefil yemek de doymuş yağ ve şeker eklenmiş yüksek zayıf bir diyetle dengelenemez. Riskinizi azaltmak için hala daha fazla sebze, %100 tam tahıl, yağsız proteinler, balık, baklagiller ve fasulye tüketmeniz gerekecektir.

7. Kanser Riskinizi Azaltabilir.

Zencefilin hücre koruma özellikleri, bazı kanserlerin uzun vadeli riskini azaltabilir. Çünkü baharat ve diğer aromalar DNA değişikliklerine, hücre ölümüne ve kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olan hücresel aktiviteyi azaltabilir. Ayrıca tümörleri kemoterapi ve radyasyon gibi tedavilere duyarlı hale getirmeye yardımcı olabilir. Zencefil, herhangi bir kronik hastalık için bir tedavi olmasa da, düzenli olarak diğer baharatlar ve bitki bazlı gıdalarla birlikte kullanılması genel sağlığa fayda sağlayabilir.

8. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir.

Bazı küçük araştırmalar, diğer bitki özleri ile birleştirildiğinde zencefil alımını kilo kaybında bazı faydalarla ilişkilendirmiştir. Ama her şeyde olduğu gibi, zencefil sihirli kilo verdirme hapı değildir. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin diğer bileşenleri, kilo vermek ve almak konusunda önemlidir.

zencefil 3

Zencefil ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu