Yaşam

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlerin Uygulaması Gereken 5 Yöntem

instagram takipçi hilesi

Ebeveynlerdeki eğitim düzeyi ve bilinç seviyesi arttıkça çocukları ile olan ilişkileri de doğal olarak değişiyor. Bununla birlikte yeni nesil diye adlandırılan birçok genç anne ve babalar çocuklarının yalnızca temel bakım ihtiyaçlarına değil, psikolojik ve duygusal gelişmine de önem veriyorlar. Bu yolda atılan adımlar ise bazen doğru sonuçlar verirken, bazen de çocuk üzerinde beklenmedik değişimlere sebep olabiliyor. Dengeyi iyi kurmak ve en önemlisi mutlu çocuk yetiştirmek içinse her ebeveynin bazı temel noktalara dikkat etmesi gerekiyor. İşte o temel noktalar…

1-Birlikte vakit geçirin

Çalışan ebeveynler zaman konusunda kısıtlı olduğu için çocuklarına fazla zaman ayıramayabiliyor. Yine de burada önemli olan nokta çok fazla birlikte olmak değil, birlikte olunan süre içerisinde kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebilmek. Birlikte yemek yemek, oyun oynamak, kitap okumak vs. gibi aktiviteler ise bu süreyi onlarla iyi vakit geçirebilmenin yollar arasında yer alıyor.

mutlu çocuk 1

2-Daha fazla açık hava daha az teknoloji

Eskiye oranla dış dünyanın çocuklar için daha tehlikeli hale geldiği bir gerçek. Bununla birlikte çocukların teknolojik cihazlara erişimi de fazlasıyla kolay. Bu da onların daha az sosyalleşmesine, temiz hava almasına ve enerjilerini aktif bir şekilde yönlendirebilmelerine engel oluyor. Bu yüzden çcoukların açık alanlarda (gerekire ebeveynleriyle birlikte) özgürce oynamaları, diğer çocuklarla vakit geçirmeleri; onların mutlu bir çocukluk geçirmeleri açısından büyük önem taşıyor.

mutlu çocuk 4

3-Evdeki ilişkilere dikkat

Mutlu çocuk yetiştirmek için içerisinde bulunduğu evin de huzurlu olması gerekiyor. Anne ile baba arasındaki ilişkinin duygusal ve hatta fiziksel şiddet içermesi, çocuklarda hiç kapanmayacak yaralar açılmasına sebep olabiliyor. Bu da çocuğun ileride depresif, özgüveni ve özsaygısı eksik bireylere dönme ihtimalini güçlendiriyor.

mutlu çocuk 3

4-Mükemmeliyetçi davranışlardan uzak durulmalı

Eğitim ve bilinç seviyesi arttıkça ne yazık ki birçok ebeveyn kusursuz çocuk yetiştirmenin yollarını arıyor. Bu da çocukların gereksiz yere disiplin edilmesine ve kendilerini baskı altında hissetmesine sebep oluyor. Dolayısıyla belli bir dereceye kadar çocukları özgür bırakmaki kendi kararlarını vermelerine müsade etmek ve hata yapsalar da birşeyi denemelerine izin vermek gerekiyor.

mutlu çocuk 5

5-Onu sevdiğinizi her zaman hissettirin

Çocuklar herşeyden önce ailelerinin sevgisine ve ilgisine ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçları giderilmediğinde ise bir süre sonra agresif, içine kapanık ve mutsuz bireylere dönüşebiliyorlar. Dolayısıyla her şeyden önce onları koşulsuz olarak sevmek ve her zaman yanlarında olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor.

mutlu çocuk 2

Kaynak
MilliyetHT Hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu