Kişisel Gelişim

Okumayı Teşvik Eden Etkileyici 20 Kısa Kitap

instagram takipçi hilesi

Okumayı teşvik eden etkileyici 20 kısa kitap paylaşımımızda sizlerle kitaplar hakkında paylaşım yapacağız. Kitap okuma sorunu maalesef ki ülkemizin en büyük sorunlarından biridir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi en büyük sebeplerinden biri eğitimden geçer. Başka sebeplerden biri ise sosyal medyanın fazlasıyla yer bulduğu dünyamızda kitaplara yer kalmadı. Bizde bu sebeple sizlere okumayı teşvik edebileceğimiz etkileyici kitaplar arasından 20 kitap seçerek tanıtmak istedik. İşte bu kitaplar;

Okumayı Teşvik Eden Etkileyici 20 Kısa Kitap

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Üzerine yapılan bir gaf sonucu üstü örtülü bir şekilde kalan kitabın zirveye taşınması ve artık her evde bulunması gereken bir yapıttır Kürk Mantolu Madonna. Kitabın konusu ise iki şekilde yer almaktadır. Aslında hüzünlü bir aşk hikayesi olan kitabın ilk bölümünde Rasim adlı karakterin iş arayışı ve Raif Efendi ile tanışması yer almaktadır. İkinci bölümde ise hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi’nin gençlik yıllarında Almanya’ya gitmesi ve ve orada bir resim sergisinde Raif Efendi’nin Maria Puder’e aşık olması anlatılır.

kitap 1

Martı – Jonathan Livingston

Kitabın konusu; Jonathan isimli martının normal bir hayat süren martı sürüsünün içerisinden sivrilerek bu sürüden sıyrılması ve özgürlüğe ulaşma mücadelesini anlatır. Jonathan’ın bu macerasında ona engel olmak isteyenler olur. Ama o hedefinden şaşmayarak yolunda ilerlemeye devam eder ve kendini geliştirir. Tüm gününü daha hızlı ve mükemmel uçmak için sürüden ayrı bir şekilde çalışarak geçirir. Bu tutkusu yüzünden devsürüden atılır ve  yalnızlığa mahkum edilir ama bu onun umurunda değildir. Jonathan yeni sürülere katılır ve onların yardımı ile kendini daha da geliştirir.

kitap 2

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Fransız yazar Antoine de Saint- Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens aslında herkesin aklında yer eden büyük bir kesimin okuduğu kalanının ise bir gün okuyacağı bir kitaptır. Küçük Prens hem çocuklara hem yetişkinlere hitap eden bir kitaptır. Kitabın konusu ise; uçağı bozulduğu için çöle inmek zorunda kalan bir pilotun başka bir gezegenden gelen Küçük Prens ile tanışmasını ve aralarında gelişen olayları anlatır. Küçük Prens kitabında asıl anlatılmak ise kişilerin büyüdüğünde hatalarını unutmalarıdır.

kitap 3

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe

Yazarı tarafından 2 haftada ortaya çıkan kitap ne yazık ki yazıldığı dönemde Almanya’da intihar vakalarında artışa sebep olmuştur. Yazarına şöhreti kazandıran kitabın konusu ise; Werther adlı bir gencin toplumdan ve şehirden kaçarak sakin bir yere yerleşir. Burada ise aslında nişanlı olan Lotte’ye aşık olur. Ve bunun imkansız olduğunun bilincindedir. Bu imkansız aşkın kendisini intihara sürüklemesini arkadaşı olan Wilhelm’e yazdığı mektuplarda anlatır.

kitap 4

Hayvan Çiftliği – George Orwell

George Orwell’in son zamanlarda adından oldukça söz ettiren kitaplarından biridir Hayvan Çiftliği. Konusu ise; bir çiftlikte yaşayan hayvanları konu edinir. Bu çiftlikteki hayvanlar kendini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele alırlar. Hedefleri ise daha eşit olan bir toplum oluşturmaktır. Aralarında domuzlar daha akıllıca davranıp bir önder takım oluştururlar. Fakat devrimi de yolundan saptırırlar. Ve sonuç olarak insanlardan daha acımasız bir diktatörlük oluşmuştur artık.

kitap 5

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

John Steinbeck’in yazdığı Fareler ve İnsanlar kitabının konusu; birbirine zıt karakterde olan iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki olan George Milton ile güçlü olan fakat saf yoldaşı Lennie Small’un hikayesini anlatır. Bu ikili küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kurar. Yolculukları boyunca dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar.

kitap 6

Yabancı – Albert Camus

Albert Camus’un en çok dile çevrilen ve tüm dünyada en çok satılan kitabıdır Yabancı. Romanda ise, işlediği bir suçtan çok gerçek duygularını dile getirdiği için ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir “yabancı” aracılığı ile 20. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır.

kitap 7

Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez’in çocukluğunu geçirdiği kasabada işlenen bir cinayeti anlatan bir kitaptır. Aslında herkesin işleneceğini bildiği ve kimsenin engel olmak için bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsüdür.

kitap 8

Çavdar Tarlasında Çocuklar – Jerome David Salinger

Bu kitap J. D. Salinger’in ilk ve tek romanıdır. Ergenlik dönemindeki liseli bir genç olan Holden Caulfield’in bir yandan dünyanın algılayış biçimini dile getirirken bir yandan da yetişkinlerin düzenine karşı isyanını da anlatıyor. Holden’ın okuldan atılması sonucu dışarıda geçirdiği 3 günü, ailesi ve arkadaşları ile yaşadığı sorunları anlatır.

kitap 9

Vişne Bahçesi – Anton Çehov

Anton Çehov’un Vişne Bahçesi kitabının konusu; Madam Ranevskaya ülkesinden ayrı geçirdiği beş yılın ardından kızı ile birlikte ülkesine, evine geri döner. Ama bu geri dönüş savurganlıkları ile mal varlıklarını son kuruşuna varana dek tüketen, borçlandıkça da borçlanan ailenin sonunun adeta başlangıcıdır. Çalışanlarının paralarını bile ödeyemezlerken eğlencelerden geri kalmazlar ve borçlandıkça harcarlar. Dolayısı ile harcadıkça da borçlanırlar. Ellerinde bir tek vişne bahçesi kalır ama onu da bile koruyamazlar.

kitap 10

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Nobel ödüllü bir yazar olan Orhan Pamuk’un akıllarında kalan kitaplarından biridir. Kırmızı Saçlı Kadın’ın konusu ise; babası tarafından terk edilen Cem’in kuyucu çırağı olarak gittiği Güngören’de Mahmut Usta ile kuyu kazarken ustanın kuyuya düşmesi ve Cem’in ustayı orada bırakarak kaçmasını, aynı zamanda Güngören’de gördüğü kırmızı saçlı kadına aşık olmasını ve yaşadığı tüm bu olayların geri kalan hayatını şekillendirmesini anlatır.

kitap 11

Martin Eden – Jack London

Denizci bir genç olan Martin Eden’in kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabasını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızı olan Ruth Morse’a aşık olan Martin Ruth’a erişebilmek için kendini ünlü bir yazar olma hayaline adıyor. Ulaştığı hedefinde maskelerin ardındakileri  görüp toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor.

kitap 12

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin beğenilen kitaplarından biri de Kuyucaklı Yusuf’tur. Konusu ise şu şekildedir; ailesi katledilen Yusuf’un olayı soruşturmak için Kuyucak’a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından sahiplenilmesi ve Kuyucaklı Yusuf’un hayatı anlatılır.

kitap 13

Şeker portakalı – José Mauro de Vasconcelos

Orijinali Portekizce olan ve 16 dile çevrilen Şeker Portakalı’nın konusu asıl olarak çocukların ilgiye ve şefkate ihtiyacı olduğu ve gereken sevgi ve ilginin gösterilmesidir. Zeze adlı bir hayalperest bir çocuğun ailesinden şiddet görmesi sonucu kaçıp başka bir eve sığınması ve burada başka birini baba olarak benimsemesi aynı zamanda bahçede bulunan bir şeker portakalı fidanı ile konuşmaya başlar.

kitap 14

Simyacı – Paulo Coelho

Paulo Coelho’nun üçüncü kitabı olan Simyacı Türkiye’de oldukça ilgi gören bir kitaptır. Simyacı kitabının konusu ise; İspanya’dan Mısır piramitlerine kadar giden Endülüslü çoban Santiago’nun hazine araması ve yaşamı anlatılır. Kitabın ana fikri ise; mutluluğun aslında yanımızda olduğunu bunu anlamamızın geç olsa da bize hayatın tadına varmamızı sağlayacağını söyler.

kitap 15

Satranç – Stefan Zweig

Satranç kitabında New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemide geçer. Arjantin’de yapılacak satranç turnuvasına katılacak satranç şampiyonu olan Mirko Czentovic ile Dr.B’nin karşılaşması anlatılır. Gemide bir şekilde karşı karşıya gelen bu iki karakter satranç müsabakası yapar ve ve karşı karşıya gelen sadece karakterlerin olmadığı cahillik ve bilgeliğinde olduğu görülür.

kitap 16

Dönüşüm – Franz Kafka

Yazılmasının üzerinden bir asır geçmesine rağmen hala çok popüler olan Dönüşüm Franz Kafka’nın en tanınan öyküsü olarak bilinir. Konusu ise; kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın bir sabah kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak uyanması ile başlar.

kitap 17

Palto – Nikolay Gogol

“Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.” Dostoyevski’nin bu kitap için söylediği sözle başlayalım. Palto kitabının konusu ise; Rusya’da yaşanılan sosyal sınıf baskısının alt sınıf insanlarının üzerinde bıraktığı etkiyi anlattığı bir hikayedir. Kahramanımız Akakiy Akakiyeviç bin bir zorluk ile yeni bir palto alır ve kısa bir süre sonra paltosu çalınır. Paltosu çalınan Akakiyeviç, nüfuzlu bir bakandan yardım ister.

kitap 18

İnsan Neyle Yaşar – Tolstoy

Tolstoy’a ait olan İnsan Neyle Yaşar kitabının konusu; bir meleğin Allah tarafından verilen emri yerine getirmemesi üzerine dünyaya indirilir ve üç soruya cevap vermesi istenir. Melek ise bu üç soruyu yaşayarak öğrenir. Aynı zamanda şeytan ve meleği temsil eden karakterlerin yer bulduğu kitapta insanların özünde iyilik olduğunu ve ne olursa olsun iyilik yapması gerektiği anlatılır.

kitap 19

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Stefan Zweig’in bir başka adından söz ettiren kitabı olan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu oldukça etkileyicidir. Konusu ise; bir kadının çocukluğundan beri aşık olduğu bir adama yazdığı ve aşk hikayesinin anlattıldığı mektuptur.

kitap 20

Okumayı Teşvik Eden Etkileyici 20 Kısa Kitap İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu