Yaşam

Zekadan Tahrik Olma Durumu: Sapyoseksüel Nedir?

İlişkilerdeki bambaşka bir konu olan sapyoseksüellik ile ilgili her şeyi sizler için derledik

instagram takipçi hilesi

Bazı insanlar; çok çirkindir, kötü giyinir, saçma sapan bir tarzı vardır. Fakat, yanında o kadar güzel bir sevgilisi vardır ki içinizden “bunun neyini beğendiler acaba?” diye düşünürsünüz. Aslında bir nevi haklısınız. Çünkü, insanların %75’i dış görünüşe çok ama çok önem veriyor. Fakat, öyle bir kesim var ki… Bu kesi için; giyim, kuşam, tarz, aile hiçbir şey önemli değil. Onlar için önemli olan tek şey karşı tarafın zekası. İşte sapyoseksüel nedir? diye soranların anlaması gereken ilk şey de budur.

Sapyoseksüel Kavramı Neyi İfade Eder?

sapyoseksüel

Bu kavram; zeki insanlara karşı hayranlık duyma durumudur. Kişinin ilişki yaşaması için gereken tek kriter, karşı tarafın zeki olmasıdır.

Kendine güvenen, kültürel birikimi yoğun olan, genellikle derslerinde de başarı gösteren bireylere karşı hissedilen duygular genellikle sapyoseksüel bireylerde ortaya çıkar.

Sapyoseksüel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

zeki

Akıl, her zaman insanların ilgisini çeken bir özelliktir. Bu nedenle karşı cinste aranan kriterlerin başında zeki bir karaktere sahip olmayı beklemek oldukça olağan bir durumdur.

Sapyoseksüel bireyler nasıl anlaşılır?

  • Olaylar karşısında farklı pencereden bakılabilmesi,
  • Kültürel birikimin yüksek olması,
  • Kitap okuması,
  • Film ve belgesellere karşı ilgi dolu olması,
  • Özgüveninin yüksek olması,
  • Birçok yeri gezmesi,
  • Birçok konu hakkında bilgi sahibi olması,
  • Her olay karşısında mantığa uygun yorumunun olması olarak sıralandırılabilir.

Sapyoseksüel Kelimesi

sapyoseksüel nedir?

Sapyoseksüel kelimesinin kökenine bakıldığında Latince olduğu görülür. Buna göre: Sapien ve Sexualis kelimelerinin birleşmesi sonucu bu kelime meydana gelmiştir.

Sapien kelimesinin anlamı; düşünmeyi ve akıl yürütebilmeyi ifade ederken, sexualis kelimesi zekadan tahrik olmayı ifade eder. Bu açıdan bakıldığında, sapyoseksüel bireylerin karşı tarafın zekasından hoşlanmakla kalmadığı, kişiyi cinsel anlamda arzuladığı da görülür.

Sapyoseksüel Nedir? Kimlerde Görülür?

zeki adam

Bu kavramın Türkiye’de son yıllarda popüler bir kelime haline geldiği görülür. Daha önceleri insanlar yaşadıkları bu aşkın nedenini bir türlü isimlendiremezler iken, özellikle sosyal medya sayesinde bilinirliği artmıştır.

Ünlüler dünyasında da kendini sapyoseksüel olarak tanımlayan kişilere rastlanır. Örneğin; Ayşegül Aldinç yaptığı bir röportajda “Bradley Cooper’ı çok beğenirim. Ondan çok Eddie Redmayne’i beğenirim. Bir enteresan o. Bana ‘yetenek’ de, ‘zekâ’ de, etkisiz hale gelirim. Sanırım sapyoseksüelim” demiştir.

Sapyoseksüel kavramının daha çok kadınlarda görüldüğü düşünülür. Çünkü kadınlar erkeklere göre 3 kat daha fazla zekaya önem vermektedir. Fakat, erkekler de zekadan hoşlanırlar.

Bu nedenle; sapyoseksüelliğin sadece kadınlarda değil, erkeklerde de ortaya çıktığı görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu