Beslenme ve Diyet

Sakız Çiğnemenin 10 Faydası

instagram takipçi hilesi

İnsanlar yüzlerce yıldır çeşitli şekillerde sakız çiğniyorlar. Stres anında veya her hangi bir durumda insanlar genelikle sigaradan sonra sakıza sarılırlar. Peki sakız çiğnemenin faydaları nedir biliyor musunuz? Bu yazımızda size sakız çiğnemenin 10 faydasından bahsedeceğiz…

sakız 1

1. Konsantrasyon ve Belleği Geliştirir

Yapılan birçok çalışma, sakız çiğnemenin zihinsel performansı artırdığını göstermiştir. Konsantrasyon, hafıza ve reaksiyon süreleri gibi bilişsel fonksiyonların, test denekleri sakız çiğnerken geliştiği görülmüştür. Bu artışın, %25 ila %40 artış gösterdiğini gösteren bazı çalışmalarla, çiğneme yoluyla beyne giden kan akışının artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu da beyne giden oksijeni arttırır, bu da hafızayı ve diğer bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı olur.

2. Uyanıklık Hissi Verir

Belleğe ek olarak, birçok çalışma da çikletin uyanıklığı artırabildiğini göstermiştir. Çenenin çiğneme hareketinin, kan akışını arttırmaya ek olarak, uyarılma ile ilişkili sinirleri ve beynin bölümlerini uyardığı düşünülmektedir. Bu, insanların kendilerini daha uyanık hissetmelerine veya daha uzun süre uyanık kalmalarına yardımcı olabilir. Nane aromalı sakızın özellikle bu amaç için yararlı olduğu düşünülmektedir.

sakız 2

3. Stres ve Kaygı ile Mücadele Eder

Anekdotal olarak, sakızın sinir enerjisini hafifletmesine ve beni daha sakin hissettirmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Görünüşe göre, bazı sakızları parçalamak stresli hissettiğinizde tırnak ısırma ve bacak sallama gibi sinir alışkanlıklarının yerine geçebilir. Bu, sakız çiğnemenin, çoğu test deneğinde stres hormonu olan kortizolü azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalarla desteklenmektedir.

4. Dişleri Korur

Amerikan Diş Hekimliği Birliği, yemeklerden sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemeyi tavsiye eder. Çünkü plakayı azalttığı, diş minesini arttırdığı, oyukları azalttığı ve diş eti iltihabını azalttığı kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, dişlerinizdeki çürümeye neden olan asidi azaltan tükürük akışının artması ile ilgilidir. Sakızınızın şekersiz olduğundan emin olun. Çünkü şeker içeren sakızlar asit biriktirmeye katkıda bulunabilir. Aynı zamanda ksilitol içeren diş etleri de bulunup çürümeye neden olan bakterileri azaltabilir. Son olarak, aşırı yüksek dozlarda alındığında çölyak rahatsızlığına neden olabilecek sorbitol’e dikkat edin.

sakız 3

5. Mide Ekşimesini Azaltır

Asit reflü ve mide ekşimesi ile savaşan bazı insanlar için, yemeklerden sonra sakız çiğnemek yemek borusundaki asidi azaltmaya yardımcı olabilir. Artan tükürük üretimi, asidi daha hızlı temizleyen yutmanın artması nedeniyle tekrar fayda sağlar. Ancak, nane seviyesini ve nane aromasını önlemek, asit seviyelerini yükseltir ve mide ekşimesini daha da kötüleştirir.

6. Nefesi Geliştirir

Ağız kokusu ile mücadele etmek istediğinizde bir miktar sakız çıkarmanız hiç akıllıca olmaz. Ancak bazıları diğerlerinden daha iyidir. En iyi nefes tazeleyici sakızları toplamanın anahtarı, çoğu bitki yağlarından gelen, bakteri ile savaşan ve sadece kokuyu maskelemeyen tatları bulmaktır.

7. Yeme Alışkanlıklarını Geliştirir

Şekersiz sakız çiğnemek otomatik olarak pound eriyemezken, düşük kalorili bazı çubukları patlatmak daha iyi yemeye doğru yararlı bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, çikletin bazı yiyecek isteklerini gidermeye yardımcı olabileceğini ve daha az tüketmenizi sağladığını göstermektedir. En büyük yarar, öğünler arasında kalorili tatlı bir atıştırmalık yerine ulaşmak yerine, bir sakız çubuğuna ulaşanlardan gelir.

sakız 4

8. Sigara İçenlerin Sigarayı Bırakmalarına Yardımcı Olur

Sigara içmeyen bir kişi olarak bile, diş etinin sigarayı bırakmak için sihirli bir kurşun olmadığını bilinir. Ama Nicorette dişeti gibi ürünler yardımcı olmayı amaçlıyor. Sisteminize kontrollü miktarda nikotin veren sakız, isteklerinizi azaltmaya çalışır. Ek olarak, sakız da sigaraların ağızdan duyulan isteklerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

9. Ağız Kuruluğu Giderir

Yine şekersiz sakız çiğnemenin bir başka ağız sağlığı faydası, ağız kuruluğuyla mücadeleyi içerir. Şekersiz sakız çiğnemenin tükürüğü dinlenme oranının 10 katına kadar arttırdığı belirtildi. Bu, ağız kuruluğu, rahatsızlık ve ağız kuruluğu ile ilgili sorunların tersine çevrilmesinde büyük bir yardımcıdır.

10. Uçuş Sırasında Kulak Ağrısını Giderir

Kalkış sırasındaki hava basıncı değişiklikleri nedeniyle kulak ağrıları olması ve uçuş sırasında iniş yapmak eğlenceli değildir. Esneme, burnunuzu sıkma, hatta küçüklere bir şişe verme de dahil olmak üzere kulaklarınızın çıkmasını engellemenin bir çok yolu olduğu bilinmektedir. Ancak, en kolay yol sadece bir miktar sakız çiğnemek olabilir. Bu tükürük üretimine yardımcı olur. Böylece daha fazla yutkunursunuz, bu da kulaklarınızdaki basıncı dengelemenize yardımcı olur.

sakız 5

Sakız Çiğnemenin Faydaları ile ilgili videolar

Kaynak
İyi Hissetİnternet Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu