Egzersiz ve Fitness

Zayıflamak İçin Yürüyün!

instagram takipçi hilesi

yürüyüş yapmak zayıflatır

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde birçoğumuzun ortak derdidir zayıflamak. Yazdın giydiğimiz ince kıyafetler fazlalıklarımızı da ortaya çıkaracağı için hepimizi bir telaş sarar. İşte tam da bu noktada ihtiyacımız olan bol bol yürümek ve koşmaktır.

Zayıflamak için yapabileceğiniz en basit ve en yapılabilir spor ise yürüyüş ve koşmaktır. Kilo verebilmek için illa pahalı spor salonlarına yazılmanız gerekmiyor. Günlük yapacağınız 45 dk ya da bir saatlik yürüyüşler vücudunuzda büyük değişikliğe sebep olacaktır.

Böylelikle ağır egzersiz programları yapmadan da sağlıklı ve formda kalabilirsiniz.

genç yaşta yürümenin faydaları

Yapılan araştırmalar özellikle 18-20 yaş arasındaki kadınların haftalık yapacağı 4 saatlik yürüyüşler sayesinde yapmayanlara oranla önümüzdeki 15 yılda daha kolay kilo verebileceklerini göstermiştir. Çünkü yürüyüş bütün kaslarınızı aynı anda çalıştırmanızı sağlar.

Sağlıklı ve formda bir yaşam sürebilmenin sırrı bu 240 dakikalık yürüyüşte yatmaktadır. Bu sürenin nasıl ayrılacağı tabi ki sizlere kalmış. Kendi yaşam temponuza göre bir yürüyüş planı hazırlayabilirsiniz. Burada önemli olan yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirerek düzenli olarak yürümektir.

haftalık düzenli olarak yürüyüş yapın

Düzenli şekilde yürüyüşe alışan bir vücut kilo vermeye daha yatkındır. Belli aralıklarla düzenli şekilde yapılmayan yürüyüşlerin hem sağlığınız hem de kilo vermeniz açısından faydası olmayacağı bir gerçektir.

Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

düzenli yürüyüş yapmak 1

Düzenli olarak yürümeyi alışkanlık haline getirin.

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi düzenli olarak yapılan yürüyüşler sizi hem ruhsal hem de fiziksel açıdan zinde tutmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da kilo verme sürecinizi destekleyecektir.

Haftada yürümeniz gereken 4 saati kendi yaşam düzeninize göre günlere bölerek düzenli şekilde yürüyüş yapabilirsiniz. İsterseniz bazı günleri boş bile bırakabilirsiniz.

Tempolu yürüyün.

Düzenli yürümek kadar yürüdüğünüz andaki temponuz da önemlidir. Uzun zamandır yürüyüş yapmadıysanız bir anda hızlı tempoda yürümek kaslarınızın çökmesine neden olabilir. Bu nedenle yürümeden önce ısınmanız ve başlangıçta yavaş tempoda yürümek daha doğru olacaktır.

Koşarken dengenizi koruyun.

dengeli koşun

Koşarken fazla ileri ya da fazla geri eğilmemeye dikkat edin. Düzgün adımlarla kendinize bir tempo tutturun. Dikkatinizi dağıtıp dengenizi bozacak dış etmenlerden kendinizi uzak tutmaya çalışın.

Ağırlıkla birlikte yürüyün.

sırt çantasıyla yürümek

Yürürken üzerinizde bulunan ağırlıklar sizin daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Sırt çantanıza ya da bel bölgenize yerleştireceğiniz ağırlıklar size yardımcı olacaktır. Yürüyüş sırasında duruş bozukluğuna sebep olup dengenizi bozabileceği için kol ve bacaklarınıza ağırlık koymanız tavsiye edilmez.

Kararlı olun.

yürümek için kararlı olun

Kilo vermek için öncelikle kararlı olun. İster açık havada ister koşu bandında olsun yürümekten ve koşmaktan vazgeçmeyin. Olumsuz hava şartları sizi caydırmasın. Gerekli önlemleri alarak her türlü hava şartında yürümeye çalışın.

Süreyi uzatmayı deneyin.

Haftalık yürümeniz gereken vakti doldurduğunuzda eğer hala kendinizi iyi hissediyorsanız yürüyüşe devam etmeyi deneyin. Bu sayede giderek yürüyüşe ayırdığınız süreyi arttırarak daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Kendinize hedef koyun.

Yürüyüşe çıktığınız her gün kendinize bir tık daha büyük hedefler koyun. Bu sayede hedefinize ulaştıkça daha çok motive olur yürümeyi daha kolay alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Yemek konusunda kendinize hakim olun.

Sadece spor ya da yürüyüş yapmak kilo vermenizde size yardımcı olmayacaktır. Kendinize bir diyet programı hazırlayarak beslenme düzeninizi değiştirebilir kilo verme sürecinizi diyet ve yürüyüşle hızlandırabilirsiniz.

Kaynak
makaleler.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu